מעלעל

מאיזה אירוע בחרו העלונים כמעט להתעלם, איזה עלון חזר בפנים חדשות ומספר חידות (ללא פרסים) לקוראי המדור.

דוד פרוידיגר 20/12/09 00:00 ג בטבת התשע

מעלעל

בעוד בבית אמותנו/נשותינו (וסליחה על השוביניזם) מקרצפות, ממרקות ומכסיפות את חנוכיות הכסף והזהב משאריות השמן והשעווה שהם צברו בשבוע החולף, אנו כאן כרגיל כדי לערוך סיכום קצר של שבת חנוכה השניה.

הדילמה הדו-שבועית

אז מסתבר, שברובם ככולם של העלונים היתה בשבוע הקודם כמעט התעלמות מוחלטת מהחג (למעט איזכורים קלים פה ושם) ורק השבוע הם הוציאו את גיליונות החנוכה שלהם. לא כל כך ברורה לנו הסיבה מדוע דברי התורה המחכימים על החג התפרסמו רק ביומו האחרון ולא ביומו הראשון. אולי יש לומר כי עורכינו פתחו את לוח השנה, התלבטו מה לעשות, וכשראו בשבת "מקץ" את הביטוי "זאת חנוכה" - קפצה להם התשובה מול העיניים. מאידך, היו אולי המקובעים יותר שסברו שאם בכל שנה גיליון חנוכה יוצא לאור בפרשת מקץ, אז לא ניתן לשתי שבתות החנוכה לבלבל לנו את הסדר. איך שלא יהיה, עכשיו יש להם 17 שנה להפיק לקחים עד הפעם הבאה שנזכה לשתי שבתות חנוכה...

היי דרומה לאילת

ההתייחסות אולי הכי אקטואלית ועניינית לחנוכה היתה דווקא ב"עולם קטן" וב"מצב הרוח" - עוזבו אותכם מחנוכיות, מנרות, מהאור המאיר את החושך, ומכל ההארות הרוחניות - הציבור הדתי נופש בהמוניו באילת (כלומר, עובדי המדינה שמקבלים הנחות מפליגות, ועוד כמה אחדים) וזו סיבה למסיבה. אז אם ב"מצב הרוח" אוזכר הנושא בידיעה קצרה, ב"עולם קטן", חברי "פלפול" שרצו גם הם לרדת דרומה, מצאו להם תירוץ נחמד לנסוע וחזרו משם עם כתבה נחמדה על התופעה.

היי צפונה לכינר

אבל אם אילת לא מספיק - ב"שבתון" מסדרים לנו את כינר. השבוע פורסמה חידתו השבועית של ראובן וגליין, כאשר הפעם במקום חידה אחת פורסמו ארבע חידות, ובין העונים נכונה - במקום דיסק יוגרל סופ"ש זוגי על שפת הכנרת. על הדרך, תוכלו לעלעל לכם בעלון ולבחור לכם את המיקום האולטימטיבי לחופשת הפסח הממשמשת ובאה. מצד שני, בהחלט פרס בסדר גודל כזה לא היה מעולם בין דפי פרשת השבוע. האם בקרוב גם יתחילו לחלק לנו דירות, מכוניות, או אולי זמן לקרוא את כל העלונים?

פרשיות השבוע

כיוון שאין מטרת המדור לעסוק באקטואליה, אך העלונים (שלכאורה מטרתם זהה) כן עושים זאת, נאלץ גם אנחנו לערוך תזכורת קלה: הנושא החם שהסעיר השבוע את הציבור הדתי לאומי בישראל היתה ישיבת הר ברכה והמסתעף. שבוע קודם לכן היו אלה דבריו של שר המשפטים בנוגע למשפט העברי, ושבוע שלפניו עסקנו כולנו בנושא ההקפאה ביישובים. אז מסתבר שמרבית העלונים די דילגו על נושא שר המשפטים, וקפצו מיד לנושא הר ברכה ומרביתם מצאו דרך להתייחס לכך.

מעניין לציין כי דווקא ב"נקודת מבט" ב"שבת בשבתו" אותה כותב הרב רוזן בדר"כ במוצאי שבתות, לא פורסם השבוע תאריך כתיבתה, דווקא כאשר בתחילת השבוע החולף כל חצי יום בעניין הזה גרר אחריו התפתחויות חדשות (וכפי הנראה מתוכן המאמר, הפעם הוא כנראה נכתב ביום ראשון).

הקיצו מתרדמת החורף

ובכל זאת, ביש"ע שלנו החליטו להזכיר לנו נשכחות, וכמעט כל העלון עסק בהקפאה, כאילו לא קרה דבר מאז - תמונת השער עסקה בנושא (זוכרים שעוד היתה כאן הפגנה לפני איזה שבוע וחצי?), גם מאמר העמדה וגם תכנים נוספים בעלון. מצד שני, מכיוון שהמעלעל אינו מתגורר ביש"ע וספון במגדל השן של האקדמיה, אולי הנושא לא מספיק בוער בקרבו, ועל כן טוב עשו שם במועצת יש"ע שהזכירו לו ולשכמותו מה קורה אי שם.

