מעלעל

השבוע בעולם העלונים: רבני צהר פספסו את הרכבת, מדור שו"ת חדש ולא מפתיע,וגם צל"ש מיוחד למעייני הישועה

יונתן אוריך 12/07/09 00:00 כ בתמוז התשסט

מעלעל

זמן תגובה

ב"השבת" של רבני צהר הקדישו את העלון השבועי לנושא הכפייה הדתית מול הכפייה החילונית במדינה - זאת בעקבות אירועי פתיחת חניון קרתא ומלחמת השבת. ראשית כל, בוקר טוב: הנושא כבר נטחן ונלעס לעייפה. שנית, העלון לא מיצה את הנושא כלל ועיקר. הניסיון נחמד, אך הביצוע קלוקל: מעט התייחסויות (מרביתן אינן אקטואליות) ואף מעט יותר פולמוס בין עמדות קיצוניות. פרווה זה נחמד, אבל רק אחרי ארוחת צהריים.

ושוב, מלחששים ב"מצב הרוח"

מדור החדשות "קצרצרים" שהתווסף לאחרונה ל"מצב הרוח", מוכיח שאפשר לעדכן בחדשות החשובות - בקיצור ובתמצות. הכל טוב ויפה - אלא ששוב מנצלים בעיתון את הבמה המקוצרת, לטובת ידיעות רכילותיות. הפעם נסקרה חתונתו של יוני כהנא - ובאייטם שמות הזמרים והנגנים לצד התוכניות האומנותיות. לא רלוונטי, לא מעניין את הציבור הרחב - ובעיקר בעיקר: צהוב.


"עולם קטן" VS "הארץ"

"עולם קטן" שוב בחר לפתוח במאמר מערכת מלחמתי, הפעם נגד עיתון "הארץ", שהעז לבקר את הרב הצבאי הראשי, הרב אבי רונצקי, במהלך החודשים האחרונים. בעלון מצאו את הסיקור של "הארץ" מגמתי, בעל כוונות פוליטיות ואישיות. מאמר המערכת של "עולם קטן" לגיטימי, על אף שיש מי שיחלקו על הקביעה הפרנואידית-משהו; אלא שבעלון חתמו במעין תחזית תקשורתית חסרת כל ביסוס: "...ההשפעה על המציאות הולכת וקטנה ככל שהזמן עובר. לא ירחק היום ו"הארץ" יגלה את עצמו בודד ונטול השפעה ציבורית". קצת פרופורציות: מגוחכת בעיניי המציאות בה העולל "עולם קטן", בן השנתיים, מרשה לעצמו לתכנן את עתידו של "הארץ", בן ה-90. רב לכם.

צל"ש השבוע: "מעייני הישועה"

אין בן ישיבה שלא מכיר את חוברות "מעיינותיך" של חב"ד. גם לא בת מדרשה. החב"דניקים גילו את הציונות הדתית - וההרמוניה מולידה עיסוק רוחני ומעמיק בנושאי חסידות, שמצליחה להסביר פנים לכיפה הסרוגה. סוף כל סוף היה זה ישי פרידמן, עיתונאי "מעייני הישועה", שהכיר לקוראים את ארגון "תורת חב"ד לבני הישיבות" - ואת משה שילת שעומד בחזית הפעילות ההסברתית. המפגש היה מרתק - ויותר משהחכמנו על חב"ד, החכמנו אודות עצמנו.

ניאו-רפורמים?

הסערה התקשורתית של השבוע הגיעה מכיוונו של הרב יהושע שפירא, שקרא לקבוצות בציונות הדתית - "ניאו-רפורמים". מרבית העלונים לא הספיקו להתייחס אל ההמולה שהתחוללה בעקבות דברי הרב, למעט "מקורי" ו"מעייני הישועה". ב"מעייני הישועה" הובא ראיון קצר שערכה עדי דוד עם הרב יהושע שפירא בעצמו - בה הבהיר הרב שמה שפורסם (בעיקר אודות "בני עקיבא") הוצא לחלוטין מהקשרו. ב"מקורי", תחת המדור השייך לתנועת "נאמני תורה ועבודה", תהה ד"ר משה מאיר כיצד הרב שפירא מגדיר על דעתו (ועפ"י מאפייניו) תנועות וקבוצות, בשונה מהגדרתן העצמית.

יישר כח למי שהזדרז להוכיח התייחסות אקטואלית - והשתתפות בצער כל יתר העלונים, שעד לשבוע הבא ייאלצו לעסוק בנושא אחר. ככה זה, כשעובר המומנטום.

בקטנה

באיחור אופנתי (וזה בעדינות) מדור שו"ת נוסף נחנך בעלון "באהבה ובאמונה", המדור החדש מכיל תשובות של הרב אבינר (שכבר משיב בשו"תים הותיקים בעולם קטן ומעייני הישועה). עכשיו נותר רק להבין איך שואלים שאלות לכבוד הרב, או לפי מה בוחר הרב איזה תשובות לפרסם באיזה עלון...

בצעד נדיר החליטה חברת אורנג להכיר במגזר חובשי הכיפה כציבור נפרד מזה החרדי, לכבוד האירוע יצאה החברה במסלולים מותאמים למגזר, חדי העין שבניכם יצליחו לעשות חלוקה בין עלוני השבת המקלים בהם פורסמה המודעה עם תמונה של זוג בדייט לבין העלונים המחמירים שהעדיפו להחליף אותה בזוג פרחים.

לדיווחים והדלפות: mealel@kipa.co.il

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר