פרוייקט הסקי הדתי

מעלעל

חשבתם ששוק העלונים רווי, כנראה שטעיתם. עלונים חדשים הציפו את בתי הכנסת בשבת האחרונה. סמני יציאה מהמשבר?

דוד פרוידיגר 31/01/10 00:00 טז בשבט התשע

אז מה היה לנו השבוע?

בין שלל המאמרים על הפירות, שבעת המינים, חקלאות, איכות הסביבה, נטיעה ועקירה, שני תווים ירוקים חדשים, הרבה ירוק בעיניים, קצת שירים ופיוטים ואפילו פה ושם גם פרשת שבוע, זכינו גם לשני עלונים חדשים, אחד משודרג, שלושה חודשיים שהפציעו ועוד אחד כפול בגודלו. בקיצור, נדמה שמעולם ט"ו בשבט לא היה חגיגי וצבעוני יותר.

היהודים בראש טוב

בשבוע שעבר דיווחנו כאן כי "ראש יהודי" עומדים לקראת שדרוג העלון, אך לא חשבנו שהדבר יקרה כ"כ מהר. השבוע הופתענו לגלות כי לראשונה אימץ לו העלון באופן רשמי עורך חדש - עמית שולמן. אז למי שלא שם לב - הלוגו הוחלף, העיצוב הפך להיות מקצועי ויפה יותר, הראיון השבועי הורחב, מעט מדורים נוספו או שונו, ואפילו כותבים חדשים גוייסו. עם זאת, זהו העלון הראשון שמוריד את רמת הנייר חזרה, ולראשונה "ראש יהודי" לא יוצא על נייר כרומו אלא ע"י נייר עיתון זול ורגיל, אך צבעוני יותר ועם מספר עמודים כפול (שלהערכתי יצומצם בשלב כלשהו). אה, וגם נוסף לו תו ירוק.

"משהו אחר"

אך בכל זאת נתייחס גם מעט לתוכן - בפינת העורך החדשה, כותב שולמן על ההבדלים בין העלון שלו לעלונים המתחרים. אם עד כה לא זכה העלון להיות מהעלונים הנחטפים בבתי הכנסת, נקווה שהשדרוג יצדיק עצמו, ואכן נגלה כי באמת "יש פה משהו אחר!". אז מה נותר? רק לאחל בהצלחה.

חדש חדש ולא מקצועי

כאמור, גם שני עלונים חדשים הפציעו אלינו, כאשר ע"פ התאריך הנקוב עליהם נראה שהם הולכים להיות חודשיים, אם לא פחות מזה. העלון הראשון הוא "קריעת ים סוף", שהאמת אם לא היה כתוב עליו "גיליון מס 1", הייתי חושב שהוא באמת עלון חד פעמי המתייחס לפרשת השבוע ולהקשר הביטוי הנ"ל עם זוגיות ומשפחה. למעשה, העלון הזה, איך לומר, מעוצב בחוסר מקצועיות בעליל, ובתכלס כלל לא עושה חשק לקריאה. העלון נכתב כולו ע"י זיוה קרמר, המתעסקת בשידוכים ובייעוץ זוגי. האם גם אתכם הפתיעה הפינה "מכתבים למערכת" כבר בגיליון הראשון?

חדש חדש וכולו פרסומת

העלון השני שהתווסף, נראה מעט יותר מקצועי מקודמו, אך כל מטרתו היא פרסומית-שיווקית בעליל. הוא עונה לשם "מוזיקה והלכה", וכותרת המשנה שלו היא "עלון הגות ומידע בנושאי הלכה ומוזיקה יהודית". למעשה, מובא בו דבר תורה אחד (אם כי ארוך יחסית) מענייני דיומא וכל היתר עוסק ביצירות חדשות שיצאו לאור בתקופה האחרונה בבית "גל-פז". כן כן, אומנם אין על העלון שום פירוט על המו"ל שלו, או על הכותבים (למעט לדבר התורה הנ"ל), אך ע"פ הממצאים עולה כי מישהו שם ב"גל-פז" החליט לחדור פרסומית גם לנישה של הדתיים לאומיים, וזאת בצורת עלון לבתי הכנסת. גם כאן, מעניין לראות כמה זמן יחזיק העלון מעמד.

פרסום מבראשית

המעלעלים הוותיקים ודאי זוכרים כי בחודשים הראשונים לצאתו של העלון "הורים וילדים לומדים מבראשית" הוא הופץ יחד עם כל העלונים, עד שבשלב מסויים הוא החל להיות מופץ רק במקומות בהם עובדים ע"פ התכנית של העמותה. כנראה החליטו שם שהפרסום היה מספיק, וכי חבל להם על הכסף להפיצו סתם בבתי הכנסת ללא תועלת. והנה, השבוע זכינו לגיליון מיוחד של תנועת "מבראשית", שנועד שוב לפרסם את התנועה ואת פעילויותיה הרבות, כשבגיליון שולבו גם תכנים מהעלון המקורי וגם דברי הספר להורים ולקהל הרחב. נקווה שהכל שם בסדר אצלם.

הזמנים בחסות

מישהו שכנראה המצב אצלו לא בסדר זה כנראה "באהבה ואמונה". כבר תקופה ארוכה אנו מזהירים כאן כי נראה שהעלון עומד בפני קשיים שונים, והוא הולך ומצטמצם לו. והנה, עדות נוספת לכך ראינו השבוע ב"עולם קטן", בו הופיעה פרסומת לגיליון השבוע הבא מבית "מכון מאיר" שיצא במהדורה מיוחדת... כמו כן, בעלון השבוע של המכון, זכינו לראשונה בעלוני פ"ש למתן חסות לזמני הדלקת נרות, כפי שמקובל זה שנים בעיתונות החרדית (שזהו עוד מקור קטן להכנסה).

שירה חדשה

מכיוון שכמעט כל העלונים התייחסו לט"ו בשבט בצורה זו או אחרת, אם בדברי תורה על שבח הפירות ("מעייני הישועה", כמידי שנה), אם במסלולי טיולים ("מעט מן האור"), אם בכתבה על מצב החקלאות בארץ ("עולם קטן"), או בסתם תמונות, קישוטים ואיורים ("שבת בשבתו", "מקורי") ועוד כהנה וכהנה, ורק מיעוטם התייחסו לשבת שירה, נציין את "השבת" שכרגיל חייב להיות שונה מכולם, ולא התייחס כמעט בכלל לראש השנה לאילנות, אלא (בשיתוף פעולה אם אתר "הזמנה לפיוט") הגיש לנו גיליון שכולו עוסק בפיוטים ושירים. ולא כמו שבזמן האחרון רק חלק מהמאמרים עסקו ב"נושא השבוע", הפעם בגיליון מורחב משהו, כל הכותבים התייחסו לעניין (למעט פינת הפסיכולוג).

מלחמה

ומכיוון שאי אפשר לסיים את המעלעל בלי התייחסות ל"מצב הרוח", אז 2 הערות קלות - חגי הוברמן, עורך העיתון שכידוע עבד שנים רבות בעיתון "הצופה", מנצל את בימתו ומתקיף חזיתית את שלמה בן צבי שקנה את העיתון וסגר אותו לאחר זמן. כזכור הוברמן גם עבר אח"כ לכתוב ב"מקור ראשון", אך לפני כשנה עזב אותו, עבר ל"מצב הרוח" וכן לעיתון החרדי "המבשר", בו הוא כותב בשם עט. מצד שני, זכינו גם לכתבה בעלון על כך שב"יתד נאמן" מזלזלים בכבוד הרב דרוקמן. להווי ידוע: יתד נאמן מאז ומתמיד לא ספרו ממטר שום רב בחובש כיפה סרוגה לראשו, וכבר בתקופת מחלוקת הגיורים הם התייחסו לרב בזילזול. אז מה קרה נזכרתם עכשיו בחדשות ישנות??

שטו"ת השבוע

והפעם נגיש לכם לא בהכרח את השאלה השטותית של השבוע, אלא דווקא את התשובה הפיקנטית של השבוע, שגרמה להתפעלות מה (אמיתית, לא צינית!) מצד שכניי לספסל בית הכנסת. על השאלה הנדושה משהו: "למה אסור לי לנגוע בבת?", ענה הרב אבינר ב"עולם קטן": "לפני שנהנים ממזון מברכים ברכה אחת ; לפני שנהנים מאשתו, יש לברך שבע ברכות תחת החופה". אגב, למסמסים - שימו לב: מהיום יש נוהל חדש לשליחת שאלות לרב שמואל אליהו. נא לשים לב להוראות החדשות.

הצלחתם לספור כמה טעויות יש בפרסומת של "מלון ריגנסי ירושלים" ב"שבתון"? טקבקו או מיילו אלינו mealel@kipa.co.il

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר