סבב נוסף? בכירים במערכת הביטחון התריעו מפני הסלמה ברצועת עזה

בחדשות 2 דווח כי לקבינט הוצגה הערכת מצב מדאיגה, לפיה התקופה האחרונה מזכירה מאוד את זאת שלפני "צוק איתן". לשרים נאמר כי למרות שחמאס אינו מעוניין בעימות, אירועים שונים עלולים להוביל אותו לשם

חדשות כיפה 26/12/17 20:46 ח בטבת התשעח

פעילי חמאס ברצועת עזה, צילום: Abed Rahim Khatib/Flash90
פעילי חמאס ברצועת עזה, צילום: Abed Rahim Khatib/Flash90

בכירים במערכת הביטחון התריעו בפני שרי הממשלה מפני סבב נוסף של לחימה מול החמאס ברצועת עזה, כך דיווחה הערב דנה וייס בחדשות 2. על פי הדיווח, בישיבת קבינט שהתקיימה ביום ראשון השמיעו הבכירים את הערכת המצב המדאיגה, והוסיפו כי מצבור האירועים האחרונים מזכירים מאוד את אלה שהתרחשו לפני "צוק איתן".

בהערכת המצב שהוצגה לשרים נאמר כי המצב ברצועת עזה נפיץ במיוחד, כך שלמרות שחמאס אינו מעוניין במלחמה, אירועים שונים עלולים להוביל אותו לשם.

על פי הדיווח, הערכה זו נסמכת על השילוב שבין המשבר ההומניטרי בעזה, הנובע מקריסת מערכות הביוב והמים ומזרימת חשמל יומית למשך כארבע שעות בלבד, זאת לצד שיעור אבטלה גבוה במיוחד ואי העברת תשלומי המשכורות לפקידים זה כמה חודשים.

גורם נוסף למצב הנפיץ הוא האכזבה של הציבור בעזה שציפה להסכם הפיוס בין חמאס לרשות הפלסטינית, אך זה לא מצליח להתרומם, זאת בעוד הזרמת הכספים מקטאר לעזה נעצרה.

עוד דווח כי להיבטים אלה מוסיפים הבכירים את ההסלמה שהתרחשה ברצועה מאז הכיר הנשיא טראמפ בירושלים כבירת ישראל, ואת הצורך של חמאס להפגין נחישות נגד ההכרזה. חמאס אמנם פועל נגד הפלגים הסוררים שיורים את הרקטות לעבר ישראל, אך מי שנפגע הוא הארגון עצמו בשל העובדה שישראל רואה בו כאחראי הבלעדי לכל מה שמתרחש ברצועת עזה.

כמו כן צוין בחדשות 2 כי היכולת הטכנולוגית והמודיעינית של צה"ל, שמצליח לאתר מנהרות התקפיות בתוך שטח ישראל ולהשמיד אותן, היא אבן בוחן נוסף שבגללו מעריכים הבכירים שחמאס עלול להפנות את תסכולו מעבר לשטח הרצועה ולתקוף את ישראל.

נוסף לכך נאמר כי במהלך הדיון העלו השרים פתרונות אפשריים למניעת הסלמה, בהם הוצאת פועלים לעבודה ביישובים בעוטף עזה, אך השב"כ הביע התנגדות לתכנית זו. תכנית נוספת שעלתה עסקה בהזרמת סחורות ופתרונות נוספים לטווח ארוך כמו נמל על אי מבודד. ראש הממשלה הנחה את ראש המועצה לביטחון לאומי לגבש מתווה רצוי ולהציג אותו לקבינט בתוך שלושה שבועות.

בקבינט נשמעה תמימות דעים שטענה כי המצב ברצועה קשה וגם אם ישראל לא אחראית לכל הבעיות היא עלולה להיות זו שתשלם את המחיר אם המצב ייצא מכלל שליטה.

אל תשחקו אותה: כך תוכלו ללמוד בקלות את ההלכה. כל הפרטים >>

כתבות נוספות

/
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר