מעלעל

שמתם לב לשגיאות הכתיב בפליירים של אורלב? לתוכן השיווקי שהשתלט על "השבת"? צל"ש מיוחד ל"עולם קטן" ומינויים מפתיעים ב"גילוי דעת". המעלעל עושה לכם סדר

צוריאל הורוביץ, כיפה 03/06/12 18:12 יג בסיון התשעב

מעלעל

נפתלי בנט וזבולון אורלב, שנים מהמתמודדים לראשות "הבית היהודי", צירפו השבת פלאיירים מטעמם לחבילות העלונים הקבועות, במטרה שהמתפקדים הפוטנציאליים יצביעו דווקא להם.

בפלאייר עצום-המימדים שלו בחר זבולון אורלב את הסיסמה "אורלב - מוביל ת'עניינים", צירף תמונות גבורה מפציעתו במלחמת ששת הימים ומקבלת עיטור המופת במלחמת יום כיפור, רשימה ארוכה-ארוכה של הישגים קואליציוניים וציבוריים בעיצוב צעיר ומושך. מי שהתעמק לקרוא בתוכן הפלאייר גילה שהפרסום היה שזור שגיאות כתיב לרוב, טעויות דפוס והקלדה שונות וחזרה על אותם ההישגים מספר פעמים באותו הדף, על מנת ליצור מצג שווא מרשים. לא ככה נראית תעמולת בחירות נורמאלית.

נפתלי בנט הדפיס פלאייר קטן יותר וחסכוני במילים, מקושט בתמונות שלו, של הרב רונצקי ושל איילת שקד, שהמסר העיקרי שלו היה החובה על כל ציוני-דתי להתפקד לתנועה של בנט ולהשפיע על הרשימה המתגבשת של הבית היהודי. לא מרגש במיוחד אבל בהחלט מעביר את המסר.

איך שהדברים נראים כרגע, המאבק בין הפוליטיקאי המשופשף ובין איש העסקים הצעיר והמצליח רק יתחממו בחודשים הקרובים, ועוד רבים צפויים להישאב אליו. תפסו מחסה!

תופסים פיקוד

ב"מעייני הישועה" הופיע ראיון עם הרב ד"ר דניאל טרופר, מי שהקים בשעתו את עמותת "גשר" והיום עומד בראש ועדת מפקד הציונות הדתית. נריה רוזנברג שאל בעיקר על תהליך הבחירות המורכב שהרב טרופר עומד בראשו, הרבה פרטים טכניים שמעטים מהם היו מעניינים או מועילים. בסך הכל מדובר בראיון בינוני, כזה שהיה אפשר למנף יותר.

ב"עולם קטן" התפרסם מאמר בסגנון שאלות ותשובות בנוגע למפקד - עד מתי אפשר להתפקד, מה החשיבות של ההתפקדות, כמה זה עולה וכו'. בניגוד ל"מעייני הישועה" שם נכתבו חלק מהפרטים האלה בצורה של ראיון ובלי סדר אחיד, עריכת הדברים ב"עולם קטן" הייתה מאירת עיניים בפשטותה. 1:0 ליוסף רוסו.

הכי גבוה

השבת זה היה "קיץ בריא!". פעמים שעברו זה כלל "לשון הרע - לא מדבר אלי", "חג שמח" לקראת מועדים מסוימים ולפעמים "שבת שלום" סתמי. אנחנו הקוראים כבר התרגלנו - הבאנר המיותר שמופיע מדי שבת בתחתית העלון "שבת בשבתו". מה העניין? אותו הכיתוב חוזר על עצמו 14 פעמים באותו עלון, לכאורה בלי ערך ממשי. אבל לא ככה רואים את זה במכון צומ"ת - בשבת הבאה, שימו לב לערימת העלונים שלקחתם. הבאנר המדובר, שמופיע בעלון לסירוגין כבר תקופה ארוכה, הופך את "שבת בשבתו" לעלון הגבוה ביותר מבין כל העלונים. ברור שהעלון הגבוה ביותר בולט לעין בצורה יוצאת דופן, וככה יוצא שיותר מתפללים בוחרים לקחת איתם את העלון הביתה ולהיחשף לפרסומות השונות בעלון. גימיק לגיטימי או מטרד מרגיז? תחליטו אתם.

חג הספר העברי

תכונה רבה מורגשת בסביבת אוהבי הספר הישראלים עת מתקרב לפתחנו תאריך הפתיחה של חג הספר העברי ברחבי הארץ. יהודה גזבר כתב ב"עולם קטן" טור ביקורת ספרים מורחב לכבוד החג, במסגרתו הוא סיקר את הספר החדש של אמונה אלון וגם ספר מוזר ומעניין על מלחמת לבנון השנייה. את הפתיח של טור הביקורת הקדיש גזבר לפרסום דברי התרגשות בהקשר של החג השנתי. המערכת, אגב, מתרגשת לא פחות. יפה מאוד.

מה שפחות יפה, חברים, זה מה שבחר לעשות איתמר מור, עורך "צהר לשבת". תחת הכותרת המחייבת "מצורף מוסף מיוחד של ארון הספרים היהודי לשבוע הספר העברי", חדרו לעלון שמונה עמודי פרסומת לספרים שונים. כן, גם אנחנו מתלהבים משבוע הספר העברי. אבל ככה להפגיז בפרסומות, שהשבת הרכיבו למעלה מ-70% מהעלון? לכלתם.

צל"ש השבוע - בליינד דיי

כל טקסט כתוב שמדיף ריח מאבק חברתי ונכונות לעשיית צדק - יבורך. כזו הייתה כתבתו של חיים אקשטיין השבת ב"עולם קטן" בנוגע ל"בליינד דיי", יום ההזדהות עם לקויי הראייה והעוורים בישראל, שיתקיים השנה ביום רביעי הקרוב, ט"ז סיוון. אקשטיין ראיין לקוי ראייה שסיפר על חוויותיו, על היום המיוחד ועל אתגרים שעומדים בפני לקוי ראיה שומר מצוות. בנספח לכתבה פורסמה רשימה של אירועים ואטרקציות שילוו את היום, כולם פתוחים בחינם לקהל הרחב ללא תשלום. מלבד הבחירה להדפיס את הכתבה בפונט ענק, לכאורה כהזדהות עם אוכלוסיית לקויי הראייה (לטעמי זה לא יותר מגימיק, אבל נניח לזה), הכתבה הייתה עשויה טוב והיא עוסקת בנושא חשוב. כל הכבוד למערכת "עולם קטן" ולחיים אקשטיין על הכתבה והפרסום. שיחקתם אותה.

בן ציון היה גיבור

רבות כבר נכתב על פרופסור בן ציון נתניהו ז"ל, אביו ההיסטוריון של ראש ממשלתנו הנוכחי ואישיות מיוחדת בפני עצמה. אחרי שכבר התפרסמו כתבות נרחבות אודותיו ב"מעייני הישועה" וב"עולם קטן", בשבוע שעבר החליטו גם ב"יש"ע שלנו" להקדיש למר נתניהו כמה מילים. הפרופ' המנוח כיכב בקומיקס "דמויות מופת בעם ישראל", שסקר את פעילותו הציבורית. בנוסף לתיאור פועלו החשוב במסגרת האנציקלופדיה העברית ועל התמודדויותיו במלחמת העולם הראשונה, תואר בקומיקס מעשה גבורה מיוחד שעשה בן ציון בצעירותו. הקומיקס מספר על מפגש של התנועה הפוליטית "ברית שלום", בה היו חברים אישים כמו ארנסט סימון, הוגו ברגמן, מרטין בובר והרב יהודה לייב מאגנס, שנקטע לפתע. סיבת הקטיעה, כך מתברר, היא פצצת סירחון שהושלכה לעבר הישיבה, דבר שמנע מהם להמשיך לקיימה כמתוכנן. ומי הוא מטיל הפצצה הזריז אם לא בן-ציון הצעיר?

ואני חשבתי שפרופסור נתניהו ז"ל עשה כמה דברים חשובים יותר בעם ישראל מאשר לזרוק פצצת סרחון כשהוא בשנות העשרים לחייו. נו, אבל מה אני מבין. (ותודה לאפרים על הפניית תשומת הלב).

שינוי במערכת

תמורות במערכת "גילוי דעת": טל איתן, שנכנסה לתפקיד עורכת העלון לפני חצי שנה, פרשה מתפקידה. את העלון יערכו מעתה נבו כ"ץ, שהצטרף לצוות העלון לפני כמה חודשים, ואסנת הכהן. מערכת המעלעל מאחלת הצלחה לצוות העירכה החדש ומצפה בכיליון עיניים לראות איך המינויים הטריים ישפיעו על אופי העלון. בהצלחה!

אהבתם? התעצבנם? השתעממתם? אל תהססו לשתף: Mealel@kipa.co.il. ועכשיו - גם בפייסבוק!

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר