מעלעל

השבוע הפגינו העלונים בגרות והראו שאפשר לנהל מלחמות גם בדרכי שלום. וגם חשיפה: איזה סגולות לא באמת עובדות

צוריאל הורוביץ 08/01/12 18:23 יג בטבת התשעב

מעלעל

קרן בהיכל

חנוכה כבר כמעט ונשכח, מותיר מאחוריו בקבוקי שמן זית חצי-מלאים (להדלקה בלבד!) ואלפי קלוריות מיותרות. ובכל-זאת, מסתבר שבמגזר יש כאלו שעדיין דבקים בחשש מפני מתייונים בתוך המחנה גם לאחר שוך חגיגות חג האורות: תנועת "רעננים - צעירי הציונות הדתית" יצאה לאחרונה בקמפיין נגד "הקרן החדשה לישראל", בטענה לפיה הקרן, המממנת בין השאר עמותות כמו "עדאלה", "בצלם" ו"שוברים שתיקה", מנסה לחדור אל תוככי הציונות הדתית. התנועה קוראת לארגוני הציונות הדתית שמקבלים כספים מהקרן, ובראשם "קולך" ו"נאמני תורה ועבודה", להתנתק מהקרן מיידית ובכך למנוע השפעה של הקרן על המגזר. מאמר מטעם "רעננים" פורסם בשבת שעברה ב"מעייני הישועה" וכתבה גדולה בנושא התפרסמה באותה שבת ב"עולם קטן". השבוע הפולמוס המשיך לעורר הדים, כשתהילה נחלון, יו"ר "נאמני תורה ועבודה", הסבירה את עמדת התנועה בנושא קבלת תרומות מהקרן על-גבי "עולם קטן", ויוני שטבון, יו"ר "רעננים", הגיב לטענותיה באותו עמוד. אשרי "עולם קטן" שיודע לארח דיונים בצורה המכבדת את שני הצדדים, והלוואי ומהסוגייה הזו יצמח בסוף רק טוב. לו יהי.

מבחן כניסה

השבוע החליטו ב"גילוי דעת להקדיש את כל הגיליון לנושא מבחן הכניסה האחיד הנהוג בישיבות התיכוניות ובאולפנות. הרב הלל הורוביץ כתב על התמודדות של תלמידים בינוניים עם מבחני הכניסה, הרב לבנון נרתם לעזור לאימא החוששת לתגובת בנה במקרה ולא יתקבל לישיבה אליה הוא מכוון ובמדור "אחד על אחד" התראיינה דסי בארי, המפקחת הארצית על החינוך העל-יסודי בחמ"ד, שסיפרה בשבחו של המבחן האחיד. גולת הכותרת של העלון הייתה מבחן סימולציה שהתפרסם בכפולת העמודים האמצעית, שאמור היה לדמות את המבחן שיעברו התלמידים עוד שבועות מספר. בעלון הצהירו שהגיליון הנוכחי הוא הראשון בסדרה של שלושה גיליונות שיעסקו בנושא. הרעיון להקדיש את הגיליון לנושא החשוב הזה הוא מבורך, אבל גיליון אחד לא מספיק? המדור עדיין שובר את הראש על אותה רכבת אלמותית, שיצאה פעם מחיפה לכיוון באר-שבע במהירות 40 קמ"ש, ותוהה מתי היא סוף-סוף תיפגש עם רכבת שיצאה מהכיוון השני במהירות כפולה. פתרונות יתקבלו בברכה.

יש"ע - של מי?

זוכרים את הבלונדיני עם הפאות הארוכות מהפינה של "י"שע שלנו" בשבוע שעבר, זה שליד הציור שלו נכתב "דיוקן משוער"? אז נראה כי אנשי העלון היו היחידים שבאמת שיערו מי זה. באופן מאוד-לא-מפתיע, השבוע לא היה אפילו קורא אחד שהצליח לפצח מי הדמות המצוירת. אם תהיתם, זה היה דיוקנו של ר' נחמן מברסלב. כן, גם המדור מודע לעובדה שאין בנמצא דיוקן של רבנו. העיקר שיש חידה, מה זה משנה שאף אחד לא יכול לפתור אותה?! דרוש - ואף אחד לא יקבל שכר.

יחי הכיתוב הקטן

המגזין החודשי מבית "עולם קטן" חוגג אוטוטו את הוצאת הגיליון הרביעי, ונראה שהוותק שצובר לו המגזין נותן אותותיו גם בעלון השבועי הנושא שם זהה. השבוע חדי-העין מבין הקוראים הבחינו בכיתוב "ביה"כ" שהצטרף לסמליל של העלון, מתחת למילים "עולם קטן" שמופיעות מדי שבוע על כיפה מתחלפת. שלא תחשבו שלא שמנו לב.

שטו"ת סלולארי

המדור ידוע בחיבה-היתירה שהוא רוחש לשאלות אודות מנהגים הזויים או סגולות מוזרות המתפרסמות אחת לכמה זמן במדורי השו"ת השונים. הקוראים יכולים רק לנחש מה רבה הייתה השמחה במערכת כשנודע שהשבוע התפרסמו שתי שאלות אודות מנהגים. ב"ראש יהודי" נשאל הרב אבינר "האם זה נכון שאם מישהו אחר מקפל את התפילין שלי אז ימיו מקצרים?", וענה בפשטות: "לא". ב"מעייני הישועה" נשאל הרב לגבי סגולה לזיווג, רפואה ו/או זרע של קיימא (מחק את המיותר - אם בכלל), שפועלת על 40 נשים שיפרישו יחד חלה ביום שישי דייקא. "זו המצאה חדשה שאין לה מקור" פסק הרב, לדאבונה של השואלת. ומה לגבי נישוק-מזוזות של 40 נשים יחד, זה כן עוזר לשידוך? ואולי נטילת-ידיים המונית כסגולה לזרע של קיימא? המדור מעודד את הקוראים לדבוק במתודה היהודית המסורתית - תשובה, תפילה וצדקה.

תיפח רוחן

בעקבות הפירוש הפופולארי של רש"י על אבינו יעקב שביקש לגלות לבניו את הקץ, ועל-הדרך לחסוך למגזר את כל פולמוסי ה"אתחלתא דגאולה" הנפוצים, בחרו רבים לכתוב על חישוב הקץ וגילוי העתיד. הרב יובל שרלו כתב על משמעות הצירוף "אחרית הימים" ב"שבתון", והרבנית ימימה מזרחי כתבה בגנות ה"תחזיות השנתיות" שמבקשות להפיח תקווה בנפגעי ונפגעות המציאות האפרורית. איתמר מור, עורך "צהר לשבת", בחר להקדיש לנושא את העלון כולו, עם מאמרים פרי-עטם של הרבנים יעקב אריאל, יהודה פליקס ודרור פיקסלר שעסקו בנושא מזוויות שונות. המדור חשב שדווקא בעניין הזה יש קונצנזוס במגזר, עד שנתקלו עיניו בעלון "תאיר נרי" של הרב ניר בן ארצי. "מסר לעם ישראל בארץ ובעולם" זועקת הכותרת, והדברים מדברים בעד עצמם: "יד אלוקים לא תעזוב את איתני הטבע עד שייהרס הרוע בעולם! יד אלוקים תהרוס את הכלכלה באמריקה, בסין, ברוסיה ובסביבתה ובאירופה... כל תחנות החלל בעולם השולחות חלליות יפלו זו אחר זו ויתרסקו...לווינים יש עדיין, אבל רק בינתיים!". המדור לא יכול לחכות למסר של השבוע הבא!

צל"ש השבוע

צל"ש השבוע מוענק ל"שבתון", שפירסמו בעמוד הראשי מאמר פרי-עטו של הרב עו"ד נח קורמן, מייסד עמותת "בת מלך" שעוזרת לנפגעות אלימות במגזר הדתי והחרדי. המאמר הציג נתונים אודות היקף התופעה במגזר וקרא לציבור שלא להיות אדישים וסלחנים מול גילויי אלימות שכאלו. שכוייח.

לא נגענו

בעלון פרסומי בשם "בית נאמן" שצורף לחבילת-העלונים השבוע נכתבו הדברים הבאים בשם אוהד סבן, סמנכ"ל חברת הבנייה "דונה". סבן נשאל על דפוסי רכישת הדיור במגזר הדתי ביחס לשכירתן, וקבע נחרצות: "הציבור הבין שאין טעם לשבת על הגדר". בשורה שאחרי אותן המילים חזרו על עצמן: " הציבור הבין שהמחירים בשוק לא יורדים בצורה משמעותית ושאין טעם לשבת על הגדר... ". בפיסקה הבאה נשאל סבן אודות צפי מחירי הדירות לשנת 2012 וענה בלי למצמץ: "הציבור הבין שהמחירים בשוק לא יורדים בצורה משמעותית ושאין טעם לשבת על הגדר". נשמע לכם מוכר? העובדה שמדובר בעלון פרסומי לא מצדיקה את חוסר הרצינות בעריכה. העורך, המפיק ואחראי-הדפוס של העלון מתבקשים לעשות פחות "העתק-הדבק" בפרסומי העלון. אהה, וגם להפסיק לשבת על הגדר, תודה.

גם אתם נעקצתם השבוע על-ידי ההאקר הסעודי? גם לכם שריינו מקום בליכוד? גם אתכם לא עדכנו בנוגע לחוק צהר? אל תהססו לפנות: mealel@kipa.co.il

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר