מעלעל

המעלעל בוחן את שובו של טרנד הרוקות בעלוני השבת, ומתריע בפני חיקויים זולים המנסים להתחרות בו ללא הצלחה.

גדעון דוקוב 15/01/08 00:00 ח בשבט התשסח

עלונים בכותרות

די ברור שלמדורי היהות של YNET ו-NRG יש כתבים לענייני עלוני השבת שקצת גונבים ל"מעלעל" את העבודה, אבל מי אני שאתלונן. אותם כתבים (חביבים למדי, יש לציין) מעיפים מבט מקדים בעלונים אותם רוב הציבור יראה בסוף השבוע (אחח, נפלאות האינטרנט), ובודקים האם יש משהו שעשוי לעורר הדים וכותרות.

כך למשל, YNET החליט בסוף השבוע שעבר לעורר "פולמוס" סביב המאמר של הרב אבינר בעלון "באהבה ובאמונה" סביב הנושא של "הפרדה בין מורים למורות". אז מעבר לעובדה הידועה שלדבר על דוסים וצניעות זה תמיד יופי של אייטם (ולפעמים אפילו סדרה שלימה בשם "מרחק נגיעה"), לדעתי הכותרת המרכזית דווקא קשורה לכך שאחרי הפסקה ארוכה הרב אבינר חוזר ליצר עניין וכותרות מהעמוד האחורי שלו ב"באהבה ובאמונה", כמו שהיה פעם בתקופה בה העמוד הזה היה הדבר הראשון שקראו בכל עלוני השבת.

קאמבק?

קשה היה לי להתרגש ממאמרו של איתמר ליברמן בעלון "השבת" של צהר בשבת שעברה. תחת הכותרת "על שידוכים, שדכנים ומה שבינהם", סיפר הבחור (שנמצא רק בשיעור א) על המהפך שעובר על לא מעטים מבין צעירי המגזר - ההכרה שאת בן זוגם לעתיד הם כנראה יפגשו בבליינד דייט. מסתבר שאותה עובדה שמובנת מאליו בגילאי 20+, נראית מופרכת לבני העשרה.

גם הראיון עם שפורסם באותו שבוע עם שדכנית בשם הרבנית בת-אל גרינשפן לא הצליח להמם אותי, למרות כותרת המשנה בעמוד השער על כך שכוללת את הציטוט: "אם אתההולך עם הכנעה כלפי שמיא, אני חותמת לך שתקבל את מה שרצית ועוד עם עודף". כנראה, שכמי שבעברו הרחוק נמצאים מספר שעות לא מעטות ב"לא כלה", המשפט הראשון שעולה בי למקרא דברים מהסוג הזה הוא "תעשה חיפוש, כי היה על זה שרשור לפני...".

אבל, כשהשבוע פורסם ב"בראש יהודי" ראיון עם חיים פלק המשמש כיו"ר של תנועת "ישפה", התחלתי לתהות האם אנחנו עומדים לקראת חזרתו של טרנד הכתבות על הרווקוּת במגזר הדתי?

עלונות מקומית

לאט לאט מתגלה שכמו שבמקביל לעיתונות הארצית קיימת גם עיתונות מקומית, כך במקביל לעלונים הארציים ישנם עלונים מקומיים. המעניין הוא, שבניגוד למצב בעיתונות בו היחס למקומונים נמוך יחסית, בעולם העלונים נראה כי רבים מעיינים קודם כל בדפים המקומיים הפשוטים יותר, ורק אח"כ עוברים לדפי הכרומו המהודרים.

בהזדמנות זו מן הראוי להכיר טובה לבית הכנסת בו גדלתי - "מקור חיים" בפתח תקווה, ולעלון החודשי - "המקורון", שמאפשר לעקוב אחר השמחות של חברי הקהילה ולהבדיל גם אחרי מקרי האבל, וכמובן אחרי כל מיני הודעות ודברים המתרחשים בבית הכנסת.

כך למשל, ידיעה שפורסמה השבוע קוראת לחברי הקהילה לחזור ולחזק את מניין תפילת הערבית שמתקיים בספרית בית הכנסת מדי ערב ב-19:45. אז אם אתם תושבי פתח תקווה שמחפשים מניין והשעה נוחה לכם, אתם בהחלט מוזמנים, ואולי תזכו להיות העשירי.

ועוד עלון שהגיע לאחרונה במייל מ"המרכז ללימודי יהדות תורה ודעת", וכולל אזהרה שבעלי לב חלש מתבקשים שלא לקרוא את הדברים בשבת.

אישית התקשיתי להזדהות עם סגנון התוכן בעלון, גם לאחר שעברתי על עלונים קודמים, אבל נדמה לי שאם "בראש יהודי" באמת רוצים לעודד חזרה בתשובה בעקבות העלון (ראו ערך: "להשאיר במכולת"), הם יכולים ללמוד משם דבר או שניים.

מעלעל זוטא

עלה נעלה - צוהר כבר עולה לעשרים עמודים, אחרי ירידה שכנראה היתה לצורך עליה. ובהמשך לטענות בשבוע שעבר על מדור הכשרות הלאומית, השבוע כבר בהחלט היתה תחושה יותר "לאומית" במדור הכשרות שהתעסק בתוצרת שנעשתה בשבת. גם המגמה ה"ירוקה" של צוהר ממשיכה - הפעם בהקשר של מכוניות היברידיות.

ספר זה כל הסיפור - הספרים לא זונחים את עלוני השבת, החל ממכירה מוזלת של המשנה תחת הכותרת "מחזירים את הספרים לעם הספר", ועד לעלון שלם של "עולם קטן" שמוקדש לספרים.

ארגון עד כאן יוצא בקמפיין גיוס המונים למעקב אחרי העברות הכספים של רע"מ - בואו להיות שותפים

כתבות נוספות

/
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר