עתירה נגד פרויקט הבנייה בעכו: "משווק לדתיים בלבד"

האגודה לזכויות האזרח טוענת כי הפרויקט אותו מקדמת "באמונה" בעכו, מיועד ומשווק ליהודים דתיים בלבד. "מדובר בפגיעה קשה תוך אפליה על בסיס לאום ודת", נטען בעתירה

אורי פולק 18/03/12 11:43 כד באדר התשעב

עתירה נגד פרויקט הבנייה בעכו: "משווק לדתיים בלבד"
Wikipod,ויקיפדיה, צילום: Wikipod,ויקיפדיה

האגודה לזכויות האזרח הגישה היום (א') עתירה לבית המשפט המחוזי בחיפה, זאת נגד פרויקט הבנייה שהחל באחרונה בעכו, בטענה כי הוא משווקים ליהודים דתיים בלבד.

הפרויקט המדובר יצא לדרכו לפני מספר חודשים בשיתוף שתי עמותות - "העמותה לפיתוח עכו ובניינה" וחברת הבנייה הדתית "באמונה", שזכו במכרז לבניית 196 יחידות דיור בשכונת "האגרוף", בצפון עכו, לטובת הרחבת הגרעין התורני הפועל בעיר.

בעתירה נטען כי בפרסומי העמותות התברר כי הפרויקט משווק לציבור הדתי בלבד. עוד הודגש כי "באמונה" עוסקת גם בהקמת פרויקט מגורים ליהודים דתיים בלב יפו, פרויקט נגדו הגישה בעבר האגודה לזכויות האזרח עתירה בשם תושבי יפו, שהתנגדו לפרויקט המפלה.

במקרה ההוא, אישר בית המשפט העליון את המשך הפרויקט, בשל כך ש"הזכויות כבר עברו לרוכשים". עם זאת, בעקבות העתירה, התחייבה המדינה כי תוסיף לכל מכרזי הבניה סעיף הקובע כי לרשות מקרקעי ישראל זכות לבטל את הזכייה במכרז אם יתברר שהזוכה שיווק את הדירות בצורה מפלה. סעיף כזה אכן מופיע במכרז בו זכו העמותות, ועתה מתבקש בית המשפט, בתשובה לעתירת האגודה לזכויות האזרח, להורות לרשות מקרקעי ישראל לאכוף אותו.

"העמותות הפרו את תנאי המכרז ופעלו נגד החוק כאשר שיווקו את הדירות באופן מפלה, על בסיס לאום ודת", מסר לכיפה עו"ד גיל גן-מור, ראש תחום הזכות לדיור באגודה לזכויות האזרח. לדבריו, "מדובר בפגיעה קשה בזכות לשוויון, שאין לה הצדקה בקרקע ציבורית שאמורה לשרת את כלל הציבור המשווע לפתרונות דיור. טוב היה לו רשות מקרקעי ישראל הייתה דואגת לאכוף בעצמה את איסור האפליה ולוודא שהקרקעות הציבוריות עליהן היא אמונה משווקות באופן שוויוני".

העמותות שנתבעו החליטו, בשלב זה, שלא להגיב לעתירה.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר