תא"ל טולדנו: "רק בחיבור אמיתי לארץ ישראל נדע מדוע אנחנו נלחמים עליה"

מזכירו הצבאי של ראש הממשלה ומח"ט הצנחנים לשעבר תא"ל אליעזר טולדנו אמר בכנס בנושא חינוך: "רק בהכרת ארץ ישראל ורק אם נתחבר אליה יותר נדע גם למה אנחנו צריכים להלחם עליה"

חדשות כיפה 01/01/17 16:36 ג בטבת התשעז

Amos Ben Gershom/GPO, צילום: Amos Ben Gershom/GPO
Amos Ben Gershom/GPO, צילום: Amos Ben Gershom/GPO

תא"ל אליעזר טולדנו: את הדברים אמר מח"ט צנחנים לשעבר, מפקד מבצע שובו אחים והמזכיר הצבאי לרה"מ כיום, תא"ל אליעזר טולדנו בכנס מיוחד שעסק במצב החינוך לטיילות וסיירות בישראל שהתקיים היום (ראשון) בבית ספר שדה כפר עציון.

בכנס מיוחד שעסק במצב הסיירות והטיילות בישראל, התקיים פאנל מיוחד בנושא מצב החינוך בארץ לטיילות וסיירות. בפאנל לקחו חלק: יו"ר מפעל הפיס וסגן הרמטכ"ל לשעבר, אלוף במיל. עוזי דיין, מח"ט צנחנים לשעבר והמזכיר הצבאי לראש הממשלה, תא"ל אליעזר טולדנו, מנכ"ל חוגי הסיירות של קק"ל, לביא זמיר וחוקר המערות והסייר הותיק יאיר צורן. את הפאנל הנחה עמיחי נעם, ראש המכון לחקר ארץ יהודה בבי"ס שדה כפר עציון.

בכנס, שהתקיים בבית ספר שדה כפר עציון בנוכחות למעלה מ-200 משתתפים, התייחס תא"ל טולדנו למבצע שובו אחים ולחיפושים אחרי שלושת הנערים החטופים.

טולדנו, ששימש כמח"ט הצנחנים באותה תקופה, פיקד גם על מבצע שובו אחים שהתרכז בגוש עציון: "כחלק מלקחי מבצע שובו אחים, בו היתה ניכרת חוסר הבנת השטח וידיעת הארץ של החיילים שהיו שותפים בחיפושים, החלטתי להקים קורס סיירים מיוחד בחטיבת הצנחנים. הקורס ארך כארבעה שבועות, ומטרתו היתה לייצר סיירים מקצוענים שיוצמדו למפקדי הפלוגות בחטיבה על מנת לייעל את עבודתם. אנחנו לא נוכל לגשר על הפערים לגמרי, אבל נוכל לצמצם פערים שקיימים בין החיילים לבין השטח".

יו"ר מפעל הפיס, עוזי דיין התייחס לחיבור הרופף של הנוער לטיולים ולהיכרות עם השטח ואמר כי "הנוער ברובו לא מחובר לשטח. הוא מבלה הרבה יותר באייפונים אבל אין מה לקטר, כי זה טיבו של עולם. יחד עם זאת אנחנו צריכים לראות כיצד אנחנו מחברים יותר את הילדים שלנו לשטח ולארץ. ההורים צריכים לקחת הרבה יותר אחריות על הילדים, וזה נכון גם למערכת החינוך. צריכים לייצר מצב בו הנוער מחובר יותר לשטח ולהיכרות עם הארץ".

(צילום: יחצ בית ספר שדה כפר עציון)תא"ל טולדנו אמר בכנס כי הצבא צריך להתייחס לטיולים שהוא עורך לחיילים כאל אימון בידיעת הארץ: "רק בהכרת ארץ ישראל ורק אם נתחבר אליה יותר נדע גם למה אנחנו צריכים להלחם עליה".

לאחר הפאנל, דיבר מנהל בית ספר שדה כפר עציון, ירון רוזנטל, שניהל בשטח את החיפושים אחר הנערים החטופים. רוזנטל הסביר באמצעות מצגת את ההחלטות שנלקחו בשטח וסיפר על החיפושים הארוכים והאינטנסיביים אחריהם שבסופם נמצאו שלושת הנערים: "בזכות ההיכרות הקרובה עם תוואי השטח וסיירות טובה, הצלחנו להתקרב כל פעם יותר ויותר למציאת הנערים. לאחר ימים ארוכים של חיפושים הצלחנו למצוא נקודה בשטח שנראתה לנו כסיירים חשודה שנגעו בה והתערבו בה. כשמיקדנו את המאמץ שם, מצאנו את קברם של שלושת הנערים. היינו יכולים להמשיך עוד ימים ארוכים אלמלא הסיירות שהפגינו המחפשים מבית הספר".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר