פרוייקט הסקי הדתי

מעלעל

אלנתן מתמוגג מביקורת המסעדות האיטלקית בשביעי, שואל את עצמו מדוע העלונים התמקדו ביחסי הרב קוק עם החרדים ומתעצבן ממאמר הלכתי בשבתון. מעלעל חריף במיוחד

אלנתן זכריה, כיפה 31/08/14 17:55 ה באלול התשעד

כיפה, צילום: כיפה
כיפה, צילום: כיפה

הרב פכטר

אתחיל בגילוי נאות: את הרב עידו פכטר אני מכיר מהתקופה שבה היה מגיע מדי פעם להעביר דבר תורה בבית הכנסת שלנו בנתניה. מדובר על תקופה לפני כשנה-שנתיים, בה הוא החל במקביל לכתוב את 'פינת ההלכה' בעלון מסביב לשולחן שמחולק בנתניה והסביבה. מה רבה הייתה פליאתי כשהרב הצעיר החל לכתוב לפני מספר שבועות טור הלכתי גם בשבתון.

ברבות השנים, אחרי שקראתי מספר לא מבוטל של מאמריו ההלכתיים, הבנתי שכדי לא להתעצבן בשבת קודש אני אאלץ לדלג על המאמרים האלה. הרב פכטר מוציא תחת ידו מאמרים הלכתיים, שכאילו בכוונה מתמקדים בעניינים שהם בעלי הסכמה רחבה, ופוסק באופן מקל לאחר דיון הלכתי שאינו עמוק במיוחד ומוטה מראש לצד שאותו הוא מעוניין לפסוק. די להסתכל במאמר על המחיצות בריקודי החתונה, שפורסם השבוע גם בשבתון וגם בעלון הנתנייתי, כדי לראות לאן נושבת רוחו של הרב. במאמר, אגב, הוא פוסק שאין צורך במחיצות בריקודים בחתונות.

לא נעים לומר, אבל הרב פכטר הוא רב קהילה צעיר, ומוכשר ככל שיהיה, הוא עדיין לא פוסק. רבנים מבוגרים ממנו מתרחקים מפסיקה בהלכות ציבור כאלה מכיוון שפסיקת הלכה לא דורשת רק אומץ - אלא גם הבנה רבה בהשלכות שיש לכל פסיקה. אנשים שקוראים מאמר של רב אלמוני בעלון תחת 'המדור ההלכתי', אינם יודעים מה הרקע של הרב ויפסקו כמו הרב מכיוון שהוא מקל בדבר שהיה קשה להם - דבר שיכול לגרום לפריצת גדר בכל מיני נושאים. יש לציין כי בשבתון מצוין בפירוש "המאמר אינו פסק הלכה אלא דיון הלכתי".

ג' אלול

יצא שעלוני השבת יצאו בג' אלול - הלא הוא יום השנה לפטירתו של הרב קוק זצ"ל. אף פעם לא הבנתי מה יש לציבור שלנו מהחיבור התמידי הזה בין הרב קוק לחרדים. תמיד כשמדברים על הרב קוק צריך להזכיר משהו שקשור לחרדים, אם על הקשר הקרוב של הרב אליהם או אם על המחלוקות ביניהם. אז בישראלי הקדישו עמוד כפול לכתבה שכותרתה "חרדים ממשנתו", בה הכתב יצחק בורנשטין מנסה להבין את המחלוקת בין שני המחנות בכל הנוגע לדמותו ולמשנתו של הרב קוק. בקרוב אליך התייחסו, איך לא, לעדויות על חסידות 'בית אברהם' שהרב קוק היה מעין אדמו"ר בשבילה. ובמצב הרוח הופיעה ידיעה על ספר חדש הטוען שהרב קוק סייע לתנועת 'המזרחי' להקים את העיר בני-ברק אל מול התנגדות החרדים. לפי הידיעה, הפעילות של הרב קוק, גילויי החיבה והעזרה לעיר בני ברק צונזרו מההיסטוריה החרדית "שאינה מסוגלת לשאת את העובדות, ומעדיפה להכפיפם לטענות שקר". ואני שואל - למי אכפת? מדוע המגזר הסרוג צריך את האישור של החרדים לכך שהרב קוק היה הגדול שבגדולים?

אוכל רומאי

אור רייכרט, בעל טור האוכל בעלון שביעי, סוגר השבוע את שני החלקים שהתמקדו במסעדות ברומא. אור ואשתו ציינו לפני שלושת השבועות עשר שנים לנישואיהם בטיול לאיטליה, עם אוכל רומאי מעולה לאורך כל הדרך. בשבוע שעבר הם אכלו ב'בגטו' - מסעדת פיצה אמיתית, והשבוע התיישבו הזוג לאכול במסעדת 'סה פסטה א פסטה' שמהשם שלה אתם כבר מבינים מה המומחיות שלה. בשתי החלקים אור כותב בפירוט מרשים על המנות ועל הטעם שלהם (השבוע הוא בחר לאכול את כל המנות) ומשתדל לנקוב במחירים המדויקים של כל המנות למרות שבחלק ב' לא בדיוק הבנתי את התמחור, אבל בסדר. אז אם אתם מתכננים לנסוע לרומא בזמן הקרוב - קחו אתכם את המדורים האחרונים של רייכרט ולא תתאכזבו.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר