פרוייקט הסקי הדתי

עשרות רבנים בגילוי דעת: "להפסיק עם משלוחי בעלי החיים"

60 רבנים מרחבי הארץ, בהם חברי מועצת הרבנות הראשית וחתני פרס ישראל, הביעו זעזוע עמוק מהסבל הרב שנגרם לבעלי חיים בדרכם לישראל. "אין ספק שתופעה זו מנוגדת לחלוטין לרוח תורתנו הקדושה", כתבו

חדשות כיפה 03/05/18 09:12 יח באייר התשעח

צילום מתוך תחקיר המשלוחים החיים , צילום: 60 דקות אוסטרליה
צילום מתוך תחקיר המשלוחים החיים , צילום: 60 דקות אוסטרליה

"הזדעזענו לגלות את העובדות הקשות בנוגע לסבל הרב העובר על עגלים וכבשים, ברואי ה', הנשלחים באניות מאוסטרליה ומאירופה כדי להישחט בישראל", כך נכתב בגילוי דעת שהתפרסם היום (ה'), הקורא להפסקת המשלוחים החיים, שעליו חתמו 60 רבנים מרחבי הארץ.

מדובר בהתגייסות הנרחבת ביותר עד כה של רבנים למען בעלי חיים, המלכדת דמויות בולטות מזרמים ופלגים שונים. את היוזמה מובילים הרב פרופ' דניאל שפרבר, חתן פרס ישראל במדעי היהדות ונשיא המכון הגבוה לתורה באוניברסיטת בר אילן, ופרופ' יעל שמש מהמחלקה לתנ"ך באוניברסיטת בר אילן וראש המרכז לחקר האישה ביהדות ע"ש פניה גוטספלד-הלר, בסיוע העמותות אנונימוס לזכויות בעלי חיים ותנו לחיות לחיות.

בין החותמים על העצומה ניתן למצוא גם שלושה חברי מועצת הרבנות הראשית – הרב יהודה דרעי, רב העיר באר שבע; הרב רצון ערוסי, רב העיר קריית אונו; והרב שמעון אליטוב, רב מבשרת ציון והמועצה האזורית מטה בנימין.

במכתב לעמותות כתב הרב דרעי כי "אין ספק שתופעה זו מנוגדת לחלוטין לרוח תורתנו הקדושה ועומדת בסתירה גמורה לכמה מצוות עשה ולא תעשה המפורשים בה, וההלכות הרבות שנמשכו מהם בתלמוד ובפוסקים". לדבריו, "ברור ופשוט שהרוכש מבשר זה הרי שהוא שותף ומסייע בידי עוברי עבירה בזדון".

צילום מתוך תחקיר המשלוחים החיים

צילום מתוך תחקיר המשלוחים החיים צילום: 60 דקות אוסטרליה

הרב ערוסי הוסיף כי "על הגורמים המוסדיים המנפיקים רישיון עסק לעסק שאינו אוכף מניעת צער בעלי חיים, לדעת שהם שותפים לדבר עבירה חמורה וגורמים למכשול". עם זאת הדגיש הרב ערוסי כי "אין ולא כלום במאבק הצודק והמתבקש נגד צער בעלי חיים, כדי לפקפק חלילה בשחיטה הכשרה, ואין האשם על השוחטים וגורמי הכשרות, אלא על המובילים את בעלי החיים ועל מעסיקיהם".

כמו כן הצטרפו לגילוי הדעת שלושה חתני פרס ישראל: הרב שפרבר, ראש המכינה הקדם צבאית בני דוד בעלי הרב אלי סדן, והרב פרופ' אברהם שטיינברג, חתן פרס ישראל לספרות תורנית ומנהל היחידה לאתיקה רפואית בביה"ח שערי צדק בירושלים.

בין המצטרפים לגילוי הדעת היו גם רב הכותל המערבי הרב שמואל רבינוביץ'; רב הרובע היהודי לשעבר ור"מ בישיבת הכותל, הרב אביגדור נבנצל; הרב ד"ר ישראל מאיר לוינגר, וטרינר ומומחה לכשרות; הרב ד"ר איתמר ורהפטיג, ממכון צומת ומכון משפטי ארץ; הרב רונן נויברט, ממייסדי ארגון "בית הלל"; ורב אוניברסיטת בר אילן, הרב שלמה שפר. כמו כן הצטרף גם הרב אלישיב קנוהל זצ"ל, רב כפר עציון ומראשי ארגון ''צהר", שהלך לעולמו לפני כשבועיים.

בגילוי הדעת נאמר: "אנו מביעים את עמדתנו שאין זו דרכה של תורה ואין זה מן המוסר האנושי להתיר צער בעלי חיים קשה כל כך, שלא לצורך ממשי, ושיש לחדול לחלוטין מהמשלוחים החיים של צאן ובקר שבהם נגרם סבל מיותר. וכבר נאמר 'כל המרחם על הבריות מרחמין עליו מן השמים'".

"אין לי כל ספק שכל מי שרואה את התמונות הללו ייווכח שהמצב הזה הוא אסור בצורה מוחלטת לפי ההלכה", אמר הרב פרופ' שפרבר, מיוזמי גילוי הדעת, לאחר שצפה בצילומים חדשים שנחשפו לאחרונה בתקשורת, המתעדים את התנאים הקשים באוניות המשלוחים החיים מאוסטרליה למזרח התיכון. 

בצילומים תועדו בעלי החיים כשהם עומדים בצפיפות בלתי נתפסת, מכוסים בהפרשות וסובלים מחום קיצוני, תוך שעובדים משליכים גופות של כבשים לאוקיינוס. "כאן מדובר בצער בעלי חיים שאי אפשר לתאר אותו. זה לא משנה אם זה דאורייתא או דרבנן, הדבר הזה הוא כל כך מחריד, ודאי שזה אסור בצורה מוחלטת", הוסיף הרב שפרבר.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר