פרוייקט הסקי הדתי

מעלעל

האם עלוני השבת עשו טעות בידיעה של עמותת הדסים, ומה המעלעל יודע שעמותת כתר שלום לא יודעת? יותם בן אחאב מתראיין והרב אבינר עונה תשובה על דמעה. סיכום עלוני השבת

אלנתן זכריה, כיפה 07/09/14 17:04 יב באלול התשעד

כיפה, צילום: כיפה
כיפה, צילום: כיפה

שבוע ההבהרות

השבוע תפסו את עיניי הבהרות חוזרות ונשנות בכמה עלוני שבת בקשר לטעות בידיעה משבוע שעבר. הידיעה הייתה על הפקתה של עמותת 'הדסים' יחד עם בניו של הרב משאש זצ"ל את טקס חלוקת המלגות לסופרים תורניים העוסקים בכתיבה הלכתית ע"ש הרב משאש. ההבהרה הייתה על כך שאין קשר בין ארגון 'הדסים' לבין העמותה 'כתר שלום' של הרב משאש שהפיקה באמת את הטקס. בבדיקה שערכתי גיליתי שההודעה לתקשורת יצאה מטעם ארגון 'הדסים' שהטעה את העלונים בכך שיזם או הפיק ביחד עם עמותת 'כתר שלום' את האירוע. אגב, בעמוד הפייסבוק שלו הארגון מחק את הפוסט עם התמונות של האירוע, אבל שכח למחוק את התמונות מהאלבום. באלבום ששמו "פרס הרב משאש - ירושלים", נאמר בפירוש "שבוע טוב, בשבוע שעבר התארחנו בכנס אדיר לזכרו של מרן הרב שלום משאש זצ"ל... האירוע שאורגן ע"י בני הרב זצ"ל... וכו' " וד"ל.

עמותת הדסים סירבו להגיב על הדברים

יותם בן אחאב מתראיין

אחד מהאנשים היותר אהובים עליי בפייסבוק הוא יותם זמרי. זמרי השנון מרבה לדבר על אשתו והקניות שלה מצד אחד, אך מצד שני לא מסתיר את דעותיו הימניות, מה שהיה בולט במיוחד במבצע 'צוק איתן' אז לא הפסיק ליצור מתח ימני חיובי בפייסבוק. בראיון ווטסאפ ליונתן דובוב במצב הרוח, מגדיר זמרי את עצמו כבעל כיפה שקופה ואומר שהוא "לא מספיק חילוני כדי לחזור בתשובה". לשאלה "מה הפחד הכי גדול שלך?", עונה זמרי "לעלות לתורה", מכיוון שהוא מתפדח שיקראו לו בשמו המלא - יותם בן אחאב.

חבל שמדובר במדור שלא מספק ראיונות רציניים מספיק, אולי היינו מצליחים לקבל מזמרי השנון כמה תובנות מעניינות ולא רק הומור פייסבוקי. אני לא מאשים את זמרי כמובן - עם שאלות כמו "מירי רגב או חנין זועבי" אין לזמרי מה לעשות חוץ מלענות תשובה בינונית. לרוב השאלות, אגב, הצליח זמרי לענות בענייניות ולהתחמק מהבדיחות בצורה מעולה ומעניינת.

בנט בכל מקום

ההבדל בין מתנגדי החוקה החדשה בבית היהודי לתומכיה הוא מי יודע לעשות עבודה טובה. זה לא טור פוליטי וגם ממש לא מתיימר להיות, אבל תקראו את מה שאני כותב פה - החוקה תעבור. בעוד בנט עובד בתחום הפוליטי ומנסה למנוע את הבאת תערוכת הגופות לארץ, מהלך שאמור להראות שהוא דתי לכל דבר, בניגוד לדימוי שיצא לו, ולהביא לכיסו כמה מהקולות החרד"לים, מתנגדי החוקה (חה"כ שטבון ויוגב) מעדיפים לשלוח מיילים למתפקדי הבית היהודי (וגם אלה שלא).

לענייננו, גם בעלוני השבת ניתן לראות את העבודה הטובה של בנט מול המתנגדים לחוקה. בנט הפגיז עם מאמר בעמוד הפותח של עולם קטן, שאמנם מדבר על תחילת שנת הלימודים אבל רומז בבירור לקראת סוף דבריו שהציבור הדתי-לאומי לקח על עצמו אחריות חדשה והוא צריך לוותר על פריבילגיות של מגזר שולי - מטרתה של החוקה החדשה לפי בנט, ובגילוי דעת הוא התראיין באחד על אחד עם העורך נבו כץ וגם שם הוא מדבר על חשיבותה של החוקה החדשה.

בפרסום בעלוני השבת גם הפורום לחוקה דמוקרטית (להלן - המתנגדים) וגם אלו שבעד החוקה לא חסכו בכסף (לשמחתם של בעלי העלונים). אבל גם פה, לדעתי, ידו של בנט הייתה על העליונה. חוץ מהכמות המספרית שמראה חד משמעית שבנט פרסם יותר - גם המודעה של המתנגדים הייתה פשוט מזלזלת. המודעה של בנט יפה - המודעה של מתנגדי החוקה פשוט מפחידה. המודעה מראה אדם מסכן בלי כיפה (נו, באמת) על רקע צהוב מזעזע עם כיתוב דמגוגי ומתלהם: "בנט לחוץ על החוקה הדיקטטורית כדי להכתיב רשימה שחותכת למרכז ונוטשת את הציונות הדתית" ו"לא ניתן לחוקה של בנט להוריד לנו את הכיפה". רק היה חסר שישימו תמונה שלו עם חולצה של דאעש וזהו. אגב, חיפשתי הרבה ולא מצאתי את עמוד הפייסבוק שהם פרסמו כדי להצטרף למחאה. חבל.

(צילום: אלנתן זכריה)

אני תפקידי לנגב לך את הדמעות

השבוע בעלון ישראלי התפרסמה השאלה הנ"ל, ואני שואל - עד מתי שו"ת סמס?

(צילום: אלנתן זכריה)

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר