רב לירושלים

אסור לנו לבחור מישהו רק בגלל שהוא מתאים להשקפה החרדית. הלל אפלבום מציע שיקולים אחרים לבחירת נציג הציונות הדתית

הלל אפלבום 27/08/09 00:00 ז באלול התשסט

מה נדרש מרבה של ירושלים ? מה נדרש לתפארתה של ירושלים?

האם עליו להיות גדול הדור, או לפחות גדול הדור בירושלים ?

אולי ניטל עליו להיות מועמד שנועד לרצות את בעלי הכוח ?

אולי הוא צריך להיות רק בובה המוחזקת בחוט על ידי מנהיגי ציבור מסוים ?

מה נדרש ממנו ?


מעבר לגדלות תורנית (לאו דווקא הגדול ביותר), צריכה ירושלים איש שיתאים לה כבירת מדינת ישראל, כמקום המארח טקסים לאומיים מחד, שועי עולם מאידך. מקום שהוא ליבו של עם ישראל ומוקד כיסופיו הדתיים והלאומיים. מקום שבו גרים יהודים ונכרים, עירם של דתיים, חרדים, מסורתיים וגם חילונים (כן, יש עדין חילוניים בירושלים)..


צריך להבהיר בצורה כואבת - מועמד בעל השקפה חרדית, אינו מתאים. מעצם ההגדרה של החרדיות - אדם כזה אינו מתאים. ההשקפה החרדית שרואה, במקרה הטוב, במדינת ישראל מציאות דה-פקטו, שאיננה מחוברת ללאומיות העברית ולנגזרותיה ההלכתיות, שאיננה רואה יתרון בממלכתיות היהודית (אם לא למטה מזה) - השקפה זו איננה יכולה ואיננה ראויה להעמיד רב ראשי בירושלים של תש"ע.


אין הכוונה שדרוש רב שילחם בהשקפה החרדית, ממש לא. זכאים תושבי ירושלים החרדים שרבה הראשי של עירם יבין ללבם ויכיר בצרכיהם, כמו אלו של ציבורים אחרים בעיר. אמנם לעיתים עלול עמדתו של הרב הראשי להראות כמתנגשת בהשקפה החרדית אולם זה יקרה רק במקטעים שבהם דורשת ההשקפה החרדית כוליות חסרת בסיס על ארחם ורבעם של תושבים אחרים בירושלים.

נקל לו לרב ציוני דתי להיות רבם של חרדים מאשר ההפך. נקל לרב ציוני דתי לדרוש בכנס צניעות חרדי מאשר לרב חרדי לתת הדרן על סיום מסכת במדרשה לבנות. רב ציוני דתי יוכל לספק כשרות בנוסח רצוי לחרדים הרבה יותר מאשר שרב חרדי יוכל לספק את הדרישות של שאר הציבור (ע"ע שמיטה תשס"ח). כל אחד יכול לדמיין רב ציוני דתי בהילולה לזכר אדמו"ר חשוב, האם אפשר לדמיין בקלות רב חרדי בתפילת יום העצמאות ? רוצים אנו ברב שיוכל לברך את בני עקיבא בשבת הארגון, לתת שיחה (גם אם קשה) בכנס קולך, לרקוד במרכז הרב ביום ירושלים, ללכת עם טירוני הצנחנים את הק"מ האחרונים לגבעת התחמושת, רב שיכול להרגיש בנוח גם בשבילי האוניברסיטה העברית, ייתן גיבוי לרופאי הדסה (ושאר בתי החולים בעיר).


אומרים שלרב כזה אין סיכוי לעבור את המשוכה החרדית. אולי הם צודקים, אוי לנו אם הם צודקים. צריך לגייס גם מועמד מתאים וגם כוחות פוליטיים מאידך. צריך גם משמעת עצמית (כזו שחסרה לנו בבחירות לרב הראשי למדינה).


אין זה ענייננו כאן לתמוך במועמד זה או אחר, ישנן נקודות נוספות שיש לשקול בעת בחירת המועמד. באנו רק להאיר זווית אחת שיש לקחת לתשומת לב לקראת הבחירות.

אל תשחקו אותה: כך תוכלו ללמוד בקלות את ההלכה. כל הפרטים >>

כתבות נוספות

/
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר