מעלעל

הגבול הדק בין פרסומות לתוכן מעולם לא היה כל דק, השבוע הצליחה חברה מסחרית לשנות את כל עמודי התוכן של אחד מעלוני השבת. וגם ברכות למצב הרוח שחוגגים מאות גליונות

אלנתן זכריה, כיפה 14/09/14 17:17 יט באלול התשעד

מעלעל
כיפה, צילום: כיפה

גיליון אוצר הארץ

גילוי דעת נסחפו הפעם. התאמצתי והתעלמתי הרבה שבועות מהפרסומות המוגזמות שלהם ל'אוצר הארץ' כי אני מאמין שמותר וצריך לעשות כסף מפרסומות, אבל הפעם לדעתי הם עברו את גבול הטעם הטוב. לקחתי את הגיליון לידיי והופתעתי לגלות את הילד המעצבן עם הגזרים והכיפה המודבקת שמככב כבר חודשים בין עמודי העלונים, מופיע על השער של העלון עם חיוך דבילי לצד הכיתוב "שבת אוצר הארץ - גיליון מיוחד". אכן, גיליון מיוחד מאוד, כולו פרסומת אחת גדולה ל'אוצר הארץ' שהיא חברה מסחרית לכל דבר, וכל פרסומת שלה היא פרסומת מסחרית לכל דבר כמו פרסומת לנעליים או לחנות ספרים. מיותר לציין שכל הכתבות בעלון היו על אותה חברה ('אוצר הארץ - 100% חקלאות עברית', 'מחלקים את האוצר'), בנוסף לטורים שנכתבו בשבחה, לראיון עם המנכ"ל וללוגו של החברה שנוסף ברנדומאליות כל שני עמודים. שמחתי לראות שתורה-מן (באחד הקומיקסים היותר הזויים שלו) לא התפקד לשורותיו של 'אוצר הארץ' וניסה ללמד אותנו הלכה בנושא אוצר בית דין.

הטענה כמובן אינה מופנית נגד 'אוצר הארץ'. אין לי דבר נגד 'אוצר הארץ', כמו שאין לי שום דבר נגד 'נייק' או 'שטראוס' - אבל יש לי בעיה עם זלזול באינטליגנציה של קהל הקוראים כמו הזלזול של גילוי דעת השבת. הפרסום שלו במסווה של שער ושל כתבות צבע גורם לי להצדיק את הקריאה של הרב אלגאזי מלפני כמה שבועות ולטעון שבאמת דברי התורה בחלק מעלוני השבת הם רק עלה תאנה לפרסומות. החכמה היא לחלק את הפרסומות מצד אחד ואת דברי התורה וכתבות המקור מצד שני בצורה שווה, חכמה ולא מזלזלת.

חוגגים 300

מזל טוב לעלון מצב הרוח לרגל צאת הגיליון ה300! העלון, שמספק מדי שבוע מעין חלופה מגזרית לעיתוני החדשות יצא לראשונה לפני 6 שנים בעריכתו של מוטי זפט ומאז הספיק להחליף עורך ועיצוב. שאול יהלום, יו"ר מצב הרוח, הוסיף לעלון טור חגיגי לציון 300 גיליונות שמרהיב בשבחים על העלון ש"שינה את פני מפת התקשורת של הציבור הדתי לאומי" ו"ברוב המקרים קובע את נושאי השיחה המשפחתית סביב שולחן השבת". עמוד הפוסטר הוקדש לריכוז שערים נבחרים מהגיליון הראשון ועד הגיליון הנוכחי, קצת משעמם אבל בסדר. אז מזל טוב לכל העוסקים במלאכה ושנזכה לראות עוד ועוד גיליונות!

החגים בפתח

דבר אחד מסמל את תחילת תקופת החגים - פרסומות של מגדלי האתרוגים והסיטונאים למיניהם בעלוני השבת. עוד לא התחלנו את הקניות לראש השנה, וכבר מזמינים אותנו לקנות/למכור/להזמין ארבעת המינים בכמויות. באחת המודעות אפילו כתבו "מכירת חיסול" ושורה מתחת - "המחסן נפתח!", קצת תמוה בעיני איך כבר עושים מכירת חיסול אם רק עכשיו פותחים את החנות אבל בסדר. שיהיה חג סוכות שמח לכולם - עוד חודש.

מעקב 'המעלעל'

תקציר הפרקים הקודמים: לפני למעלה משלושה חודשים (י"ח סיוון תשע"ד), נכתב בטור הזה תחת הפסקה 'סקרים רבותיי, סקרים', על הסקר הלא אמין והלא מקצועי שערך עולם קטן ובו נאמר באופן גורף ש"אחת מתוך שלוש בנות בשירות הלאומי הוטרדו או הותקפו מינית במהלך שירותן". באותה פסקה גם הובאו דבריה של עורכת הסקר שאמרה במפורש שהסקר אינו מדעי (ולכן אינו בעל השלכות במציאות).

השבוע, חזר עולם קטן אל המקרה ההוא כדי להבין מה התרחש מאז הפרשה בעמותות השירות הלאומי. נתחיל מזה: העלון מתאונן על כך שבקושי היה ניתן לקבל מהעמותות תשובה כי הן כועסות על הכתבה הקודמת בעניין, שלהזכירכם, השמיצה אותן והפכה אותן לחסרות אחריות בכל מה שקשור להטרדות מיניות של המתנדבות שלהן לפי סקר חסר בסיס. פשוט קטנוני מצידכן, אז מה אם האשמנו אתכן בדבר שמעולם לא בדקנו כמו שצריך?

היחיד שהסכים לענות להם על השאלה היה הרב צבי במברגר, מנכ"ל עמותת 'עמינדב', שאומר בצדק - אנחנו עושים הכל כדי לחנך את הבנות להתלונן אם נפגעו מינית ונותנים להם את כל הכלים לכך, אבל "תופעת ההטרדות של בנות צעירות לא אופיינית רק לשירות הלאומי ואינן נובעות ממחדל שלו בנושא הזה". לצערנו זה קורה בכל מקום.

לסיום, אשאיר אתכם עם התגובה הרשמית של עמותות השירות הלאומי שמסכמת הכל:

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר