19% מהדתיים מאמינים שיש ללמד אבולוציה בבתי הספר

בסקר של משרד המדע עולה כי בציבור היהודי 70% תומכים בלימודי אבולוציה, בקרב הדתיים והחרדים כ-19% מאמינים כי יש ללמד אבולוציה בבתי הספר

חנן גרינווד, כיפה 12/05/15 11:00 כג באייר התשעה

19% מהדתיים מאמינים שיש ללמד אבולוציה בבתי הספר
shutterstock, צילום: shutterstock

האם יש ללמד על האבולוציה בבתי הספר? על שאלה זו דנים כבר עשרות שנים במערכת החינוך, כשכל ניסיון ללמד על אודות האבולוציה נתקלת בהתנגדות עזה מצד חלקים בציונות הדתית ומהחרדים.

בסקר שביצע משרד המדע עולה כי 70% מתושבי ישראל מאמינים כי יש ללמד על האבולוציה בבתי הספר, כשבציבור היהודי שיעור התמיכה עומד על כ-66%. בקרב הדתיים והחרדים, כצפוי, שיעור התמיכה נמוך הרבה יותר, וכ-19% תומכים בקיום לימודי אבולוציה.

עוד עולה בסקר, כי 61% הסכימו עם הטענה כי היקום נוצר במפץ הגדול, וכי בני אדם התפתחו מיצורים קדומים מהם. בציונות הדתית ובמגזר החרדי קבעו 19% כי הם תומכים בתיאוריית המפץ הגדול ו-27% אמרו כי הם מסכימים עם רעיון האבולוציה.

לידיעות בנושא אבולוציה בבתי הספר:

- בחמ"ד ילמדו את תורת האבולוציה?

- הרב אמנון בזק: יש חשיבות רבה בהחלטה שנושא האבולוציה יילמד גם בחינוך הדתי

- הרב אבינר: האם האדם בא מן הקוף?

שאלת לימודי האבולוציה בבתי הספר עולה מפעם לפעם בישראל, כשגם בציונות הדתית עצמה הדעות חלוקות לגבי האפשרות ללמד מקצוע זה, שכביכול סותר לעיתים את התורה. בשנה שעברה התעוררה סערה לאחר שפורסם כי לראשונה יחלו 220 תלמידים בכיתות ח' ו-ט' בבתי הספר הממלכתיים והממלכתיים דתיים ללמוד את תורת האבולוציה. בעקבות הסערה הבהירו בלשכתו של שר החינוך דאז הרב שי פירון כי מדובר בחלק אשר עוסק בביולוגיה של צמחים בלבד ולא במוצא האדם מן הקוף.

גורם בוועדה אמר אז ביחס ללימוד המקצוע בחינוך הדתי כי "החשש הוא לא זה שמניע אותנו. ישנם מורים דתיים וגם מדענים דתיים, והם מוצאים את הדרך לגשר. מה שמניע אותנו זו האמת המדעית, הדיוק המדעי. אנחנו מניחים שיהיו אתגרים, אבל אנחנו נדע להתמודד איתם ייתכן שתהיה רגישות בקרב ההורים דווקא אבל גם עם זה נדע להתמודד".

"על עצם השאלה האם הקב"ה ברא את האדם ישירות מהאדמה או האם הקב"ה ברא את האדם מהאדמה בתהליך איטי ובשלבים, שלב אחר שלב -אין לנו תשובה. עובדתית אנחנו לא יודעים, כי לא היינו אז", אמר אז הרב שלמה אבינר והמשיך והסביר כי "אילו מצד הפסוקים - אפשר לפרש את הפסוקים לכאן או לכאן. כשכתוב בתורה שהקב"ה לקח אדמה לעשות אדם, אפשר לפרש שהוא עשה אדם בתוך שנייה, ואפשר לפרש שהוא עשה אדם בתהליך ארוך מאוד".

הרב אמנון בזק הגיב גם הוא בנושא ואמר כי "יש חשיבות רבה בהחלטה שנושא האבולוציה יילמד גם בחינוך הדתי". לדבריו, "אם יש נזק חינוכי הכרוך בצורה כלשהי במילה 'אבולוציה' הרי שהוא קיים דווקא במציאות הנוכחית. אין ילד בכיתה ח' שלא שמע בצורה זו או אחרת על תיאוריה זו, אך ההתעלמות ממנה בחינוך הדתי, כפי שהיה נהוג עד כה, יצרה את הרושם שמדובר במשהו מאיים שיותר טוב לא להתייחס אליו, או לחילופין לדחות אותו באופן שטחי כשטות מוחלטת"

בסקר כיפה שנעשה בעקבות הסערה בדבר לימודי האבולוציה עלה כי מתוך כ-500 משתתפים 60% טענו כי אין למקום ללמד לימודי אבולוציה בבתי הספר וקבעו כי "מדובר בפתח לכפירה ועל כן יש להימנע מלימודי האבולוציה בכל מחיר" ואילו 39% ענו כי "האבולוציה אינה סותרת את היהדות בהכרח ומדובר בדרך להעמיק את אמונתנו" ועל כן יש ללמוד את הנושא בבתי הספר. עם זאת, יש לסייג את תוצאות סקר כיפה מכיוון שמדובר בסקר אינטרנטי אשר תוצאותיו אינן מהמנות בהכרח.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר