"גיבור שהקריב את עצמו למען עם ישראל"

בבית העלמין הצבאי בנתניה התקיים טקס אזכרה לברוך מזרחי, מוסלמי שהתגייר, שירת באצ"ל ונפל במלחמת העצמאות. מאות הגיעו לכבד את זכרו

חדשות כיפה 17/04/18 10:06 ב באייר התשעח

האזכרה ללוחם האצ"ל ברוך מזרחי, צילום: רועי חדי
האזכרה ללוחם האצ"ל ברוך מזרחי, צילום: רועי חדי

מאות בני אדם עלו הבוקר (ג') לבית העלמין הצבאי בנתניה, כדי לכבד את זכרו של לוחם האצ"ל ברוך מזרחי, במלאת 70 שנה לנפילתו במלחמת העצמאות. מזרחי, שנולד כמוסלמי, לא זכה להקים משפחה, ומשפחתו התנכרה לו לאחר שהצטרף לעם היהודי, לתנועת בית"ר ולאצ"ל ונטש את האסלאם ואת משפחתו המוסלמית לאומנית אל ענייאן.  

האזכרה - אותה מקיימת מדי שנה המועצה האזורית שומרון יחד עם מגורשי שאנור, תנועת בית"ר וותיקי האצ"ל וצה"ל - החלה להתקיים לאחר שהתברר לתושבי שאנור שגופתו של מזרחי נמצאה במערה סמוכה ליישוב אחרי שהשומרון שוחרר במלחמת ששת הימים.

תושבי שאנור נשבעו שיקיימו לו מדי שנה אזכרה ואף יקימו מוזיאון על שמו, אלא שהם גורשו מבתיהם בשנת 2005 והמוזיאון לא קם. לאחר שנים, אחד המגורשים שהפך לימים לראש מועצת שומרון, יוסי דגן, החזיר את קיום האזכרה מדי שנה יחד עם המועצה. לפני האזכרה מקיימת המועצה לתלמידי בתי הספר סיור בחורבות שאנור.

הדס מזרחי, אלמנתו של ברוך מזרחי הי"ד שנרצח לפני ארבע שנים כשהיה בדרכו לליל הסדר עם משפחתו,, התרגשה לשמוע על סיפורו של לוחם האצ"ל ששמו כשם בעלה שנרצח, ולגלות כי השניים נפלו כמעט באותו תאריך. 

בקריאה נרגשת בפייסבוק קראה האלמנה לציבור להגיע לכבד את זכרו של ברוך מזרחי לוחם האצ"ל: "הוא לא זכה כמו ברוך שלי שיגיעו אלפים לכבד את זכרו. הוא לא זכה להקים משפחה. הוא לא זכה לראות את ילדיו גדלים. בואו נוכיח לעצמנו ולעולם שאנחנו לא שוכחים את אוהבינו את מי שהפך לבשר מבשרנו, ושילם על כך בחייו אני קוראת לכם להגיע לאזכרה שלו".

בין הנוכחים בטקס האזכרה היו גם יוסי דגן - ראש המועצה האזורית שומרון, יעקב חגואל - סגן וממלא מקום יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, איציק שמחון - יו"ר ברית לוחמי האצ"ל ואלירן גפסו - ראש ההנהגה בית"ר ישראל.

דגן, שהתרגש לראות את מאות המשתתפים באזכרה, אמר: "אתם בני הנוער שהגעתם לכבד את זכרו של לוחם שהקריב את חייו למען עם ישראל, שלא זכה להקים משפחה, אתם הפנים היפות של עם ישראל, שלא שוכח את אוהביו. אנחנו לקחנו על עצמנו לזכור מדי שנה את לוחם האצל שהתגייר, שלא זכה להקים משפחה יש לנו הזכות לראות את ההתפתחות של השומרון את בנייתה של ארץ ישראל שברוך מזרחי רק חלם לראות".

שי ורינה ירד, ממגורשי שאנור שקראו לבנם על שמו של לוחם האצ"ל, הגיעו גם הם לאזכרה. אמו הסבירה את הבחירה: "ברוך מזרחי נלחם על שאנור. מבחינתי הוא 'האבא' של שאנור. אבל לא רק זה. הוא לא נולד לעם הזה. הוא בחר להצטרף לעם הזה והפך לגיבור. אני מקווה שהבן שלנו שלמה ברוך ייקח את התכונה הזו מברוך מזרחי. לעשות את הבחירות שלו בעצמו. הוא היה גיבור שהקריב את עצמו למען עם ישראל. היה לי הכי טבעי להנציח אותו".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר