250 מיליון ש"ח לחיזוק הזהות היהודית בחו"ל

כ-250 מיליון ש"ח יוקצו במשך שנתיים לשלושה ארגונים, שניים מהם אורתודוכסיים לחיזוק הזהות היהודית בתפוצות. השר בנט: "מטרת העל היא לבנות בסיס איתן למאות שנים קדימה"

חדשות כיפה 16/08/16 09:57 יב באב התשעו

250 מיליון ש"ח לחיזוק הזהות היהודית בחו"ל
ששון תירם, צילום: ששון תירם

משרד התפוצות יממן פרויקט רחב היקף לטובת "חיזוק הזהות היהודית והקשר לישראל" של סטודנטים יהודים באוניברסיטאות ברחבי העולם ובמיוחד בצפון אמריקה, באמצעות שלושה ארגונים - חב"ד, "עולמי" והלל. השניים הראשונים מזוהים עם תפיסות אורתודוקסיות.

הפרויקט, שאמור לפעול במאות אוניברסיטאות ברחבי העולם, הוא חלק מתוכנית משרד התפוצות - שהחלה בתקופת הממשלה הקודמת והתעצמה בממשלה הנוכחית - לחיזוק הקשר בין ישראל ליהודים החיים בחו"ל. תקציבו - שיחולק באופן שווה בין שלושת הארגונים - הוא 250 מיליון שקלים לשנתיים; כששליש מהסכום, כ-80 מיליון שקלים, מתוקצב על ידי הממשלה. שני השלישים האחרים מהתקציב מגיעים ממקורות חיצוניים כמו ארגונים יהודיים או פילנתרופיים. הובלת הפרויקט נמסרה לחברה חיצונית שהקים משרד התפוצות, "יוזמת עתיד העם היהודי", שבחרה בשלושת הארגונים.

לפי משרד התפוצות, הארגונים הללו "מגיעים כיום לרוב המוחלט מהפעילות לסטודנטים יהודים בקמפוסים ברחבי העולם". את התוכנית מובילים מנכ"ל משרד התפוצות דביר כהנא, לשעבר בכיר בעמותת אלע"ד, וחגי אליצור, בנו של אורי אליצור המנוח, מראשי המתנחלים ואחד מיועציו הקרובים של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

שני הארגונים מבין השלושה המזוהים עם העולם האורתודוקסי הם חב"ד ו"עולמי", והאחרון משמש ארגון גג לרשת ארגונים הפועלים לחיזוק הזהות היהודית. בארה"ב פועל הארגון בשיתוף פעולה עם "אש התורה", ארגון הדומה לחב"ד מבחינת מטרותיו ושיטות הפעולה שלו.

הפרויקט, שיחל לפעול כבר בשנת הלימודים הקרובה, יכלול פעילות בנושא "ערכים יהודיים" ו"פעילות למען ישראל", נמסר בהודעת משרד התפוצות. לדברי השר בנט, "לראשונה מאז קום המדינה מבינה ישראל שהיא לא רק מדינת אזרחי ישראל, אלא המדינה של כל היהודים ברחבי העולם. מטרת העל היא לבנות בסיס איתן למאות שנים קדימה, שיחבר ויחזק את הזהות היהודית בקרב הדור הבא".

בתגובה לביקורת של הארגונים היהודיים בארה"ב ושל משרד החוץ אומרים במשרד התפוצות כי אחד הקריטריונים לבחירה בארגונים היה פעילות ברחבי העולם, ולא רק בצפון ארה"ב, שבה חזקות יחסית התנועות הלא־אורתודוקסיות. עוד נמסר כי "לפעילות יתקבל כל מי שרואה עצמו קשור לעם היהודי. הפעילות עצמה לא תתמקד בענייני הלכה ודת אלא בחיזוק הזהות היהודית והקשר למדינת ישראל. אין שום כוונה להחזיר בתשובה, אלא להסביר את הדברים הטובים ביהדות ובישראל".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר