חדשות כיפה

מעלעל

בשעה בה חוגג הרב ניר בן ארצי עם עלון חדש, תוההים בעלוני השבת איך להיות יצרתיים ולהפיק גליון עצמאות חגיגי

צילום:

אגרת?

השבוע הופתעתי לגלות בעמוד הפותח של שבתון לא פחות מ"אגרת מאת הרב הראשי לצה"ל", הרב רונצקי כידוע איננו מרבה להתראיין ולכן שמחתי על ניחוח החג בשבתון. אך מה רבה הייתה אכזבתי שגילתי שהאגרת הגורלית לא כללה בתוכה דברי מוסר - אלא וורט חביב בעניין תאריך חגיגות יום העצמאות. מה שכמובן עורר אצלי את השאלה על מה ולמה נקרא הוורט בתואר הרשמי והחגיגי "אגרת", לגולשים הפתרונים?

אפליית הפצה

אם אתם חושבים שהעלונים הנקראים על-ידכם מופיעים בכל בתי הכנסת בתפוצה ארצית, אתם טועים ובגדול. קוראי ה"מעלעל" באזור הדרום בכלל ובאילת בפרט - מתלוננים על אפליית הפריפריה. הקורא יואב שואל: "העלונים המופצים ע"י אשדיר מגיעים הנה בדואר ומחולקים בבתי הכנסת ללא שום תקלות מיוחדות. מדוע ההפצה של מקור ראשון לא יכולה לאמץ את אותה שיטה כדי לדאוג שגם תושבי אילת יוכלו לקרוא את עולם קטן או מעייני הישועה?".

טענתו של יואב מאילת איננה הראשונה שאני מקבל. הפריפריה איננה "זוכה" לעלוני פרשת השבוע, משיקולי הפצה, כביכול. מה שעומד מאחורי "קשיי ההפצה" אינם מהמורות הדרך, בשנת 2009 אפשר לשלוח כל דבר דואר לכל יישוב ישראלי, צפוני או דרומי ככל שיהיה. מה שמונע מ"מקור ראשון" להגיע עד אילת, מתחיל ונגמר בכסף. אז הנה, כתבנו כאן, ואולי המפרסמים יעשו שינוי.

הרב ניר בן ארצי, נרו יאיר

פרשת הרב בן-ארצי והיישוב תלמים, ירדה מהכותרות, ביזארית ככל שהייתה. במקביל לסערה האקטואלית, נעדר העלון "תלמי גאולת ישראל", שיצא ע"י התנועה ובראשה הרב ניר בן-ארצי. הסכסוך שבין "נאמני הרב" לבין הנהלת התנועה, הביאו להפסקת יציאת העלון לאור.

והנה במפתיע, יצא השבת הגיליון הראשון לעלון "תאיר נרי", ככל הנראה עדות לעמותה חדשה ובראשה הרב ניר בן ארצי. בעמוד הראשון כתב הרב יעקב חסן, עוזרו האישי של הרב. בעמודים הפנימיים - מדור ההלכה של הרב מרדכי אליהו, מדורים נוספים שכותביהם נמנים על סגל ישיבת "רינת ישראל" בתלמים, וכמובן: הרב ניר בן ארצי בכבודו ובעצמו. אפילו העיצוב מזכיר את העלון הקודם.

נראה כי דבר לא השתנה בין שני העלונים, למעט השינוי (המהותי) בסגל הכותבים והעורכים. גם העלון הזה, כקודמו, ממשיך לצאת מכספי העמותה ללא כל פרסום נלווה. גם הוא, כקודמו, משמש כשופרו התורני של הרב בן-ארצי. שאלתי את מערכת העלון החדש לפשר ההוצאה המחודשת, אך עד לפרסום זה, טרם נתקבלה תגובתם.

עבודה סינית

המודעות על פרוייקט הבנייה "קדומים 3000" נשאו בחודשים האחרונים את הכותרת "עבודה עברית". השבת, כנראה, עובדים סינים או תאילנדים השתלטו על הפרוייקט - והכותרת הוסרה. אז מה קורה שם בקדומים?


פאנל מגוון

גם ב"עולם קטן" וגם ב"מעייני הישועה" החליטו לכנס לרגל יום העצמאות אשים מרכזיים בציבור במטרה להעניק את הזווית שלהם. במעייני הישועה החליטו לשמור על הקו הימני-לויאלי עם: לעדי רן, משה פייגלין, ישראל הראל ורונן שובל. ובקצה השני של הסקאלה- בעולם קטן בחרו חברי הפלפול מגוש עציון ללכת על הפורמט הבנאלי-משהו של אספנו-כמה דתיי-מחמד: אחד שמאלני, אחד ימני, אישה, ואיש תקשורת - תראו איזה פלורליסטים אנחנו. את השאלה מה מעדיף נשאיר לטוקבקיסטים.

חשבון לא פשוט

ב"מקורי" ישנו לפחות מדור שבועי אחד המצוטט מתוך העיתון השבועי של "מקור ראשון". הפעם בחרו ב"מקורי" להעתיק את שאלון ההומוריסטי של אריאל שנבל מ"דיוקן", אלא שהועתקו רק מספר תשובות בודדות , מה שכמובן לא ממש התאים למספר הנקודות הכללי לפיו היה על הקוראים לקבוע עד כמה הם ציונים.

הצעה לסדר

מפאת שיקולים טכניים והתחשבות בתחומי העניין של הקוראים, נמנע מדור זה מסיקור העלונים הקהילתיים. אך תופתעו לגלות שמדובר בתופעה משמעותית בערים הגדולות, בהן בדרך-כלל נשמר מקום של כבוד לעלון הביתי.

לקראת לילות הלימוד שיתקיימו בכל אתר ואתר בליל שבועות, ניתן להציע יוזמה מועילה: עורכי העלונים הקהילתיים, בשיתוף פעולה עם גבאי בתי הכנסת - יפרסמו בצורה מסודרת את לוח הזמנים לשיעורים שיתקיימו בבתי הכנסת השונים. מדובר בהצעה שכבר מיושמת בשנים האחרונות במקום מגוריי (ובערים נוספות, כמובן) בהצלחה רבה. מומלץ בחום.

משהו קטן וטוב

מדי פעם, שרוחם של אנשי "עולם קטן" טובה עליהם, הם מזמינים את חיים ולדומירסקי לכתוב משהו בעלון. מדורו "חיים על כל העולם" נהנה מסך מילים מצומצם, אך מנוצל בטוב טעם ודעת. הציניות וההומור של ולדומירסקי הם משהו שכבר קשה למצוא בעולם הכותבים הדתיים. עלונינו שכחו את העוקצנות וזנחו את ההומור, ואלו יוצאים מהבויעדם לגיחה קצרה בפורים, במקרה הטוב. ולדומירסקי מביא עניין ומוסיף צבע, וראוי להעניק לו מקום רחב יותר (וקבוע יותר) באחד מעמודי "עולם קטן".

תוהים אם שפעת החזירים כשרה? פניות והדלפות: mealel@kipa.co.il

עקבו אחרינו בטוויטר
עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

עולים להר הבית. למצולמים אין קשר לכתבה צילום: SLiman Khader/FLASH90

קורבן פסח ופרובוקציה: ארבעה נעצרו בדרך להר הבית, ביניהם שני עיתונאים

קרא עוד