חדשות כיפה

ראש השב"כ בסקירה למממשלה: מתחילת 2017 סוכלו כ-200 פיגועים

ראש השב"כ נדב ארגמן סקר בפני שרי הממשלה את העשייה הביטחונים של השרות והציג תמונת מצב עדכנית לפיה בחינת היקפי הטרור מעידה על רמת איום גבוהה מצד ארגוני הטרור 'הממוסדים' וגורמים עצמאיים בשטח

נדב ארגמן

נדב ארגמןצילום: Yonatan Sindel/Flash90

ראש השב"כ נדב ארגמן מסר הבוקר (א') בישיבת הממשלה סקירה בטחונית, לפיה בחודשים יולי- אוגוסט סיכל השירות כ- 70 פיגועים, וכ- 200 מתחילת השנה, בהם פיגועי התאבדות, ירי וחטיפה.

ארגמן ציין כי למרות השקט היחסי, המציאות הביטחונית באיו"ש שברירית והיא מתאפיינת ברגישות גבוהה לאירועים בעלי צביון דתי וברף קבוע של פיגועים (בדגש על מתווי דקירה, דריסה וירי). בחינת היקפי הטרור (פיגועים, התרעות וסיכולים) מעידה על רמת איום גבוהה מצד ארגוני הטרור "הממוסדים" וגורמים עצמאיים בשטח.

ארגמן אמר לשרי הממשלה כי ארגון חמאס, בהכוונת מפקדות התנועה ברצועת עזה ובחו"ל, ממשיך להוביל מאמץ לקידום פיגועים באיו"ש, במטרה לערער את היציבות בזירה זו, אך מתקשה לממשם בעיקר נוכח הסיכול הישראלי. בפועל, בשנה האחרונה חמאס קידמה עשרות צירי הכוונה בין אזוריים, שכל מטרתם הוצאת פיגועים קשים מאזור יהודה ושומרון לעורף ישראל. מתחילת 2017, סיכל שירות הביטחון הכללי כ-200 פיגועים משמעותיים, בהם פיגועי התאבדות, ירי, חטיפה והקרבה.

לאחר הפיגוע בהר הבית ב-14 ביולי זיהו בשב"כ עליה משמעותית בכמות ההתרעות לפיגועים (כמות ההתרעות ביולי זינקה פי 3 בהשוואה לזו בחודש יוני). עלייה זו היא פועל יוצא של המוטיבציה להוציא לפועל פיגועים קשים, ושל העלייה המשמעותית בשיח המתלהם ובהסתה ברשתות החברתיות, הקוראות לביצוע פיגועי יחידים. כמענה לעלייה ברמת האיום, בחודשים יולי-אוגוסט, שב"כ איתר וסיכל באיו"ש למעלה מ-70 חוליות טרור מקומיות שעסקו בתכנון וביצוע פעילות טרור במתווים שונים.

בתקופת חגי תשרי, המתאפיינת ברגישות גבוהה מדי שנה, צפויה גם השנה עלייה בהיקף המאמצים של ארגוני הטרור ושל יחידים להוציא לפועל פיגועים. השב"כ, יחד עם שותפיו בצה"ל ובמשטרת ישראל, נערך על מנת לאפשר לאזרחי ישראל תקופת חגים בטוחה. בנוגע לרצועת עזה ציין ארגמן כי המערכת העזתית בסימן "שקט מתעתע" – יציבות ביטחונית לצד תהליכי התעצמות מואצים של חמאס.

לדבריו של ראש השב"כ התקופה שלאחר "צוק איתן", היא התקופה השקטה ברצועה מזה 3 עשורים. תנועת חמאס מצויה במצוקה אסטרטגית, מתקשה להציג הישגים מדיניים או לספק פתרונות אפקטיביים לקשיים האזרחיים ברצועה.הקשיים האזרחיים-כלכליים ברצועה הולכים ומאמירים. במוקד: דשדוש השיקום שלאחר "צוק איתן"; משבר חריף בתפקוד תשתיות יסוד (חשמל, מים); עלייה ברמת האבטלה; משבר משכורות; ירידה בתמ"ג.
בתחום הצבאי חמאס מוסיפה להשקיע משאבים רבים בהיערכות למערכה הבאה, גם על חשבון רווחת האזרח. כבר עתה, התנועה מצויה במוכנות לעימות עם ישראל. בנוסף חמאס הולכת ומעמיקה את קשריה האסטרטגיים עם הציר השיעי, בהובלת איראן, ומבססת בחסותה מאחז בלבנון.

 

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

גרשון מסיקה מתוך הראיון צילום: צילום מסך

מסיקה: "עשיתי מה שכל ראש מועצה היה עושה"

קרא עוד