רבנים במתקן חולות: כולנו היינו מבקשי מקלט

לראשונה מאז הוקמו מתקני השהייה של המסתננים בדרום הארץ נערך במקום ביקור של רבנים. "זה לא נושא שמאלני אלא כלל ישראלי. גם אנחנו היינו מבקשי מקלט"

חנן גרינווד, כיפה 01/06/15 20:14 יד בסיון התשעה

פלאש 90, צילום: פלאש 90
פלאש 90, צילום: פלאש 90

לראשונה מאז הוקמו מתקני השהייה חולות וסהרונים בדרום הארץ הגיעו אתמול למקום רבנים מכל גווני הקשת הציונית דתית, זאת במטרה ללמוד את סוגיית מבקשי המקלט על צדדיה השונים והמורכבים.

במהלך הביקור, שאורגן על ידי ראש ישיבת מעלה גלבוע, הרב שמואל ריינר, נפגשו הרבנים עם מפקד מתקן סהרונים שהסביר על תהליך הכליה במתקנים ועל בעיית מבקשי המקלט באופן כללי, שמעו סקירה מפי עורכת דין המנהלת את אחד הארגונים המסייעים לפליטים וכן שוחחו עם קבוצת כלואים במקום, בין היתר עם מוטסים עלי, פליט מדרפור הנחשב לאחד ממנהיגי מבקשי המקלט.

בניגוד לסיורים אחרים, הקפידו הרבנים שלא להסתייע בארגונים כלשהם אלא פעלו כיוזמה פרטית של ישיבת מעלה גלבוע, והרבנים הגיעו למקום ברכביהם הפרטיים ועל חשבונם. בין היתר הגיעו למפגש הרב יהודה גלעד, הרב דוד ביגמן, הרב יוסף סלוצקין, הרב אהד טהרלב, הרב יאיר קהן, הרב צבי קורן ורבנים נוספים.

"מדובר בבעיה ישראלית יהודית מאוד מורכבת", אמר בשיחה ל'כיפה' הרב שמואל ריינר. "כולנו רוצים מצד אחד מדינה יהודית ובשורה התחתונה לא רוצים זרים, אבל מצד שני הזרים שנמצאים כאן הינם מבקשי מקלט, אם מסיבות של רדיפה וסכנת חיים ואם מסיבות של פרנסה. בשאלה ציבורית בסדר גודל כזה יש צורך שהרבנים יכירו את הנושא ויחוו דעה".

לדבריו, בניגוד למראות ולקולות הנשמעים בתקשורת, היחס של המדינה למסתננים הוגן. "היחס של המדינה בהחלט הוגן. הדאגה לכלואים ניכרת ומרשימה. חשוב לזכור גם שהשוהים אינם פושעים אלא מסתננים. הם לא דקרו או גנבו. הם מסתננים ונלחמים על נפשם כדי לפרנס את משפחותיהם. ראוי להתייחס אליהם כך".

"האמת היא שאני בסערת רגשות. אני לא יודע איפה אני עומד בשאלה הזו", הודה הרב ריינר. "הרבנים חייבים להכיר גם את הצד הזה, לבדוק את הנושאים השונים ולהשמיע קול ציבורי. מצד אחד בהחלט יש הזדהות עם היהודים, התושבים הקבועים של דרום תל אביב, אבל חייבים להכיר את כל המורכבות של הנושא. אנחנו מדינה ולא שטעטל שדואג רק לחברים שלו".

לדברי הרב ריינר, הגיעו רבנים מכל גווני הקשת הציונית דתית. "אנשים לקחו יום חופש ונסעו 300 קילומטר כדי להיחשף לנושא, וזה ניכר גם לעיני מבקשי המקלט. כשדיברנו עם המסתנן הבהרנו שבשורה התחתונה אנחנו לא רוצים שהוא יהיה כאן, אך נעזור לו כל עוד הוא כאן. הוא התרגש לראות רבנים. הוא היה רגיל לראות רבות רפורמיות, ארגונים שונים, והבין שהרבנים זה סיפור אחר".

הרב ריינר קורא להמשיך לבצע מפגשים שכאלו. "צריך לעשות מאמץ לפגוש הן את הציבור הישרלאי שסובל וכן את המסתננים. הנושא הזה נתפס כשמאלני. זה לא. זה נושא כלל ישראלי. דודי ודודותי היו מבקשי מקלט וצריך להבין את זה".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר