משיב הרוח ומוריד הגשם: דצמבר הגשום והקר מזה שנים

דצמבר האחרון היה הגשום ביותר מאז חורף 92 והקר ביותר מאז 1994. על פי נתוני השירות המטאורולוגי הגירעון במשקעים שנוצר בנובמבר כוסה לחלוטין בחודש שעבר

משה ויסטוך 02/01/17 09:12 ד בטבת התשעז

משיב הרוח ומוריד הגשם: דצמבר הגשום והקר מזה שנים
shutterstock, צילום: shutterstock

בדרך להיות החורף הקר והגשום מזה יותר מ-20 שנה? על פי נתוני השירות המטאורולוגי שפורסמו אמש (א'), חודש דצמבר אכן עומד בקריטריונים האלה.

מנהל אגף אקלים בשירות המטאורולוגי, ד"ר עמוס פורת ציין כי לאחר הגירעון המשקעי שנוצר בחודש נובמבר, שהיה היבש ביותר מזה שנים ארוכות, דצמבר פיצה על כך, כיסה את חוסר שנוצר והיה החודש הגשום והקר ביותר מאז חורפים 92 ו-94 בהתאמה.

(צילום: Nati Shohat, פלאש 90)

על פי הנתונים, מתחילת השנה כמות המשקעים המצטברת עברה את הממוצע הרב שנתי לתקופה המקבילה. עוד עולה מסיכום הנתונים כי מספר הימים הגשומים בדצמבר היה גם הוא גבוה מהממוצע ועמד על 21-18 ימי גשם ואילו הטמפרטורות בחודש שעבר היו נמוכות בכ- 3-2 מעלות מהממוצע השנתי. במרבית המקומות בארץ ירדו משקעים רבים שהיוו עליה של בין פי 1.5 ל-2 מהממוצע החודשי, כשבמקומות מסויימים, כמו בשומרון וברמת הגולן, כמות המשקעים אף היתה רבה יותר.

ד"ר פורת ציין עוד שבצפון הארץ ובמרכזה חודש דצמבר מדורג במקום ה-6-3 בהשוואה לחודשי דצמבר ב-75-70 השנים האחרונות. החורפים היחידים שהשתוו או עלו על דצמבר האחרון, מבחינת כמויות הגשם ומידות הקור, היו החורפים של השנים 1992, 1991, 1968, 1961 ו-1951.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר