מעלעל

השבוע המעלעל בדק מי התייחס ליום הזכרון לרצח רבין, מצא איזה עלון התחדש ולאן הגיע האח הגדול.

יונתן אוריך 09/11/08 00:00 יא בחשון התשסט

חבר, אני זוכר?

יום הזיכרון ה-13 להירצחו של ראש הממשלה יצחק רבין, לא עניין יותר מדיי את עלוני הפ"ש. בכל-זאת, הצלחתי למצוא שתי התייחסויות מנוגדות - "ראש יהודי" השלילי אל מול "עולם קטן" ו"שבתון" החיוביים. דווקא מי שאמונים על התקרבות לציבור החילוני וניסיון לגישור על הפערים התרבותיים-חברתיים בין המגזרים ("ראש יהודי"), בחרו לפתוח את העלון במאמר פרי עטו של הרב שמואל אליהו. הרב אליהו ניצל את ההזדמנות כדי לתקוף את ראש הממשלה המנוח מ-4 זוויות שונות, תוך שהוא "מפיל עליו" כמעט את כל צרותינו, לא פחות. מזל שהשבוע לא הפציר בי העלון שאשכח אותו בתיבת הדואר של השכנים - הייתי חוטף עגבניות רקובות על דלת הבית, מלוות בלא מעט נאצות כלפי הציבור הדתי ש"זה מה שיש לו להגיד בדיוק ביום הזיכרון". פשוט לגנוז.


ב"עולם קטן" הוכיחו שאפשר גם אחרת. במסגרת מאמר קצר ("מורשת, רבין") הביאו אנשי העלון מספר ציטוטים עליהם חתום רבין ז"ל: נגד ירידה מהארץ, בעד ירושלים, נגד שחיתות ובעד ההקרבה למען העם. אז נכון, גם ב"עולם קטן" הודו שמדובר במורשת "אלטרנטיבית" (לפחות ברמת הסיקור התקשורתי) - אך זו לעניות דעתי דרך מקורית ונכונה להתמודד עם יום הזיכרון הזה. הרב שרלו במדורו הקבוע ב"שבתון" בחר לנמק את חשיבותו של יום הזיכרון, לא דווקא בגלל אישותו של רבין ז"ל, כי אם בעיקר כלפי ניסיון הכפייה המסוכן על השלטון הדמוקרטי - בכוחה של אלימות.


(ב"באהבה ובאמונה" כלל לא שמעו על יום הזיכרון לרבין ז"ל, שם מציינים רק את יום פטירת רחל אמנו. בתקופת לימודיי בבית הספר היסודי, הייתי משוכנע כי יום הזיכרון לרחל הוא רק תירוץ לאמירת תהילים ולימוד משניות - מבלי לציין במפורש שמדובר בהתייחסות לרבין ז"ל. כנראה שישנם עוד אנשים שמשוכנעים אחרת).


התבלבלו (צילום: דובר צהל)

אני לדודו ודודו לי

פרשת הדחת דודו אלהרר תפסה כותרות בעלוני השבוע, בעיקר בין "א"י שלנו" ל"מצב הרוח". מעניין היה לגלות כי הידיעה בעניין שפורסמה ב"א"י שלנו" הועתקה ככתבה וכלשונה ב"מצב הרוח". כנראה שהעורכים מיהרו להדפסה והעדיפו Cut&Paste על פני ידיעה מקורית. חכו, זה עוד כלום: בגוף הידיעה פורסמה תמונתו של רמטכ"לנו גבי אשכנזי, תחת הכיתוב "דודו אלהרר". פאדיחה. מזל שאשכנזי קשור לידיעה, אחרת העיתונאי העייף היה עשוי לצרף את תמונתה של ציפי שביט, תחת אותו כיתוב. ידיעה נוספת באותו עמוד ב"מצב הרוח", בעניין מלחמת החצרות בנתיבות סביב הבחירות למועצה המקומית שם, עובדה בצורה די גסה ממדור היהדות של Nrg. הפעם, לפחות, פרגנו להם בקרדיט.


כבר לא כל כך מעט מן האור

"הגיעה עת להתחדש", כך כותב עורך "מעט מן האור", הרב חנן פורת, במדורו החדש בעלון. לאחר עשר שנות פעילות שבועית, החליטו ב"מעט מן האור" לשנות את פני העלון בתחומים נוספים: מוסר וחברה לאורה של תורה, סיפורם של מפעלי חינוךחברההתיישבות, אקולוגיה ושמירת הטבע, הגות ויצירה, ניתוח ההפטרה - וגם קצת חסידות ואנקדוטות עלמאת גדולי ישראל. הרב פורת עצמו, יפתח במדור פובליציסטי חדש, בעמוד האחורי של העלון (זה בנוסף לכתיבת "מדרשיר", בה עסק בעשור האחרון). כפועל יוצא, העלון יורחב ויתמלא בחומרים פרסומיים נוספים - "הכרח לא יגונה" לטענת הרב פורת.

את פינת היצירה החדשה של "מעט מן האור", ירכז שמעון הד. הד הוא מראשי "בין הטיפות", תנועה ליצירה ישראלית המעוניינת לעודד יצירה טהורה ואיכותית. התנועה הספיקה להוציא כתב עת המאגד יצירות שכאלו וכעת מדור קבוע ב"מעט מן האור" עשוי לסייע למשימת התנועה בצורה משמעותית.


לא לומדים

בשבוע שעבר קבלתי באוזניכם על חוסר ההגינות של "באהבה ובאמונה", שם התפרסם מאמרו של דוד הדרי, ראש סיעת המפד"ל בירושלים. מאמר נוסף של הררי פורסם גם השבוע ב"באהבה ובאמונה" - ובתוך כך מתברר כי לא בכדי. "פרסומי ישראל", חברת ההפקה של "באהבה ובאמונה", היא במקרה גם זו שאחראית לקמפיין המפד"ל בירושלים. את ה"מעלעל" הזה אפשר להגיש לבחינה משפטית - ובכל אופן, תודה ל"דני" ול"מכיר" מהטוקבקים של שבוע שעבר, על תשומת הלב המיידית לנושא.


בקרוב בעלוני השבת


בין השורות

הרב עמיחי גורדין, בעל הטור "בין קודש לחול" ב"שבת בשבתו", בחר לעסוק השבוע בחשיבותו של העברת שיעור, גם אם מדובר בשיעור מצומצם. בין יתר דבריו, הסביר הרב גורדין כי "כשאנחנו סופרים תלמידים, אנו מאבדים את העוצמה שיש לכל אדם פרטי" וכדוגמא הוא בחר לצטט בגוף המאמר כעשרים שמות, במקום לכתוב אותם כמספר חסר פרצוף. מקורות יודעי דבר מוסרים כי השמות לא נבחרו באקראי: מדובר בתלמידי שיעורו של הרב גורדין, בישיבת הר עציון, שהופתעו השבת לגלות את שמם ברשות הרבים.


האח הגדול של יד לאחים

אם במשפחת הרב אליהו מרגישים בתקופה האחרונה שעוקבים אחריהם, הרי שיש לזה הסבר מוצדק. השבוע, בפרסומים הרבים של ארגון "יד לאחים", תוכלו למצוא את הצק השני שנתרם עבור הארגון מאת משפחת הרב אליהו. מקורות יודעי דבר מסרו למערכת ה"מעלעל" כי "תנובה", "בזק" ו"שטראוס" - החליטו להתקין מצלמות בבית המשפחה, כדי לאסוף נתונים אודות תרבות הצריכה שלה - ולפרסם את התוצאות בשבוע הבא, בעלון הפ"ש המועדף עליכם. "במכון מאיר" כבר שוקלים ערוץ שידור, 24 שעות ביממה.


משהו קטן וטוב

זו דעתי: איתמר מור כותב את הטור הפובליציסטי המוצלח ביותר בעלוני הפ"ש שלנו. מור שעורך "השבת", "סיון" (ז"ל) ועיתונאי מוכשר בזכות עצמו - פשוט לוחץ על הנקודות הרלוונטיות באמת על שולחן השבת שלנו. השבוע הוא דן בסוד הקסם של שולי רנד ("אייכה") ונועה ירון-דיין ("מקימי") - שמצליחים בצורה מסחררת, בעיקר בסביבה שמחוץ למגזר הדתי. מור טען כי הכנות המאפיינת את רנד וירון-דיין - היא שמצליחה לגרום אף לקוראים החילונים, להתחבר אל העולם הדתי של היוצרים למרות שהם לא תמיד מודעים לדקויות החיים הדתיים שלהם. אני טוען כי הכנות המאפיינת מדי שבוע את מדורו של מור, היא שמצליחה לחדור אל לבם של הקוראים, מבעד לנייר המודפס.


מייל המעלעל ממתין גם השבוע לדיווחים החמים שלכם: mealel@kipa.co.il

אל תשחקו אותה: כך תוכלו ללמוד בקלות את ההלכה. כל הפרטים >>

כתבות נוספות

/
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר