מעלעל

עם סיום הקריאה בתורה נפתחה העונה החדשה של עלוני השבת. על החידושים וההפתעות בעלוני הכרומו.

יונתן אוריך 26/10/08 00:00 כז בתשרי התשסט

הרש"י הראשון

אם רש"י הגדול היה נכנס השבת לבתי הכנסת, ייתכן והיה מופתע מהפופולריות הרבה לה זכה. לא, אינני מתכוון לפירושו הקלאסי על פרשת השבוע, כי אם לעלוני השבת, שהעניקו לו פרסום מקסימלי.

זה התחיל, איך לא, ב"א"י שלנו", שפתחו עם ציטוט הפירוש בעמוד הפותח של העלון. רש"י זכה לאזכור נוסף בעמוד פנימי, במאמרו הקצר של הרב עוזיהו שרבף וכן במאמר נוסף של הרב יוסף הרטמן - שכמעט החליט לצרף את רש"י לרבני המטה להצלת העם והארץ. גם ב"יש"ע שלנו" לא נשארו חייבים ובמאמר הפתיחה דן הרב מרדכי גרינברג (ראש-ישיבות כרם ביבנה) בדיבור המתחיל הראשון. אותו כנ"ל לגבי "באהבה ובאמונה" (מאמר הפתיחה של הרב ביגון) וב"השבת" של צהר, במאמרו של הרב איתמר אלדר. היי, אפילו "זוג או פרד" הצליחו למצוא בו עניין במאמר הפתיחה של הרב פוירשטיין.

עודני מתלבט אם מדובר בחוסר יצירתיות אופיינית כ"כ לעורכי העלונים, או בחשיבות יוצאת מגדר הרגיל של אותו פירוש ראשון לרש"י. יש לי הרגשה שהאפשרות הראשונה, כרגיל, מנצחת.


כך הושתק אקורד הסיום

העלון היחיד שהופק לקראת חול-המועד סוכות, היה "שבת בשבתו". כיוון שכך, חסכה לה החברה המפיצה, מקור ראשון, את ההפצה לבתי הכנסת. "שבת בשבתו", להפתעת כל הגורמים הקשורים בו (בעיקר כותביו), מצא עצמו מקופל בין דפיו של העיתון "מקור ראשון". כך קרה ואקורד הסיום של הרב בזק, מי שכתב כעשר שנים ב"שבת בשבתו", הגיע רק למנויי "מקור ראשון", יחד עם מילות הפרישה של רבקה שמעון והפרידה המרגשת מהמדור "צעיר" ("שתישאר צעיר לנצח", כך חתמו).


מי שבחר להשאיר אחריו טעם רע בפה, לפחות לטעמי, היה דווקא הרב יהודה שביב: "משך חמש עשרה שנים, מידי שבת בשבתו, נסקרו בפינה זאת ספרי יהדות לענפיהם השונים. ברם, משיקוליהם העדיפו המו"ל להפנות חלקה זאת למטרות רווחיות יותר (לדעתם) וחבל. אקווה להמשיך את הקשר עם הקוראים במסגרת אחרת". ילמדנו רבנו, ככה מסיימים חמש-עשרה שנות כתיבה?


אייכה?

האמת, שלא הופתעתי לגלות כי "סיון" קמה והלכה לה, כך פתאום. הרי כבר הזכרתי זאת בעבר. באותו טור, הזכרתי את הקשיים סביב "קוממיות", שגם הוא נעדר השבוע מבתי הכנסת. נחכה מספר שבועות כדי לקיים "וידוא הריגה" - בטרם נכריז כאן על לווייה ממלכתית לעלונים הללו, במיכל הגניזה הקרוב לבית מגוריכם.


דווקא על רקע זה, "הלל", הירחון הדתי החדש לנשים מתחיל להתארגן לחודש חשוון. "הלל", אותו עורכת אורית כרמלי ("בראש יהודי"), עושה ככל יכולתו כדי "לשחק אותה" רציני. הוא גייס לשורותיו את הרב ארז משה דורון, הרב מיכי יוספי (שמתחיל בשבוע הבא ב"שבת בשבתו"), הרב ליאור אנגלמן (שכבר כותב בקביעות ב"באהבה ובאמונה"), הרבנית טל רחמני, אורה רבקה וינגורט ואביגיל מייזליק (וזו רק ההתחלה). כמו כן, מחשש לביקורות קטלניות כאן ב"מעלעל", הוא מופץ למנויים (מנויות?) בלבד, הרחק-הרחק מבתי הכנסת ומעזרות הנשים, תמורת 26 שקלים לחודש.

ורק לשם הבהרה: הוא ממש, אבל ממש, לא פמיניסטי.


עופי לי מהעיניים

עמוק בתוך "מעייני הישועה" אפשר למצוא את "פנימה", מוסף לנשים. כמיטב המסורת של "מעייני הישועה", לא תוכלו למצוא פה שום אזכור ויזואלי לפרצופן של העוסקות במלאכה - יהיו אלו בעלות הטורים הקבועים או המרואיינות המזדמנות. אחת הכותבות המרכזיות במוסף, היא רבקי גולדפינגר - יוצאת "ארגמן" לשעבר, שם דווקא כן תוכלו למצוא את תמונתה. כנראה שהחרד"לניקיות מדבקת.


חדש חדש ונתחדש

לא רק ב"שבתו בשבתו" חוגגים מדורים חדשים, גם ב"יש"ע שלנו" חונכים השבוע את "בראשית ההתיישבות", מדור שיציג סיפור או עובדה מעניינת על ימי ראשית ההתיישבות של אתרים שונים ברחבי יהודה ושומרון. החזרה לשורשיות ההיסטורית מאפיינת עד-מאוד את מהלכי מועצת יש"ע בתקופה האחרונה, במיוחד נוכח הקמפיין הארצי שלה - "יהודה ושומרון, הסיפור של כל יהודי". כנראה וב"יש"ע שלנו" השכילו להבין כי הקמפיין חשוב ומשמעותי לא רק לשימי וצילי מרמת-גן, אלא גם לנדב ואלישבע מחברון.


גלי התרעננות מורגשים גם ב"זוג או פרד" הצעיר, שעלה השבוע עם מדור חדש מאת הרב אלי רייף - "צעד ראשון - משולחנו של מכין חתנים". הרב רייף, בוגר ישיבת מעלה אדומים, יתרום מדי שבוע עוד כמה עשרות מילים על בינו לבינה, זוגיות וכל המסביב.

בינינו, ל"זוג או פרד" אתגר לא קטן. עלון המוקדש לנושא כל-כך ספציפי, טרם נראה במחוזותינו. כעת הם צריכים להוכיח את עצמם ולנסות להפיק שבוע אחרי שבוע, עלון שמשתדל לא לחזור על עצמו - ואפילו לעניין את קוראיו. זה בכלל לא פשוט, אם כל מה שאתה מדבר עליו זה בעיקר דייטים.


אנחנו והתפוצות

"השבת" של צהר נדרשה לקשר היהודי אל התפוצות, נושא שבהחלט ראוי לעיון ועיסוק - זירה די מוזנחת בעלוני פרשת השבוע. המדור "רחוק מן העין קרוב אל הלב" מתפרסם ב"השבת" של צהר, בשיתוף עם תנועת בני-עקיבא העולמית. עד כאן זה נשמע מעולה, אלא שה"שיתוף" הוא כנראה יותר בכיוון של "Copy and Paste". המאמר השבועי שלהם, מפרי עטו של דוד אקשטיין (שליח בנ"ע העולמי בניו-זילנד), כבר פורסם בבלוגים של בנ"ע העולמי. נקווה שבשבועות הקרובים נזכה לחומרים טריים יותר.


משהו קטן וטוב

סוף סוף כותבת מוצלחת ומעניינת לעלוני הפ"ש: הרבנית עו"ד פנינה נויבירט (אשתו של הרב רונן נויבירט, ר"מ בישיבת פתח-תקווה) מצליחה ולא בפעם הראשונה, לכתוב טור מחכים, רציני ועשיר על פרשת השבוע. היא אפילו מצליחה להגיד דבר או שניים על מעמד האישה, מבלי להיגרר לתחומי המטבח או החינוך (ע"ע "סיון", ז"ל). אתם מוזמנים לקרוא אותה השבוע ב"שבתון" - וגם אצלנו.


כוס תנחומים

תנחומים לרב חנן פורת, עורך "מעט מן האור", במות אביו יוסף פורת ז"ל.

mealel@kipa.co.il

אל תשחקו אותה: כך תוכלו ללמוד בקלות את ההלכה. כל הפרטים >>

כתבות נוספות

/
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר