עתירה לבג"צ נגד הרבנות הראשית: אפשרו לנשים להיבחן במבחני הסמיכה

נשים שביקשו להיבחן במבחני הסמיכה לרבנות הראשית ונדחו על ידי הרבנות, עותרות לבג"צ בטענה לאפלייה: "הרבנות הראשית עושה כל שביכולתה בכדי להדיר נשים מעולם התורה וההלכה, כולל לחסום את דרכן כאשר הן מבקשות לקבל הכרה על הידע שרכשו בעמל רב"

יהונתן קליין, חדשות כיפה
יא בניסן התשעט
,
16 באפריל, 2019 16:39
מבחני סמיכה לרבנות. בקרוב נראה נשים נבחנות?

מבחני סמיכה לרבנות. בקרוב נראה נשים נבחנות?צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הרבנות הראשית מסרבת לאפשר לנשים להיבחן במבחני הלכה לסמיכה לרבנות. מספר נשות הלכה, ביניהן ראש מדרשת עין הנציב, רחל קרן, ובוגרות מכונים שונים להלכה, הגישו עתירה לבג"צ בדרישה לאפשר להן להיבחן בבחינות ההסמכה לרבנות.

הסיפור החל לפני כשנה, אז ביקשו הנשים להיבחן בבחינות הרבנות על הלכות "נידה" – אך בקשתן נפסלה מראש, על פי הנחיית הרבנות שלא לאפשר לנשים לגשת לבחינות. בתחילה פנו אל גורמים ברבנות, באמצעות עורכי הדין של ארגון 'עתים', בבקשה לאפשר להן להיבחן, ולאחר שנדחו שוב ושוב, לדבריהן, החליטו להגיש את העתירה לבג"צ.

בעתירה שהוגשה על ידי עו"ד אלעד קפלן, שרה וינברג ואלה סקעת מארגון 'עתים', בשיתוף מרכז רקמן באוניברסיטת בר-אילן וארגון 'קולך', נאמר כי הרבנות הראשית היא גוף ציבורי שעורך מבחני הלכה רשמיים מטעם מדינת ישראל, אשר מוכרים לתפקידים ציבוריים רבים ואף שקולים בתפקידים שונים לתואר אקדמי.
מבחנים אלו נותנים הכרה ללימודי ההלכה של תלמידי חכמים בלבד, ולא של תלמידות חכמים, ובכך לטענת הארגונים, הם יוצרים אפליה בין גברים ונשים בקבלה לעבודה ובקידום קריירה תורנית, בין בשוק הפרטי ובין במגזר הציבורי. "אלפי אנשים ניגשים לבחינות הרבנות. חלק גדול מהם, וכנראה שרובם המוחלט, לא מצפים להתמנות לתפקידים רשמיים, אלא הם פשוט מבקשים לקבל הכרה על הידע שרכשו" נכתב בעתירה. "לא יעלה על הדעת שבמדינת ישראל תהיה הבחנה חוקית בין גברים ובין נשים בכך" אמרו, "בעשורים האחרונים, עם התגברות לימוד התורה של נשים, יש יותר ויותר תלמידות חכמות, ועל הרבנות להתמודד עם התופעה הזו ולהתאים את עצמה לצרכי השעה".


להורדת הקובץ

הרב שאול פרבר, יו"ר ארגון 'עתים', אמר על הגשת העתירה: "הרבנות הראשית עושה כל שביכולתה בכדי להדיר נשים מעולם התורה וההלכה, כולל לחסום את דרכן כאשר הן מבקשות לקבל הכרה על הידע שרכשו בעמל רב. חוסר הייצוג של נשים במסגרת הממסד הדתי זועק לשמים, אל מול השתלבותן בהנהגת העולם הדתי מחוצה לו. הציבור התברך בנשות תורה והלכה, שנותנות מענה לאלפי נשים המבקשות את עצתן והוראתן, והעתירה הזאת נועדה להביא להכרה רשמית במציאות שכבר קיימת בשטח, המגדילה ומאדירה את עולם התורה".

פרופ' רות הלפרין-קדרי, ראש מרכז רקמן של אוניברסיטת בר אילן, אמרה בהמשך להגשת העתירה: "על רקע התחזקותן של המפלגות החרדיות, גובר הצורך בעמידה איתנה על עקרון אי ההדרה של נשים מתפקידי הנהגה והובלה גם בחיים הדתיים".

מהרבנות הראשית לא נמסרה תגובה.

מגישי העתירה, עו"ד אלעד קפלן, שרה וינברג ואלה סקעת מארגון

מגישי העתירה, עו"ד אלעד קפלן, שרה וינברג ואלה סקעת מארגון 'עתים'צילום: דוברות עתים

16.04.2019

1. הבוחר רצה? הבגץ ילמד אותו מי השליט כאן (איש יהודי)

דווח על תגובה לא ראויה
16.04.2019

2. עוד מעט תהיה עתירה (רק אני)

לאפשר לערבים להוציא הסמכה לרבנות. בשם "חוסר האפליה המגדרית והגזעית"...

דווח על תגובה לא ראויה
16.04.2019

3. מה העניין שמחייבים רדיו חרדי להשמיע נשים, מה הכפייה הזו (איכסה פיחסה)

רוצים לשמוע רק רב אחד לדוגמא הרב x , מי שם אצ הארגונים האלה וכל הלוביסטיות שלהן מהקרן לחבל ברדיו חרדי ללא פרסומות שירים ועם דרשות של רב אחד, אותי זה דוחה שלכל מקום הן נדחפות מהלובי והרסו את הערוץ שאהבתי כי רשות השידור נסה אותם על אי השמעת נשים אלא רק שיעורים של רב אחד

דווח על תגובה לא ראויה
16.04.2019

4. משהו לא מובן לי (שמילו)

לא אופתע באם יוכח כי הקרן השמאלנית להשמדת ישראל וארגוני הרפורמים וכיו"ב עומדים מאחרי העתירה.
מאחר ויש לי קצת נסיון חיים בכגון דהא, מקונן בי חשש כבד כי זה רק שלב ראשון ומתקדם להמשך הרס חיי היהדות בישראל.

מדוע הן לא הולכות לקבל הסמכה אצל הרפורמים/קונסרבטיבים וכיו"ב ?

דווח על תגובה לא ראויה
17.04.2019

5. אמר רבי אליעזר בן הורקנוס ישרפו דברי תורה ואל ימסרו לנשים. (ל)

תפקידן של הנשים הוא בבניית הבית הישראלי הקמת מפעלי חינוך וצדקה שלצערינו נחשבים היום פחות...
מציעה לכל הנשים ללמוד מה תפקידן בחיים ולא להילחם הקב"ה שפסק שאשה לא תשב בדין.

דווח על תגובה לא ראויה
17.04.2019

6. עוד רפורמיות (נועה)

מבחני הרבנות אינם לבחינת ידע אלא להסמכה לרבנות.
מה הן מיתממות?

דווח על תגובה לא ראויה
17.04.2019

7. בשוביניסטים "בשם התורה" (מיכאל)

בניגוד לדעת תורה המפארת ומהללת את האישה, הרבנות והרבנים האורתודוקסים לקחו לעצמם סמכויות יש מאין ומדירים את הנשים מכל תפקיד או עיסוק אשר עשוי לערער את מעמדם ולהציגם באור אחר בעיני הציבור ובעיני תלמידיהם. זו הסיבה היחידה להדרה.כל טיעון אחר בשם התורה הוא סילוף והולכת שולל. זו האמת ויש לאמר אותה באומץ ובקול רם.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ההפגנה מול בית ראש הממשלה, הערב צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אסף אמדורסקי לכיפה: "זו ממשלה של מושחתים, כולם צריכים ללכת הביתה" | עימותים בהפגנות ברחבי הארץ

קרא עוד