סגור

פסק הלכה: דולה יכולה לחלל שבת כדי להגיע ליולדת

הרב אלי טרגין קובע כי די בפחד מתון של היולדת על מנת להתיר חילול שבת. עוד אומר הרב שאם אין ברירה מלבד הגעה הכרוכה באיסורי תורה, יש להתיר באופן גורף את הגעת הדולה

חנן גרינווד, כיפה
ז בסיון התשעד
,
05 ביוני, 2014 14:26
Shutterstock

Shutterstockצילום: Shutterstock

דולה - תומכת לידה, יכולה לחלל שבת כדי להגיע ליולדת. כך קובע הרב אלי טרגין, רב במרכז ההלכה וההוראה שבאלון שבות, במאמר חדש שפורסם בכרך החדש של תחומין, השנתון ההלכתי של מכון צומת.

לדבריו, ההלכה התירה איסורים מהתורה כדי ליישב את דעתה של יולדת ואפילו להדליק נר עבור יולדת עיוורת.

עוד הוא מוסיף במאמרו כי די בפחד מתון של היולדת על מנת להתיר חילול שבת עבורה ועל כך, אם יש צורך בתומכת לידה, ואין ברירה אחרת מלבד הגעה הכרוכה באיסורי תורה, יש להתיר באופן גורף את הגעת מפאת התועלת הפיזית (שיכוך כאבים) שיש בכך.

הרב טרגין מוכיח במאמרו כי מותרת נסיעה לבית חולים מרוחק אם היולדת לחוצה מלידה בבית החולים הקרוב לביתה, כדוגמת שחוותה שלם חוויה שלילית או שמעה סיפורים לא טובים על המקום.

הוא מוסיף כי מותר לנסוע לבית חולים רחוק, גם אם מדובר בפחד מועט בלגבד, אך אם היולדת מרגישה בנוח ללכת לבית חוםים קרוב, אסור לנסוע לבית חולים רחוק, גם אם היא סומכת יותר על צוות הרופאים בבית החולים הרחוק, וגם אם השיקול אינו נוגע לעצם הליך הלידה, אלא לרצון להיות קרוב יותר להורים או מפני שבבית החולים המרוחק יש מחלקת יולדות מרווח יותר, אסור לנסוע לבית החולים המרוחק.

הרב שלמה לוי, ראש הכותל בישיבת הר עציון, חולק על הכותב וסבור כי מאחר שרוב העולם אינו נזקק לדולה, שירותיה אינם נכללים בסל הבריאות או בכל נוהל רפואי המגדיר את צרכי היולדת, אין להגדיר זאת כפיקוח נפש.

לדבריו, המציאות היום היא שבכל בתי החולים היולדות והנולדים בריאים ושלמים ואין בזה ספק פיקוח נפש. עם זאת, הרב לוי קובע כי על מנת להתיר נסיעה שאינה הכרחית צריך לבדוק כל מקרה לגופו, וכמו בכל פיקוח נפש כדאי להתייעץ עם רופא.

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

הר שמואל אליהו צילום: נבו כץ, יחצ

הרב שמואל אליהו מצטרף לכתיבת ספר התורה הכללי

קרא עוד