סגור

30 אלף חתימות נגד שינוי נוסח ה"יזכור"

אם שכולה יזמה עצומה באינטרנט הקוראת למניעת שינוי נוסח התפילה מ"יזכור עם ישראל" ל-"יזכור אלוקים". גם אלעזר שטרן מתנגד לשינוי: אלוהים זוכר את הנופלים, צריך לטפל בעם

אורי פולק
יח בסיון התשעא
,
20 ביוני, 2011 14:16
nicasaurusrex-cc-by-nd

nicasaurusrex-cc-by-ndצילום: nicasaurusrex-cc-by-nd

סערת שינוי נוסח ה"יזכור" הצבאי - מגיעה לרשת: אם שכולה יזמה עצומה באינטרנט נגד שינוי התפילה, שזכתה כבר היום (ב') ללמעלה מ-30 אלף חתימות. האם, יהודית ביאלר, הינה אמו של יורם ביאלר ז"ל שנפל במלחמת ההתשה בשנת 1969. בעצומה היא מבקשת לחתום על ההתנגדות לשינוי הנוסח מ"יזכור עם ישראל" ל-"יזכור אלוקים".

"יורם היה נער בן 21, וידע שהוא מגן על מולדתו. חשוב לי לדעת שהעם אליו הוא שייך ואותו אהב, יזכור אותו. לא לי ולא ליורם קשרים עם אלוהים", כתבה ביאלר בעצומה. היא מסבירה כי היא מתנגדת לשינוי הנוסח שנכתב לדבריה על ידי ברל כצנלסון לזכרם של הרוגי קרב תל חי ומאז הוא משמש כנוסח לחללי מערכות ישראל.

ביאלר מבקשת להפנות את העצומה לרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ. היא מסבירה כי "יזכור שנועד לכבד את זכרם של אלה שלא ממיתים עצמם באוהלה של תורה, אלא אלה שנפלו בקרבות על הגנת עם ישראל".

העצומה, במסגרת הסערה הציבורית, הביאה עשרות משפחות שכולות לפנות אל ארגון "יד לבנים" בנושא, כך שהארגון מתכוון לקיים דיון בנושא בשבוע הבא. "95% מהפניות היו של הורים שזעמו על החלטת הרמטכ"ל", סיפר יו"ר הארגון, אלי בן-שם. לדבריו, "ההורים רוצים שהנוסח יהיה 'עם ישראל' שכן הילדים שלנו הלכו לצבא בשם העם הזה ולמענו, ולאו דווקא למען אלוהים. אין ספק שהשינויים מהסוג הזה פוגעים בחלק גדול מהמשפחות השכולות, אבל לצערי הרב ההחלטה שקיבל הרמטכ"ל הייתה ללא כל התייעצות עמנו. טוב היה עושה לו היה שואל את נציגי המשפחות מה עמדתן, והיה מקשיב לכל הפחות למה שיש לנו לומר בנושא הטעון הזה".

גם ראש אגף כוח האדם לשעבר, האלוף (במיל') אלעזר שטרן, הביע התנגדות לשינוי הנוסח. "אין לי ספק שהקדוש ברוך הוא זוכר היטב את הנופלים, ולדעתי יש צורך לטפל דווקא בזיכרון של העם", הוא אומר היום. הוא ציין כי הוא "לא בטוח שהעם בישראל זוכר את החיילים, ולכן יש צורך לדרוש ממנו את הזיכרון.

"בכל יום זיכרון נאמרת גם תפילת 'אל מלא רחמים', וזה מבחינתי התפילה שמייחדת את הנופלים בקרב אלוקים, ואילו נוסח 'יזכור' שבו מופיעות המילים 'יזכור עם ישראל' מסתדרת לי כך שגם עם ישראל זוכר, וגם הקב"ה", מציין שטרן.

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ח"כ נפתלי בנט צילום: ללא

בנט תוקף את הממשלה: "העם שלנו נכתש"

קרא עוד