עוקבים אחריכן

האם צה"ל יתחיל לעקוב אחר צעירות המצהירות שהן דתיות ולא מתגייסות? הממשלה בעד.

אפרת רוט הלוי 23/11/09 00:00 ו בכסלו התשע

עוקבים אחריכן

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום הצעת חוק לפיה צה"ל יבלוש אחרי צעירות המצהירות שהן דתיות ולא מתגייסות. הצעת החוק באה בעקבות עלייה במספר הצעירות שמסרו הצהרות פיקטיביות ובפועל לא ניהלו אורח חיים דתי, ומטרתה לבלום את התופעה בה בנות חילוניות משתמטות משירות צבאי בטענה שהן דתיות.

בנוסף,הצעת החוק תאפשר לצה"ל לגייס מיד בת שהצהירה שהיא דתייה אך תתגלה לאחר מכן כאחת שלא מקיימת אורח חיים דתי.

הצעת החוק גרמה להתנגדויות רבות מימין ומשמאל.

במפלגת "קדימה" מיהרו לתקוף את ההצעה. ח"כ ישראל חסון, שהציע בעבר כי נערה שתציג אישור שלמדה שנתיים במוסד דתי ותצהיר על אורח חיים דתי תקבל פטור מהצבא, אמר כי "זה טירוף להכניס את צה"ל לויכוח הזה, אנחנו לא יודעים להגיד 60 שנה מיהו יהודי, אז עכשיו הצבא יגיד מיהו דתי? לא ייתכן שצה"ל יתחיל לעקוב אחרי אזרחים בחברה שמתיימרת להיות דמוקרטית".

בש"ס קראו להצעה "מחטף" וב"יהדות התורה" איימו במשבר קואליציוני. "אנחנו מנסים לעכב ולמנוע את התקדמות הצעת החוק, אבל אם הממשלה תמשיך לקדמה, בהחלט יש אפשרות שנגיע למשבר קואליציוני". אמרו במפלגה כתגובה.

אלא שהתמיכה להצעה הגיעה דווקא ממקור לא צפוי.

"צריך להלחם בתופעת ההשתמטות מצה"ל ולהגביר את האכיפה נגד משתמטות" אמר בתגובה יו"ר "הבית היהודי", שר המדע והטכנולוגיה פרופ דניאל הרשקוביץ. "ולכן הצעת החוק הממשלתית שאושרה היום בועדת השרים היא הצעה טובה וראויה. בניגוד להצעת החוק של ח"כ ישראל חסון, ההצעה הממשלתית לא הופכת כל בת דתיה לחשודה מיידית והיא מאפשרת לכל בת דתיה לקבל פטור מצה"ל גם אם בחרה ללמוד במסגרת שאינה דתית".

"הבעיה של הזיוף הקיימת היום היא בעיה רצינית" אומר ידעיה לוין, מנכ"ל עמותת בת-עמי. "אני מאוד לא שמח שישנה תופעה כזאת, היא פסולה בעיני. אבל מכאן ועד למעקב הדרך ארוכה. אני רואה את ההגדרה של דתי כהגדרה מאוד רחבה וקשה מאוד לבחון מהם בדיוק הקריטריונים להתנהגות דתית. צריך להקפיד על ההצהרה ולוודא שהקריטריונים בה מעשיים ונשמרים, אבל אין מקום לבצע מעקבים. זאת מדינה דמוקרטית ועל חוקים אחרים לא עוקבים כדי לוודא שהחוק נשמר, זה פשוט לא רלוונטי לעניין. צריך לעבוד על שמירת החוק, ההצעה לעקוב אחרי בנות זה משהו הזוי בעיני".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר