פרוייקט הסקי הדתי

מעלעל

מדוע הרב אלגאזי חושב שמקומן של עלוני השבת בפח, ישע שלנו חוגגים 400 ועולם קטן וישראלי יצאו לחופש. סיכום עלוני השבת

אלנתן זכריה, כיפה 24/08/14 18:10 כח באב התשעד

כיפה, צילום: כיפה
כיפה, צילום: כיפה

עלוני השבת? לפח

הרב אלגאזי, בטורו ההלכתי הקבוע במצב הרוח, מדבר על המעמד ההלכתי של עלוני השבת. הוא בודק מבחינה הלכתית האם מותר לזרוק את עלוני השבת לפח הרגיל (של המחזור כמובן) או שמא יש לזרוק אותם אחר כבוד לגניזה בגלל דברי התורה שיש בהם. בסופו של דבר הוא פוסק משהו מעניין מאוד - כל דבר שהודפס לצורך קדושה יש לזרוק אותו לגניזה ובגלל שעלוני השבת מלאים בפרסומות, כמובן שאין הם הודפסו לצורך דבר שבקדושה ולכן מותר לזרוק אותם לפח האשפה הרגיל.

נדבר בעברית: הרב אלגאזי אומר שעלוני השבת, כל אלה שכוללים פרסומות, יוצאים לאור רק כדי להרוויח כסף מהפרסומות שבהם ולא בשביל הדברי תורה. זאת האשמה מאוד רחבה שכמובן לא כוללת את כל עלוני השבת כמו למשל שיחת השבוע,מאורות הדף היומי וכו', אבל כל שאר עלוני המיינסטרים נמצאים תחת אותה קטגוריה של הרב. אפילו cעלונים כמו קרוב אליך, שהיה בהתחלה חף מפרסומות וכולו עבודת ה' התחילו להציג פרסומות. אפילו באהבה ובאמונה מפרסמים את עצמם ומבקשים תרומות על גבי העלון. לפי הרב אלגאזי אין עלון קדוש, או כפי שהוא אומר - "נראה שלפי כמות הפרסומים, החדשות והמכירות שיש בהם, משמע שלא הודפסו לצורך דבר שבקדושה בלבד, הגם שהם מעוטרים בכמה דברי תורה, כדי ליפות את העלון..."

400 לישע שלנו

מזל טוב לאחד העלונים הוותיקים ביותר - ישע שלנו - לרגל גיליון ה400! העלון עבר בשנים האחרונות כמה גלגולים וכמה עיצובים והעיצוב האחרון שלו הוא אחד הטובים בעיניי. מזל טוב למועצת יש"ע שהעלון יוצא תחת ידה, לעורך ולכתבים. לכבוד החגיגה הגדולה של העלון לא נזכיר בהרחבה שהשבת היא שבת פרשת 'ראה' ולא שבת 'עקב' כמו שצוין בעמוד הראשי של העלון...

הפרסומת המעצבנת ביותר אי פעם

השבוע נתקלתי בפרסומת הכי מעצבנת שנתקלתי בה בחיי. הפרסומת לשכונת כרמים בענב מסודרת כמו לוח מונופול והיא פשוט בלתי נסבלת לעין האנושית. יותר מכך, כל פרסומאי מתחיל יודע שצריך לתפוס את העין של הקורא כי על פרסומות מדפדפים מהר - בוודאי שהקוראים ידפדפו מהר על פרסומות מעצבנות שלא נותנות שום אינפורמציה אלא אם אתה חושק לסובב את העלון סביב עצמו באמצע הסלון. וזה, אגב, עוד לפני שהתחלתי לדבר על הפרסומת המוזרה של 'אספקלריא' עם האנשים שעומדים לעצמם על הכתפיים.

(צילום: צילום עצמי)

תכף נשוב

כן, כן, גם אני שמתי לב שלא היה לכם מספיק מה לקרוא השבוע אחרי התפילה, מכיוון שלא יצאו גיליונות של ישראלי ועולם קטן. עולם קטן לא יצא עקב חופשה, ישראלי גם כנראה נפש לו או שהעורך נריה יצא שוב למילואים. בכל מקרה, נאחל להם חופשה נעימה ושנשוב לראותם כבר השבת!

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר