מעלעל

השבוע נוזף המעלעל בעלוני השבת ששכחו את הרב נריה, לא לפני שהוא זורק כמה מחמאות

דוד פרוידיגר 06/12/09 00:00 יט בכסלו התשע

מעלעל

וזאת לתעודה

כולי תקווה ששכני לאתר (שהוזכר כאן גם בשבוע שעבר) יסלח לי הפעם כשאגנוב ממנו את פינתו "שכוייח השבוע" רק שנראה שאין למעלעל ברירה. על כן, אחר כבוד נעניק את התואר לכל הרבנים והכותבים למינהם שהצליחו לעשות מעשי ניסים של ממש ולקשר בדרכים מקוריות יותר ופחות את פרשת "וישלח" לנושא האקטואלי של השבוע - הקפאת הבניה ביש"ע.

ממחלבות הישועה

שכוייח נוסף מוענק השבוע ל"מעייני הישועה" על ההישג העיתונאי המופלא שלהם. אז נכון שבעבר שאול שיף הביא ציטוטים ואמירות מפי "החלבן" במדורו ב"הצופה" ז"ל, אולם ראיון מקיף איתו הוא בהחלט הישג עיתונאי רציני. לא זו אף זו, במערכת העלון אף השכילו והצליחו ליחצ"ן את הכתבה בצורה טובה מאוד לכלי תקשורת רבים.

זה לא הגיל, זה התרגיל

לאחר הבטחות חוזרות ונשנות פרץ אלינו הפורמט החדש של העלון "מוח יהודי" (שאלה לעוקבים - היה פעם עלון שכבר בגיליונו החמישי החליף פורמט בצורה דרמטית כל כך?). מה שכן, כנראה מישהו שם, כמו גם בעלון "אסותא" שהחליף גם הוא את הפורמט, חושב ש"עולם קטן" מצליח בזכות הפורמט?או שמא היה זה הרצון לבלבל את האויב, בתקווה שהקוראים יקחו את העלון החדש במקום את העלון הותיק "עולם קטן"?

המעט שאינו מחזיק את המרובה

ב"מוח יהודי" הגדילו לעשות וקראו לשמות המדורים באופן זהה למדיי לשמות העלונים האחרים - "אהבה של אמונה", "הרבה מן האור", "עולם גדול", "קול העם", "מעיינות של ישועה". משעשע. ראוי לציין לטובה את העלון שהיה הראשון מבין העלונים שטרח לציין על הכתבות הממומנות שהם אכן פרסומיות.

יחסי הון-עלון

לא כך עשו למשל ב"מעייני הישועה", כאשר בשבוע שעבר במדור "פנימה" הובא ראיון עם הזמרת מרב ברנר, לכבוד הדיסק החדש שהוציאה, ואילו השבוע בדיוק באותו עמוד, מופיע פרסומת על המופע החדש. בהחלט לא מקרי. אולם כיוון שדבר זה קיים ונפוץ כמעט מידי שבוע ביותר מעלון אחד (לא כולל "מצב הרוח"), אז נסלח להם.

אבי הכיפות החסידיות

היום, י"ט כסלו, חוץ מיום הולדת לאחי היקר היו לא מעט חסידי חב"ד שציינו את חג הגאולה, וגם לא מעט חסידי הכיפה הסרוגה שציינו את יום פטירת אביהם הרוחני - הרב נריה זצ"ל. עלוני חב"ד, "עולם קטן" ו"מעט מן האור" היו היחידים שטרחו לציין את החג. אולם, רק ב"מעט מן האור" (די צפוי) ועולם קטן זכרו להזכיר גם את אבי הכיפות הסרוגות. אז הנה לנו עוד הוכחה שהמגזר הולך ונהיה חסידי יותר ויותר...

מאחורי הקומיקס

בגיליון ה- 500 של "שיחת השבוע" (לפני אי אילו שנים) היתה הפעם הראשונה שפתחו במדור הראיונות צוהר לאחד מכותבי העלון הקבועים. (בינתיים אותו מראיין כבר הפסיק לכתוב שם, אך המרואיין עודנו שוקד על מלאכתו נאמנה). ב"ראש יהודי" לא חיכו אפילו לגיליון ה- 200, ונתנו לנו ראיון עם נתנאל ובת אל אפשטיין, כותבי הקומיקס השבועי בעלון, לקראת צאת ספרם החדש לאור עולם. לפרגן זה חשוב.

נעים להכיר את רב העיר

מאז פורסמה מועמדותו של הרב אריה שטרן כמועמד הציונות הדתית לרבנות הבירה, כמעט ולא עבר שבוע בלי מאמר אחד לפחות מפרי עטו על ענייני הפרשה והשעה. השבוע החברים ב"עולם קטן" לקחו את העניינים ברצינות והגישו לנו ראיון מקיף ומסודר עם הרב על שיטתו, הרקע ממנו הוא בא, ודעותיו על ירושלים והרבנות.

צוהר לסביבה

השבוע, ללא כל הודעה מוקדמת, הצטרף לפרוייקט "התו הירוק" עלון "השבת" של רבני צהר. מפליא מעט הדבר שכן העלון הוא אחד הבודדים שיש בהם דברי תורה. מצד שני, האם ניתן ללמוד מכאן משהו על עמדת רבני "צוהר" בנושא? מה שבטוח, שאנחנו מחכים לתוצאות הדיון שהבטיחו ב"מעט מן האור" לקיים.

חילופי גברי

פעם בארבעה שבועות הרב ישראל רוזן מפנה את מקומו ב"שבת בשבתו" ונותן את מקומו המכובד לח"כ זבולון אורלב. אולם פטור בלא כלום אי אפשר, ולכן קיבלנו מאמר חלקי של הרב רוזן ב"מקורי" בעניין עסקת שליט (כשהמאמר המלא פורסם בעיתון עצמו). ואגב, נאחל הצלחה לנחום אבניאל שכותב לא מעט באתר זה, והשבוע החל לכתוב את המדור "בארבע עיניים" במקומה של פנינה גפן (שהחליפה לפני כחצי שנה את יונתן אוריך, קודמי במדור זה). נקווה שגם ממנו נקבל ראיונות מקוריים ומגוונים.

שטו"ת השבוע

לפני שבועיים תחת פינה זו הבאנו כאן את השו"ת בעניין "סעודת האמנים". השבוע היה המשך לדבר - שאלת המשך לרב אבינר ב"מעייני הישועה", והתייחסות נרחבת של הרב שמואל אליהו לנושא ב"עולם קטן". ועוד לא דיברנו על כך ששוב הועתקו שאלות ותשובות ב"עולם קטן" שפורסמו בעבר.

ולקינוח, חנוכה עוד לפנינו, אך ב"שבתון" כבר החלו לפרסם לנו בתי מלון לחופשת פסח המושלמת. אז לפני שיגיע שבועות - אולי כדאי כבר לתכנן גם את הקיץ הבעל"ט? רק שירד קצת גשם קודם...

mealel@kipa.co.il

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר