מעלעל

השבוע המדור מרוצה מכך שהצליח לנבא את העתיד, מתערב בפוליטיקה מקומית ומחלק ציונים לפרסומות החדשות.

גדעון דוקוב 24/02/08 00:00 יח באדר א'

נבואה לשוטים

מסתבר שה"מעלעל" ניבא את פרוץ הסערה. אחרי שבשבוע שעבר תחת הכותרת "לחמניות חמיות", קראתם כאן על מה שעומד להיות רב המכר הבא מבית "ידיעות אחרונות" בעריכתו של יונתן בשיא, החליטו גם בעוד כמה גופי תקשורת מגזרית להקדיש לכך תשומת לב.

תחת הכותרת "ספר החמלה של יונתן בשיא", כתבה חגית רוטנברג ב"בשבע" על "מודעה פרובוקטיבית של ידיעות ספרים", תוך שהיא מראיינת ולוקחת תגובות מאביחי בוארון, מנכ"ל תנועת מעייני הישועה, ש"סירב לפרסם את המודעה לאחר שזו הוצגה לו". "עולם קטן" אמרו ש"מכירים טובה לקב"ה על כך שלא נזקקו לדילמה". מוטי זפט, עורך "שבתון" בו פורסמה המודעה, טען שהוא "לא רואה כלל דילמה בשאלה אם לפרסם מודעה מסוג זה או לא". לעומתו הרב חנן פורת, עורך "מעט מן האור" שגם בו פורסמה המודעה, "מודה כי לא ידע כלל על קיומה של המודעה, וכשנודע לו הדבר לאחר מעשה, גרמה לו המודעה צער רב", וברוך סילברמן, סמנכ"ל צוהר, "ביקש להסתפק בתגובה לקונית לפיה "הנהלת צוהר אינה אחראית לתוכן המודעות. מפיק העלון בצד המסחרי הוא משרד הפרסום בריש גלי, ולכן לצוהר אין שום אחריות על תוכן המודעות" ", ולסיום "פרסומי ישראל", המו"ל של "באהבה ובאמונה, מסרו ש"פרסום המודעה יופסק החל מהשבוע הבא".

בכל מקרה, התנצלות פומבית לא נרשמה בשום עלון.

בנוסף, קשבת המדור דיווחה כי בתכנית הבוקר "התעוררות" ברדיו "קול חי", דיבר על כך ידידיה מאיר. למי שלא יודע, בכל יום א בבוקר, לאחר שהוא עובר על הכותרות בעיתוני הבוקר השונים, עובר מאיר לסקירה על עלוני השבת, כשהפעם חלק מהזמן הוקדש לנושא הפרסומת לספר אותו ערך בשיא.

המעניין הוא שעד כמה שעיני משגת, השבת לא פורסם ספר באף עלון, כך שלידידה, או לעלונים שמגיעים לרמת השרון (שם הוא גר), יש כנראה "דיליי" מסוים.

אגב, גם קרדיט למדור בו הסיפור הופיע לראשונה לא ראיתי או שמעתי...

לחמניות חמות 2

אין ספק ש"ידיעות ספרים" הבינו את המסר, ובמקום להציג את יונתן בשיא, העורך המהולל (במה חטא שד"ל ש"זכה" להיכנס למחלוקת הזו?), הם ניצלו את מקום הפרסום אותו הם רכשו כדי לקדם את ספר נוסף ששום ספריה תורנית-רפורמית לא שלימה בלעדיו - "הגיבורים שלי", ארבע הרצאות תנ"כיות מאת "הרב החשוב" יאיר לפיד.

אז את התגובות של "שבתון" ו"צהר" אתם מוזמנים להעתיק מהפיסקה הקודמת, וב"מעט מן האור" הפעם הפרסומת כנראה נפסלה, ובמקומה עלתה מהארכיון הפרסומת ל"שלם יותר מלב שבור", כך שחיצים וסימני השאלה מופנים הפעם ל"יש"ע שלנו" בו יש פרסומת לספר בגודל של עמוד שלם כמעט.

האם הפעם נזכה לראות התנצלות, או שהם יסתפקו בציטוט של יאיר לפיד אומר איזה חצי מילה על זה שאולי אפשר להבין ממנה שהימים צודק?

קבלו את הסערה הבאה...

הבטחתי ולכן אקיים

מאחר והרב אבינר כתב השבוע על "מחשבות כפיתיות דתיות", נושא חשוב שבזמן האחרון שמעתי עליו רבות ואני אף מכיר אדם שפיתח שיטה מעניינת לטיפול במצב הקשה הזה, נתקלתי במאמר מעניין ביותר של הרב יעקב הלוי פילבר, זאת אחרי שהצלחתי להמשיך ולדפדף לעמודים נוספים של "באהבה ובאמונה". אגב, כמות העמודים עצמה עברה ירידה דרסטית מ-16 בשבוע שעבר לשמונה בלבד השבוע.

הרב פילבר מסביר שמימי משה ואהרון ועד לתקופת המשנה ו"הזוגות" ההנהגה של עם ישראל היתה זוגית, ולאחר מכן עובר לדוגמא קצת יותר קרובה - הזמן בו בראש ישיבת "מרכז הרב" עמדו בצוותא הרב צבי יהודה קוק והרב שלום נתן רענן. הרב פילבר טוען ש"כל המתבונן על בוגרי הישיבה יראה שיש שוני והבדל בין בוגרי הישיבה שלמדו ונתגדלו בה בתקופה ששני האישים יחד הנהיגו את הישיבה...לאותם בוגרים שגדלו בישיבה בתקופה מאוחרת יותר", ובנוסף הוא מציע "שכל המבקש להנהיג ציבור או לבנות בית מדרש חדש, אל ישתית את מבוקשו על אישיות אחת בלבד".

אני אישית לא מספיק בקיא בכל המתנהל כיום בישיבת "מרכז הרב", אז אתם מוזמנים לעדכן מי עומד כיום בראש הישיבה, והאם יש סיכוי לראות שוב הנהגה זוגית.


הרע במיעוטו

בניגוד לכַּתוֹת מסוימות בעם שלנו, אני סבור שאין קדושה בדמוקרטיה, ולמרות זאת מדובר בצורת השלטון הטובה ביותר הקיימת כיום (בלי להיכנס לצורות שונות של דמוקרטיה).

כשמנסים להשליך את התפיסה הזאת לרמה המפלגתית, אין מנוס מהתובנה שפריימריז פתוחים זו השיטה הכי פחות גרועה כדי לבנות מפלגה יהודית-לאומית שתייצג את הכמות הרבה ביותר של אנשים.

לא, ה"מעלעל" לא עבר לעסוק בפוליטיקה, אבל התדהמה שאחזה בי למראה דברי השטות של הרב ישראל רוזן על כך ש"אין עתיד לציונות הדתית הפוליטית אלא באמצעות ועדה מסדרת שתרכיב את רשימת המדינה היהודית ", הצליחה להדהים אותי.

אם הרב רוזן כל כך רוצה ש"מנין אישים בני 60 פלוס, שכולם כבר מאחורי עשייה, והם ידועים לשבטיהם כניטראליים, נקיי דעת וכפיים", הוא בהחלט מוזמן להקים ועדה כזו, לפרסם את תוצאותיה, ולפי מה שהיא תציע... שיצביע בפריימריז פתוחים (יחד עם כל מי שחושב כמוהו). באופן דומה מי שמאמין בקדושתו של מרכז המפד"ל או בכל וועדה מסדרת של מפלגה כזו או אחרת, יוכל להצביע על פי ההצעות הללו - בפריימריז פתוחים.

ולגבי הדוגמאות המופלאות על ההישגים האלקטוראלים של מפלגות עם ועדה מסדרת, אז שינוי נפלה בדיוק מהסיבה הזו, הגמלאים בדרך לשם (לנפילה) יחד עם קדימה (בעז"ה), ולגבי ש"ס וישראל ביתנו - הן פונות לציבור שרגיל לצורות שלטון אחרות.

אז נכון שהמפקד של אח"י לא לגמרי הצליח, אבל אין ספק שזה הכיוון הנכון.

מעלעל זוטא

נפתח באמירת תודה לאיתמר מור, עורך העלון של צהר, שחשף בפנינו את ספרו של הרב יגאל אריאל "לשם שמים". הספר נשמע בהחלט מעניין, ואין ספק שיחסי הציבור של ספריית בית אל לוקים בחסר במקרה הזה. את המאמר על "צומת הגידים" של הרב ביגל באותו עלון עוד לא הספקתי לקרוא, אבל הוא נראה מבטיח.

אגב, ספריית בית אל ופרסום, אז כפי שגם אפשר להבין ממה שהבנו כאן למעלה, מסתבר שהם האחראים על הפרסום ב"מעט מן האור" ו"קוממיות", מה ששוב מראה שיש צורך בגוף מאורגן שיתעסק בפרסום.

ואם כבר, אז זרקור לשתי מודעות בעלונים הללו שאני מקווה שיתאימו למי מהקוראים. הראשונה היא בקוממיות על כך ש"לתנועה לשמירת אדמות הלאום" דרוש עו"ד, והשניה ב"מעט מן האור" על כך שהחלה ההרשמה לשנת תשס"ט ב"מכללה למדינאות יהודית וחשיבה אסטרטגית".

במקום אחר, שתי פרסומות שמופיעות ב"עולם קטן" השאירו אצלי בעיקר סימני שאלה. אז האירו את עיני וספרו לי מה היא תחרות "המסך יורד" (לא, האתר לא מספיק ברור), וגם מי זו משפחת קפלן שמאחלת לצביקה ועדי מזל טוב בצורה כל כך בולטת?

ואם כבר פרסומות, אז עלון "בראש יהודי" נהנה מאחוז פרסומות יפה יחסית (40% מהעלון בהערכה גסה), כשחלק ניכר מהן הם של מפרסמי נדל"ן, סוג פרסום שנחשב למכניס ואיכותי.

במקום אחר וקצת בקטן, כותב העלון שתי שורות על מאבק להצלת בית כנסת של הרב קוק ביפו. יכול להיות נחמד לשמוע פרטים נוספים (אולי כתבה נרחבת ב"עולם קטן"?).

והשאלה הכי חשובה - מה עם תוצאות תחרות הסיפורים?

מי שלא מצליחים לסחוף את המפרסמים הם אנשי "ארץ ישראל שלנו", שכפי הנראה סובלים ממצוקה תקציבית שהביאה אותם לפרסם מודעה המבקשת מהקוראים שנהנים מהעלון לתרום כדי להמשיך לקיים אותו, כמו גם את שאר הפעילויות של הארגון. לדבריהם, הפצת העלון במאה אלף עותקים מגיעה למאה אלף ש"ח בחודש.

אז הנה למדתם מה סדר גודל ההשקעה לה תדרשו במידה ותרצו להקים עלון, ולאנשי "ארץ ישראל שלנו" שלוחה ההמלצה לצמצם בכמות העלונים, ולו רק כי חצי מהם לא זוכים למגע יד אדם.

בארכיון בטח הייתם, את המייל שלי אתם מכירים ולא צריך ללמד אתכם לטקבק.

אל תשחקו אותה: כך תוכלו ללמוד בקלות את ההלכה. כל הפרטים >>

כתבות נוספות

/
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר