רבנים בפגישה עם הרבצ"ר: "תמכו פומבית בגיוס דתיות לצה"ל"

הרב אוהד טהרלב והרבנית מיכל נגן נפגשו עם הרב קרים ובכירים נוספים ברבנות הצבאית וביקשו מהם, בדרכים שונות, לעודד בנות להתגייס לצבא. ברבנות הסתייגו מההצעות, אך ב'חותם' התאכזבו: "מדובר בהתנגדות טקטית ולא עקרונית"

משה ויסטוך
ו באדר התשעח
,
21 בפברואר, 2018 10:40
כיצד הגיב לבקשה לעודד גיוס דתיות? הרב קרים

כיצד הגיב לבקשה לעודד גיוס דתיות? הרב קריםצילום: פלאש 90. הדס פרוש

על הרבנות הצבאית לצאת באופן פומבי בעד גיוס בנות לצה"ל וכן להשתלב בהכנתן לצבא עוד בטרם גיוסן, כך דרשו לפני מספר שבועות הרב אוהד טהרלב והרבנית מיכל נגן מהרבצ"ר, תא"ל אייל קרים ובכירים ברבנות הצבאית.

במסמך שהגיע לידי 'כיפה' נכתב כי בסוף חודש ינואר דן הרב קרים עם ראש מכינת צהלי וראש מדרשת לינדנבאום בסוגיית גיוס ושירות בנות דתיות בצה"ל.

לאחר שהנוכחים דנו בנושאי כשרויות ובצורך לפתוח יחידות מגדריות נוספות עבור בנות וכן על אתגרי השירות המשותף, פנו הרבנית נגן והרב טהרלב לרבנים הצבאיים הבכירים והציעו שורת רעיונות שמטרתן עידוד גיוס בנות לצבא.

"הרב אוהד סבור", נכתב בסיכום הפגישה, "שאם הרבנות הצבאית תקבל החלטה אסטרטגית לתמוך בפומבי בגיוס בנות דתיות לצה"ל - הדבר יהיה משמעותי ביותר". בנוגע לכך אמרו הנוכחים כי הדבר אינו אפשרי, לאו דווקא מפני שהם מתנגדים, אלא מבחינה נראותית, "במטרה לשמור על הרלוונטיות של הרבנות הצבאית עבור כלל המשרתים והמשרתות, מוטב שלא להביע עמדה פומבית בסוגיות שנויות במחלוקת".

ללא הכנה ראויה יהיו משברים. הרבנית נגן

לביקשה שהרבנות הצבאית תהיה מעורבת בהכנת דתיות לגיוס. הרבנית נגןצילום: מכינת צהלי

בהמשך צוין כי הרבנית נגן "הציעה שהרבנות הצבאית תערוך הכנה לצבא בתיכונים דתיים שיש בהם אחוז גבוה של בנות שמתגייסות", זאת מתוך מחשבה על הבנות שאינן לומדות במכינה או מדרשה לפני הגיוס. על כך נכתב כי "שאר המשתתפים הסתייגו מהצעה זו, וביקשו למקד את פעילות הרבנות הצבאית בחיילות המשרתות בפועל".

בסיום הפגישה סוכם בין הצדדים כי הם ימשיכו לקיים קשר ודיאלוג במטרה לשפר "ולהעצים" את הבנות הדתיות שבחורות לשרת בצה"ל.

ב'חותם' התייחסו למסמך וטענו כי מהדברים עלה כאילו הרבנות הצבאית לא מוכנה לעודד גיוס בנות דתיות רק מכיוון "שזה לא יראה טוב'' ולא מפני שזוהי עמדתה הרשמית והעקרונית של הרבנות הראשית, כפי שאמר מנכ"ל הארגון הרב עמיטל בראלי.

לדבריו, "אנחנו רוצים רבנות צבאית חזקה שיודעת להביע את עמדותיה ולא מנסה להסתתר מאחורי טיעונים טקטיים כאלה ואחרים, הרבצ''ר עומד בראש הרבנות הצבאית שעמדתה עוד מימי הרב גורן ברורה בנושא, וגם משמש כחבר מועצת הרבנות הראשית. עמדתה הרשמית של הרבנות צריכה להישמע בלא להכפיף את עמדתם מול גופים חיצוניים. רק כך ישמר האמון של החייל הדתי ברבנות הצבאית".

ראש מדרשת או"ת לינדנבאום, מבית רשת אור תורה סטון, התייחס לפגישה ואמר ל'כיפה' כי "לרב הצבאי הראשי, כמו גם לקודמיו ואפילו בצורה יותר אינטנסיבית ורצינית, יש הרבה חיילות דתיות בצבא. הוא רואה את המציאות שמתפתחת, את עזרות הנשים בבתי הכנסת בבסיסים מתמלאות, ורוצה לתת לבנות את המענה המתאים ולדאוג לצרכיהן".

לדבריו, "חלק מבקשותינו היו לתת לבנות שכבר החליטו להתגייס את ההכנה הראויה לשירות הצבאי. חלק הרבצ"ר קיבל וחלק לא, אבל הרעיון הוא לחשוב כמה שיותר ביחד ולחזק את מה שנדרש".

בתגובה לטענות הרב בראלי אמר הרב טהרלב כי הוא "מגיע לתלמידותיי בבסיסים בכל שבוע, ושומע את הצרכים ואת הקשיים שלהן, ואנו כמובן מעודדים את התלמידות שלנו לשאול את הרבצ"ר ואת הרבנים המקומיים בבסיסים. יש חשש מהתהליכים המתקיימים בציבור אבל צריך לתת להם את המענה, וגם הרב בראלי היה רוצה שחיילת או חייל דתי יקבלו את המענה הנכון".

21.02.2018

1. אוי ואבוי לנו. צריך להלחם נגדם בכל הכוח בצורה ראויה, עם כל הכבוד להיותו אב שכול. (יהודי)

דווח על תגובה לא ראויה
21.02.2018

2. גדול! - 'רבנים'... (ריקי)

גברת אחת עם סלים ורב מגולח פנים אחד מהקצה הליברלי של המגזר - ואתם מורחים כותרת על 'רבנים'.
אין גבול לציניות....

דווח על תגובה לא ראויה
21.02.2018

3. איך רב אחד ורבנית נהפכו לרבנים?!?! (שי)

פשוט חוצפה!!!

דווח על תגובה לא ראויה
27.02.2018

4. ממתי טהרלב רב? (חדש)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

שוטרים בדרום תל אביב. ארכיון צילום: פלאש 90. הדס פרוש

ארדן יוזם: קנסות ממסתננים ייגבו מכספי הפיקדון שלהם

קרא עוד