סגור

מרים נאור: האם ע"י החלטת ממשלה אפשר ליצור מונופול על הגיור?

בית המשפט העליון דן במספר עתירות שהוגשו על ידי מתגיירים, בדרישה להכיר בגיור עצמאי בישראל. נשיאת ביהמ"ש העליון מרים נאור: "האם על ידי החלטת ממשלה אפשר ליצור מונופול על הגיור

חנן גרינווד, כיפה
יג בתמוז התשעה
,
30 ביוני, 2015 18:16
פלאש 90

פלאש 90צילום: פלאש 90

בדיון שהתקיים היום בבג"ץ דן הרכב שופטים מורחב במספר עתירות שהוגשו על ידי מתגיירים שהתגיירו בבית הדין בראשות הרב קרליץ בבני ברק, אחד מבתי הדין האורתודוכסיים הגדולים והמוכרים בעולם היהודי, בבקשה כי המדינה תכיר בגיורם לצורך מרשם האוכלוסין.

במסגרת הדיון שאלה נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור, את באת כוח המדינה, עו"ד יוכי גנסין, "האם על ידי החלטת ממשלה אפשר ליצור מונופול על הגיור"? כמו כן ביקשו השופטים הבהרות מהמדינה היכן מצוין בחוק שרב עיר או הרב קרליץ אינם יכולים לגייר וכן ניסו להבין מדוע ישנם קריטריונים של משרד הפנים להכרה בגיורים שנערכו בקהילות חו"ל, אך לגיורים עצמאיים שנערכים במדינת ישראל לא ניתן כל פתרון.

לדברי עו"ד אלעד קפלן, מנהל המחלקה למדיניות ציבורית ומשפטית בעמותת עתים, שהייתה בין הטוענות בדיון, "הגיורים המדוברים מוכרים על ידי כל העולם היהודי בארץ ובחו"ל, למעט פקידי משרד הפנים. לו הגיורים האלו היו נערכים באותו אופן בכל קהילה יהודית ברחבי העולם, אזי הם היו מוכרים על ידי משרד הפנים, אז למה הם אינם מוכרים כשהם במדינת ישראל?!"

פרופ' אביעד הכהן, בא כוחה של עתים, "חוק השבות נועד להכיל כמה שיותר אנשים ולא להדיר אותם, ולכן, כל אדם שעבר תהליך גיור בבית דין שפועל על פי ההלכה, בין אם במסגרת ממלכתית או לא, הוא יהודי לכל דבר, ועל המדינה להכיר בו בשל צרכי חוק השבות. בכך תמנע אונאת הגר, שהינה אחד מהאיסורים החמורים בעולמה של תורת ישראל".

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר