עליזה לביא: פטור מארנונה גם לבתי מדרש לנשים וחילונים

במסגרת דיון בוועדת הכספים על החוק שיעניק פטור מארנונה לבתי כנסת, דרשה עליזה לביא להוסיף לחוק כי יחול גם על בתי מדרש לנשים, לא אורתודוכסים וחילונים. גפני כבר הודיע לה שיתנגד

חדשות כיפה 07/02/17 08:51 יא בשבט התשעז

עליזה לביא: פטור מארנונה גם לבתי מדרש לנשים וחילונים
יחצ, צילום: יחצ

וועדת הכספים דנה אתמול על חוק שעבר בקריאה ראשונה והגיעה לדיון בוועדה, המעניק פטור מארנונה לבתי כנסת. כצפוי, השאלות שעלו בדיון היו: איך מגדירים בית כנסת ומה יהיה על בתי מדרש לנשים?

הצעת חוק שאושרה בשבוע שעבר בקריאה ראשונה במליאת הכנסת ושנועדה לתת פטור מארנונה גם לבתי כנסת או בתי תפילה הממוקמים בתוך מוסדות לימוד כגון בתי מדרש, מנזרים וכד'. מטרת ההצעה הינה לתקן את הלקונה הקיימת בחוק משנת 2012 הפוטר בתי כנסת מתשלומי ארנונה. זאת לאחר שהתעוררו מקרים בהם בתי כנסת שהתקיימו בהם מעבר לתפילות גם לימודי תורה או בתי כנסת שבתוך בתי מדרש, נדרשו לשלם ארנונה, אף אם מופחתת. את הצעת החוק יזמו חברי הכנסת יואב בן צור (ש"ס) ומנחם אליעזר מוזס (יהדות התורה).

כשעלה נושא מוסדות לימוד נוצריים או מוסלמיים שיש בהם בתי תפילה אמר ח"כ יואב בן צור: "מבדיקה שעשינו בעדות לא-יהודיות כמעט אין דברים כאלה. גם עכשיו הם כבר פטורים או שיש להם הנחות, כי בממוקמים תוך בתי ספר, אך אין להם בתי מדרש כמו אצלנו ואם יהיה צורך ניזום הצעת חוק נוספת".

מי שביקשה לשנות את נוסח החוק היתה חברת הכנסת עליזה לביא (יש עתיד), שדרשה להוסיף לנוסח החוק: "לרבות בתי מדרש לנשים, בתי מדרש לא-אורתודוקסיים ובתי מדרש חילוניים. כבר מהמאה ה- 15 יש בתי מדרש לנשים, כך למשל באביניון בצרפת. בית כנסת של נשים, מקום שבו הן מתכנסות ולומדות תורה".

אני לא רוצה למצוא עצמי במצב עמום כשאחרי אישור החוק", אמרה לביא, "בתי מדרש של נשים לא ייכללו בו. כיום יש בתי מדרש לנשים שזה גם בית הכנסת שלהן ושלא נמצא יש דור של תלמידות חכמות שלומדות תורה ולא רוצה למצוא עצמי בהגדרות לא ברורות מזה בית כנסת, מי נכלל בהגדרה ומי לא".

יו"ר הוועדה גפני העיר לח"כ לביא, כי "ההסתייגות מיותרת, כי אם יש בית כנסת, בכל מקרה פטורים מארנונה הן בתוך החוק, ולכל הפחות יש הנחה בארנונה. זה עפ"י החוק הקיים". גפני הפנה את לביא להיוועץ בעניין עם היועצת המשפטית לוועדה ובכל מקרה אמר שאם היא תגיש הסתייגות הוא יתנגד לה וזו תיפול בהצבעה.

המשמעות של החוק היא כמובן אובדן הכנסה לרשויות המקומיות. כלכלנית מטעם מרכז השלטון המקומי, הילה זהבי ביקשה להגדיר מהו בית כנסת במדויק והבהירה: "מדובר באובדן הכנסות לרשויות המקומיות ואנחנו מבקשים שיובהר שבכית כנסת יוגדר ככזה, ככל שיש ארון קודש שיש בו ספר תורה ומתקיים בו מניין".

יו"ר ועדת הכספים גפני סיכם את הדיון והודיע כי "היום לא נקיים הצבעה, כי מבקשים שנצביע רק בעוד שבועיים ואנחנו נעתרים לבקשה".

עוד אמר: "אני מבקש ממשרד הפנים לבוא עם תשובה יותר ברורה. העמדה שלנו, שאנחנו יודעים מה קורה בדתות אחרות אצל מוסלמים לא קיים המצב הזה ואצל נוצרים לומדים במנזר, אבל אז יש את הכנסייה. שמשרד הפנים יעשו עבודה ויחזור עם תשובה. אולי בכלל העניין לא רלוונטי ולא מתקיים במציאות ואז המשרד לירושלים לא יידרש לטעון נושא חדש, מה שמעב את קידום החוק. ההערכה שלי שלא מדובר על תקציבים בסדרי גודל גדולים. רק בירושלים זה קורה. לא היה דיון כזה באף מקום אחר ויש ישיבות גם בבני ברק ובאלעד וכד'".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר