חדשות כיפה

" אין לי ספק שלמרות סגירת התיק, המתלוננות נגד סלומינסקי דוברות אמת"

לפי נתוני משרד המשפטים רק 3 נשים בשנה מורשעות בתלונות שווא נגד גברים. כך טוענת פרופסור חנה קהת שמאשימה חלקים בחברה הדתית לאומית ברדיפת הקורבנות ובהגנה על הפוגעים שלדעתה צריכים לקבל יחס של טרוריסטים

ח"כ סלומינסקי

ח"כ סלומינסקיצילום: פלאש 90. יונתן זינדל

השבוע התבשרנו כי המשטרה החליטה לסגור את התיק נגד ח"כ ניסן סלומיאנסקי מחוסר ראיות, והח"כ הנחשד מיהר לברך ולהודיע שימשיך בתפקידו כאילו לא קרה כלום.

התמימים והתמימות בינינו חושבים שסגירת תיק של חשוד בעבירות מין שווה ערך לזיכוי, אך לפי הנתונים הקיימים ברוב המקרים המצב הפוך. הוא לא מואשם פורמלית למרות שהוא אשם...

גם במקרה זה אין לי ספק שלמרות סגירת התיק, המתלוננות נגדו דוברות אמת ואנחנו כחברה ובמיוחד כחברה דתית יצאנו מופסדים. חשוד בעבירות מין ממשיך ל"ייצג" אותנו, ונפגעותיו ממשיכות לחשוש ולסבול, במצב זה אשמים אנחנו.

האלימות המינית היא הטרור הפוגע ביותר בחברה, הרבה יותר מהטרור הלאומי. הוא פוגע בכל אשה וכל אשה שלישית עוברת תקיפה של ממש. כעשרים אחוז מהילדים/ות סובלים מגילוי עריות במשפחה וזו מגיפה של ממש. לצד זה חשוב לדעת כי לפי נתוני הפרקליטות אין כמעט תלונות שוא בתחום זה. יתרה מזאת, בין 5000 ל 6000 תיקים של עבירות מין נפתחים בשנה ומנתוני משרד המשפטים עולה כי מתוך 182 כתבי אישום על תלונות שווא, שהיו בשנים 2012 – 2014, רק 9 היו נגד נשים (3 שקרניות בממוצע לשנה) לעומת, 173 תלונות שווא של גברים.

הצרה הגדולה באמת בתחום של עבירות מין הוא המספר הגדול מאד של תיקים שנסגרים על ידי המשטרה והפרקליטות, לא בגלל חוסר אשמה או חוסר חשד, אלא מפאת סיבות משפטיות שונות ומשונות ובעיקר בגלל חוסר היכולת להעמיד רף ראיות מובהק כפי שנדרש בדין הפלילי. בשנת 2011 נגנזו כ 83% מהתיקים שנפתחו. ב 2016 נגנזו 63% אחוז מן התיקים, ורובם בגלל הקושי לוודא שיש סיכוי מעל לסביר שהנאשם יורשע.

הנתונים אינם מפתיעים, כי אוכלוסיית הנפגעות/ים, סובלת בד"כ מפוסט טראומה, מפחד, מבושה, מהתמוטטות נפשית וכל אלו גורמים שאינם מאפשרים להם/ן לעבור את מסכת החקירות ולהתמודד ע הסיטואציה המשפטית. אציין עוד כי במרבית התיקים שכן מצליחים להביא למשפט את הנאשמים באלימות מינית, הם מואשמים (כ- 80%) ורק ב6% מהתיקים הנאשם יצא זכאי.

אני אישית מלווה בשנים האחרונות נפגעות מין רבות. אני יכולה להעיד שלמרות שבוערת בי התשוקה שהן ימצו את הדין עם מי שפגע בהן והרס את חייהן, אין אף אחת מהן שבכלל קרובה למצב שתוכל להתמודד עם התהליך הזה. הן נאבקות יום יום עם סימפטומים קשים ביותר של פוסט טראומה מורכבת (CPTSD), ניתוקים (דיסוציאציות), סיוטים (פלאשבקים), אובדנות, דכאון, אנורקסיה והדרדרות קשה במצב הכלכלי – בגלל עלויות הטיפולים.

כל יום מחדש הן נלחמות על החיים שלהן, על הריפוי והשיקום ובעיקר על המשך התפקוד כדי לא להגיע להתמוטטות כללית. לצערי הגדול, אני גם יודעת שבעז"ה כאשר יחלימו, כבר יחול חוק ההתיישנות, כי הריפוי מפגיעה מינית לוקח שנים רבות. כל אלו שעוסקים בליווי של נפגעות/ים אלימות מינית מכירים היטב את המציאות הזו. לכן, כל עוד שחשוד לא טיהר את שמו באופן מובהק, הוא בהחלט חשוד ועומד. הסטטיסטיקה מדברת בעד עצמה.

ברור לי שרובנו, ובמיוחד כהורים, היינו רוצים להבטיח סביבה מוגנת לעצמנו ובעיקר לבנותינו. סביבה שבה כמה שיותר אנשים מסוכנים מנוטרלים באמצעות מערכת האכיפה והמשפט. אולם, אנו עצמנו מחבלים בכך בהתנהגות החברתית  שלנו. שלא כמו בטרור הלאומי, בטרור הזה הפוגעים הם מיטב "גברינו", חברים, בני משפחה, רבנים, אנשי ציבור, כולם "משלנו", ובמקום להתייחס אליהם בחשדנות הראויה, אנחנו נזעקים להגן עליהם תוך כדי "האשמת הקרבן".

כמה השמצות שמענו לאחרונה על אותה תלמידת אולפנה, שהיא "לא שפויה" (ואמנם, קשה להישאר מאוזנת ושפויה אחרי שעוברים מסכת כזו של התעללות  כפי שהיא עברה לכאורה לפי עדותה), הנפגעות שהתלוננו נגד הרב אבינר הוכפשו על ידי 120 רבנים בביטויים חמורים ביותר, ללא כל היכרות איתן. עד היום לא תוקן הדבר ואף רב לא יצא בהתנצלות פומבית על הפגיעה החמורה בהן, למרות שרובם יודע כיום שאין שמץ של אמת בהשמצות הללו. אין פלא שנשים חוששות להתלונן. הן פוחדות על שמן הטוב מעדיפות להימנע מכל חשיפה, גם במחיר כבד של סגירת התיק והותרת החשוד בפשיעה מינית חפשי לפגוע עוד ועוד.

לו היינו משנים את הגישה ומתייחסים לנפגעת מאלימות מינית כנפגעת טרור ולפוגעים כטרוריסטים, לו היינו תומכים בקרבנות במקום להוסיף חטא על פשע ולהאשימם, לו היינו מוקיעים פושעי מין מכל סוג שהוא ומנהלים מאבק נגד הטרור הזה, לו היינו פועלים בחינוך, למניעת אלימות מינית ומשקיעים את הנדרש לשקם את הקרבות כמו שאנו יודעים לעשות בהצלחה עבור נפגעי הטרור הלאומי, היינו היום במצב אחר ומחננו היה יותר קדוש. 

הכותבת היא מייסדת  ארגון 'קולך' ופרופסור לתנ"ך, מחשבת ישראל ולימודי מגדר

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
07.12.2017

1. ובדקת וחקרת היטב (איש אחד )

מה לגבי כללי המשפט?
איך אפשר להגיד שאדם אשם אם הוא לא הורשע בדין?

דווח על תגובה לא ראויה
07.12.2017

2. אם תלמידה היתה מעלילה על בעלך, היית מדברת אחרת. (ירון)

פשוט מזעזע החד צדדיות ופנאטיות של הכותבת שבכל מצב מאמינה לנשים גם במקרים בהם הוכח שהכל בדיה ושקר. הרב הריסון והרב אבינר שגורמי המקצוע אמרו שזו עלילה, והיא "הפרופסור המלומדת" יודעת יותר טוב מכולם.
מאחל לבעלך כל טוב שבעולם. אבל אם תלמידה היתה מעלילה עליו שנגע בה, או על אחד מבניך, היית אולי מדברת אחרת.
מאכזב כמה אין קשר בין "פרופסור" ליכולת הכרת האמת ברמה הבסיסית הפשוטה, וליכולת להכיל ולהבין מורכבות, שיש גם נשים רעות ולא רק גברים רעים..

דווח על תגובה לא ראויה
07.12.2017

3. פשששש. עכשיו היא כבר פרופסור אז ברור שנקשיב לשטויות שלה! (שירה)

הרב אבינר - פושע
הרב אלון - פושע
ניסן - פושע
את כל הגברים הייתן מוחקות לו הייתן יכולות, מה?

מה הלאה? מי הקרבן הבא שלכן פמיניסטיות מדוכאות?
מנעי קולך!

דווח על תגובה לא ראויה
07.12.2017

4. עוד בכיינית (סרוג)

תתמודדי מולו בפריימריס ואז נראה מי ראוי לייצג את מגזרנו היקר. הציבור קובע, לא "מלומדות" כמוך.

דווח על תגובה לא ראויה
07.12.2017

5. תגובת הכותבת... ( )

לא יודע אם תגובה 5 היא אותנטית או באה לחדד את החד צדדיות של הכותבת, אבל לפי כללי המשפט כל אדם הוא בחזק חפות עד שיוכח אחרת, ומה לעשות, גם גברים הם בני אדם. אני באופן אישי נתקלתי באנשים שסיפרו לי ממקור ראשון שאיימו עליהם בתלונות שווא על הטרדה מינית... אולי כבוד הכותבת לא יודעת, אבל רוב הגברים אינם מאושמים בהטרדה. הקביעה החד משמעית שגם מי שנסגר נגדו תיק מחוסר ראיות (פירוש: אין מספיק ראיות להגיש כתב אישום ומכך גם אין מספיק להראות שהוא אשם) הוא אשם, מוכיח את חוסר הכנות של הכותבת, ולמעשה, על הוצאת שם רע (איסור דאורייתא, מישהו?). אני מסכים שמישהו שאנס הוא כמו רוצח (השוואה הקיימת במפורש בתורה) אבל זה רק (ואך ורק לאחר!) שאשמתו באונס (אני לא משתמש במושג ״הטרדה״ כי גם אמירת ״בוקר טוב״ יכולה להיחשב כהטרדה) הוכחה מעבר לכל ספק.
גברת קהת - רצח אופי הוא יותר גרוע מרצח ממשי!

דווח על תגובה לא ראויה
08.12.2017

6. תקיפה מינית – של נשים – במגזרנו ? סלקא דעתך ! (אלי)

ועוד רבנים - תלמידי חכמים - צדיקים – הוגי דעות – ראשי מתיבתא - יסוד של עולם ? ואדון ליאון מנהיג הדור המכובד בשכונתנו ?

דווח על תגובה לא ראויה
08.12.2017

7. חנה קהת צודקת ב95%. הבעיה שב5% מהמקרים היא מרשה לעצמה לשפוך דם בלא משפט (שבב)

דווח על תגובה לא ראויה
16.12.2017

8. גילוי נאות (מומו)

לא קראתי מה חנה קהת כתבה, כי:
א. ארוך מידי. ב. אפשר לנחש.

כתבה שמשוכנעת באשמתו? אז כתבה, נו שוין.
כתבה שכמעט אין תלונות שוא של נשים? אז כתבה, נו שוין.

גברת קהת הנכבדת,
אם פעם תוכיחי טיפ-טיפה יושרה ותהיי פחות צפויה,
אולי יהיה טעם לקרוא מה שאת כותבת.

וחבל, כי הנושא באמת חשוב וכאוב.
גם כשהתלונות אמיתיות, וגם כשמדובר בתלונות שוא.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

לאה ושמחה גולדין  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90

משפחת גולדין עתרה לבג"צ: "ישראבלוף"

קרא עוד