סגור

"רבני ההתיישבות מופקרים על ידי הרבנות הראשית"

הצילומים בבית הכנסת מול ספרי התורה הפתוחים של התכנית ארץ נהדרת ממשיכים לעורר סערה. רב היישוב בבית הכנסת בו צולמה התכנית מאשים את הרבנים הראשיים

נתנאל לייפר, כיפה
ה באדר א'
,
14 בפברואר, 2016 18:14
יחצ

יחצצילום: יחצ

שערוריית חילול בית הכנסת בבני ציון על ידי ארץ נהדרת: "חייבים לסגור את בית הכנסת, אבל אין לנו סמכויות מספקות ואנו חשים מופקרים", כך אמר רב יישובי לב השרון ורבה של בני ציון, הרב אשר זמל, לאתר 'בחדרי חרדים'.

"שוחחתי הבוקר עם תושבי בני ציון שומרי המצוות", אמר הרב, "אמרתי להם שזה חילול ה' וחמור מאוד. וחייבים לסגור את המקום, ואם אין מניין יש להתפלל ביחיד. כזכור, קיבל גבאי בית הכנסת תשלום מהפקת ארץ נהדרת כדי לצלם בו את המערכון בליווי ספרי התורה.

"בית הכנסת שבו אירעה התקרית עם ארץ נהדרת התנהל בעבר על פי כל כללי הלכה. הוא נוסד על ידי הרב שניאור זלמן חוטרצקי זצ"ל שהיה ראש המועצה הדתית בני ציון. גם אחרי שנפטר המשיך ביהכנ"ס להתנהל על פי ההלכה אלא שהחל רפיון עם פטירת חלק משומרי השבת וכך הדרדר ניהול המקום. הבוקר התקשרתי לגבאי שאירח את התוכנית אך הוא לא ענה", סיפר הרב זמל.

הרב מוסיף והאשים את הרבנים הראשיים בהתעלמות מאירועים חמורים בבתי הכנסת, לדבריו, מה שהתרחש עם 'ארץ נהדרת', הוא אירוע קל יחסית לאירועים יותר חמורים שאירעו מהם הרבנים הראשיים התעלמו - ויותר מכך לא תמכו ברבני ההתיישבות שנלחמו בתופעות הללו.

"מה שקרה חמור ומזעזע", אומר הרב, "אני קורא לרבנים הראשיים להפסיק להסתתר ולא להפקיר את רבני ההתיישבות שמופקרים תמיד. הרבנים הראשיים צריכים לבדוק את עצמם ולא די לשגר הודעות גינוי ולעבור על מה שהתחולל לסדר היום".

הרב תובע מהרבנים הראשיים יזמינו את גבאי ביהכנ"ס לשימוע, ולהוציא פסק הלכה לסגור את המקום על מנעול ובריח, עד שיפעל על פי כללי ההלכה. "אנו רבני ההתישבות מסכנים", אמר, "אנו ניצבים לבדנו כחומה בצורה מול תופעות כאלו".

כזכור, מוקדם יותר היום, הופצו ברשת תמונות שצולמו על ידי אנשי הפקה של 'ארץ נהדרת', בהם נראים המשתתפים בתכנית כשהם לבושים כמתפללים, מחזיקים בספר תורה ואף גוללים לרווחה ספר תורה נוסף. מראות שעוררו זעם בקרב ציבור שומרי המסורת.

הרבנות הראשית לישראל הוציאה הודעת גינוי נדירה לצילום המערכון. "בית כנסת הוא בית תפילה וספרי התורה הם בעלי הקדושה הגבוהה ביותר ביהדות. יהודים, במשך כל הדורות, מסרו נפשם כדי שלא לפגוע בקדושתם", אמרו.

"אזרחי ישראל הפוקדים את בית הכנסת לתפילה או ללימוד, חשים, מעבר לקדושה ההלכתית, יראת כבוד וחשיבות ייחודית למקום ושימוש זול מהסוג הזה הוא בגדר חציית קו אדום ומעורר זעזוע ושאט נפש בליבו של כל יהודי באשר הוא. אנו מצפים מאחרים שגם אם אינם מתפללים יכבדו את הציבור ורגשותיו״, הוסיפו עוד.

בנוגע לטענות הרב זמל אמרו ברבנות כי הרב מוזמן להעביר את טענותיו בצורה מסודרת לרבנות ושם הנושא ייבדק.

מהפקת 'ארץ נהדרת' נמסר מוקדם יותר ל'כיפה' - "התמונה צולמה לרגל תחילת העונה ה-13 ו"חגיגות הבר-מצווה" של התכנית. לכן, באופן טבעי נבחר המקום שבו כלל עם ישראל מציין את האירוע. מי שמחפש פרשנות אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד".

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

לוד, השבוע צילום: Yossi Aloni/Flash90

הרב אליהו :מצווה להסתובב עם פלאפון בשבת ולתעד פרעות

קרא עוד