פניה לקוראי המדור

אחרי שבשבוע שעבר כבר כמעט הספדנו את "קוממיות", הוא שב והפציע אלינו כדמות פתרון יצירתי חדש. אך הפעם לא כעלון מודפס כרומו בדפי הכנסת, אלא ככפולת עמודים על נייר העיתון "בשבע". בעבר כבר תהינו כאן האם להחשיב גם את בשבע כעלון, אולם כעת השאלה מתחדדת, ואנו פונים לקהל הקוראים בדילמה הבאה - האם להחשיב עדיין את "קוממיות כעלון" ולזכור לו ימים ראשונים, על אף שהוא לא יכול להיקרא במהלך התפילה וקריאת התורה? האם מכיוון שהוא אינו מודפס כרומו עלינו להתעלם ממנו? או שמא נתחיל להתייחס קבוע לכל "בשבע" בעלון, שכן אחרי הכל גם הוא חינמון וגם הוא מופץ לאחרונה יותר ויותר גם בבתי הכנסת?

אפרופו שינוי פורמט - ממידע שהגיע למעלעל גם "אסותא" ערכו שוב שינוי בפורמט, אך העלון לא הגיע לידיו משום מה. נחכה לשבוע הבא...

בחורים בקדושה

השבת חגגו בתנועת "אריאל" 30 שנים להיווסדם. אחרי שבפרשת תולדות סיקרנו כאן בהרחבה את התייחסות העלונים בהרחבה לשבת אירגון של בני עקיבא, מעניין לציין כי הפעם בנוגע לתנועת הבת אריאל כמעט ולא היתה התייחסות לנושא. המפתיע הוא שדווקא בעלון "השבת" נתנו במה למזכ"ל התנועה לפרוש את משנתו ודווקא ב"מצב הרוח" פרסמו על כך ידיעה, שאם להודות על האמת חושי העיתונאיים אומרים לי כי היא ידיעה יחצ"נית גרידא. אפילו ב"עולם קטן", שלא מעטים מקוראיו חברים בתנועה, לא טרחו לציין כלל עובדא זאת, וגם ב"זרעים" של בני עקיבא לא מצאו לנכון לעשות כן.

זה הולך וזה בא

אחרי הביקורת ששפכנו כאן בשבועות האחרונים על פינת הראיונות של הרב יניב חניא בעלון של "ראש יהודי", צריך גם להגיד מילה טובה. השבוע נערך ראיון מעניין עם המשוררת חמוטל בן זאב, שלעניות דעתי מרבית מקוראי עלוני השבת, היודעים לשיר על-פה משיריה, כלל לא ידעו כי היא מגדירה את עצמה כדתיה. עם זאת, דווקא ב"מעייני הישועה" קלקלו הפעם את השורה ונתנו לנו עוד ראיון יח"צנות על פרוייקט החברותות שלהם, אך האמת צריכה להיאמר שבהחלט מדובר במקרה מרגש ומעניין.

פינת הפרסומות

א. משרדי פרסום רבים נוהגים משום מה לעשות עריכות גרפיות בפרסומות ו"להדביק" כיפות על ראשם של המצולמים על מנת להשוות להם מראה דתי. אך הפרסומות של דיסקונט מבית משרד "בולטון פוטנציאל" שברו השבוע שיאים חדשים בהדבקה גסה של כיפה סרוגה על ראשו של "עובד מדינה" ו"מורה". ראיתי הרבה פרסומות בחיים, אך "הדבקה" כזו גסה ובולטת לא זכיתי לראות.

ב. סוף סוף מישהו ב"יד לאחים" הבין שכנראה נמאס לנו לשמוע על "אחמד בן שרה" ושהציבור כבר לא מתרגש מהעניין. אז סוף סוף הם החליפו את הכותרת שהפכה לבנאלית ומהיום והלאה תתחילו להתרגל ל: "נשואה? למוסטפה?". אגב, מדובר באותו משרד פרסום הנ"ל.

שטות השבוע

מסתבר שלא יקשה עליכם לנחש, אך אין ספק שהשו"ת המטורף של הרב אבינר בעניין ברסלב חצה השבוע את כל השיאים. אצלינו בבית כנס נערך דיון האם מדובר במקבץ שאלות שהרב נשאל בנושא או במישהו אחד שהתכתב עם הרב שעה ארוכה בסמסים, או שיש כאן צירוף של שני הדברים יחד. מכל מקום, על מנת להעתיק את הדברים צריך היה להכפיל את שטח המדור, ועל כן נחסוך זאת מכם ונפנה אתכם לעלון עצמו.

החידה השבועית לילד

ילדים יקרים, התוכלו גם השבוע לספור כמה פעמים מופיע שמו של השר דניאל הרשקוביץ השבוע ב"מצב הרוח"? רמז 1 : רק במדור הברנזה - 4 פעמים. רמז 2: המספר שווה בערך למספר שבוא אוזכרו שם השבוע יקירי העלון אורלב וחוטובלי גם יחד. לתשובות, תגובות, טקסי שריפת הפתילות והזמנות לשבתות חזנות בשבת שירה - mealel@kipa.co.il

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר