מעלעל

השבוע המדור חוזר לחידת החידקל, בודק מה קרה למערך הכשרות של צהר. יש גם תובנות לגבי הנהגת הימין החדשה ועוד כמה זוטות.

גדעון דוקוב 04/12/07 00:00 כד בכסלו התשסח

שוב שיחקה אותה

כן, אני יודע שזו כבר הפעם הרביעית ברציפות שדקלה שגיב זוכה לפרגון ב"מעלעל", אבל מה לעשות שגם השבת הצלחתי להעביר לא מעט זמן בחיפוש זוג הגמלים, לאחר מכן העברתי את השרביט לאשתי שגם התקשתה, עד שלבסוף המארחת הנחמדה אצלה העברנו את השבת ב"גבעת אסף", נתנה לנו טיפ קטן שהשיב את נפשנו.


אז אם גם אתם רוצים לנסות את האתגר, ומכיוון שה"מעלעל" לא רוצה לגזול את פרנסתם של אנשי "שבת בשבתו", אז חפשו עלון של השבוע שעבר או כנסו לכאן ותוכלו לראות את קובץ ה-PDF אותו הם מוציאים לאינטרנט בכל שבוע.


ואם ממש נמאס לכם מהאובססיה שלי ל"חידקל", אז מאחר וראיתי כבר גם את החידה של השבוע הבא, אני יכול להבטיח לכם שאני לא עומד להתעסק בה (זה אמנם "מצא את ההבדלים", אבל ברמה שלא לוקחת יותר מחצי דקה לאדם מבוגר).

שימו שמן, שמן זית

זו גם הכותרת בה עיטרו את מדורו של הרב משה ביגל, מדור שבהחלט חיכיתי לו, זאת על אף צל החלטתו של ארגון "צהר" על סגירת מערך הכשרות עוד טרם לידתו המעשית. הסיבה הרשמית לסגירה נובעת מהחלטת בג"ץ, שלטענת אנשי הארגון פותרת למעשה את בעיית הכשרות של "היתר המכירה" (אם כי, תושבי רחובות ותושבי פ"ת, בתוכם כותב שורות אלה, לא נהנים עדיין מפירות ההחלטה), כך שבכל מקרה אני לא אזכה לקבל תשובה לשלל השאלות שהעליתי.


כפי שאמרתי, למרות שכפי הנראה המדור לא יעסוק בהקמתו של מערך כשרות חדש, נהניתי מאוד לקרוא את דבריו המחכימים של הרב ביגל בנושא קניית שמן זית. הרב ביגל מעלה בתחילת דבריו בעיה בה גם אני נתקלתי - הרשימה האינסופית אותה מוציאה הרבנות לגבי שמנים מזויפים. אמנם נושא שמן הזית למאכל הדבר לא מטריד אותי, מכיוון שהאישה שלצידי אוהבת רק את מה שהכי יקר, אבל בהחלט תהיתי מה הבעיה ברכישת שמן זית להדלקה שהכשרות בו מזויפת. זה לא שאני מתכנן לקנות בכוונה משהו כזה, אבל לא זכרתי איזה שמן ממתין בארון כבר מהשנה שעברה בכדי להפוך להיות תשמיש מצווה - ואמרתי לעצמי שמקסימום לא מדובר בשמן זית אמיתי, מה שלא פוגם בכשרות.


אחרי ההסבר המאלף (הבעיה המרכזית היא נושא תו"מ, טבל וכו), גיליתי לשמחתי שבשמן שלי אין בעיה. שיהיה חג חנוכה שמח ומבדח.

הימין מצטער?

אין מנוס מקצת פוליטיקה. מכיוון ש"יש"ע שלנו" כמו שאר חבריו העלונים מודפס כבר ביום שלישי, לא הספיקו שם לדווח על תוצאות הבחירות למועצות האזוריות שומרון ובנימין. הדברים אמנם יותר מורכבים, אבל בהחלט ניתן לומר שאחד הדברים המעניינים בתוצאות הבחירות, הוא שהמועמדים שנבחרו, גרשון מסיקה בשומרון ואבי רואה במטה בנימין, אינם נחשבים לאנשי ה"גווארדיה הוותיקה" של יש"ע ומועצת יש"ע, ומערכת הבחירות שלהם התמקדה בעיקר בפעילות במישור המקומי (תפקדיה האמיתי של מועצה אזורית) ולא במישור הארצי בו נוהגים לעסוק אנשי מועצת יש"ע. אולי הדבר יהווה סימן לבאות, למצב בו מועצת יש"ע (גם כן "המתחדשת"), אותה מועצה שמדברת על כך שלאולמרט אין מנדט לדיונים, תבדוק האם לה עצמה יש כזה מנדט מאנשי הציבור הלאומי בארץ.


ניצנים לכיוון הזה ניתן לראות בשני מאמרים שכן פורסמו בשבת האחרונה. הראשון הוא "נקודת מבט" של הרב רוזן ב"שבת בשבתו". תחת הכותרת "הימין שייך לצעירים", כותב הרב רוזן כי "חלה התפכחות בימין, מחד, אך מאידך - גם תרדמת רבתי", וטוען כי הפיתרון לכך הוא "קום יקום `ימין חדש`, בָּתָר עקירת קטיף, שיחשוב קצת אחרת. איך? הימין שייך לצעירים!".


גם "בעולם קטן", במאמרו של איתי אליצור "המאבק הבא" (שקיבל לצערי את מקום משני עם האותיות הכי קטנות), ניתן לראות רמז לדברים בפסקת הסיום: "אל תחכה שמישהו ינהיג אותך, יוביל אותך, יקבע לך כללים או יורה לך מה לעשות. קח את האחריות ואת היוזמה! המאבק הזה יצמח מלמטה".

מעלעל זוטא

והיה מדי חודש בחדשו - לפי החישוב שלי (ותודה לאדון א. קניג שהזכיר לי ולאותה "אחת שיודעת"), כבר עבר חודש מאז ההצהרה של "ארגמן" שהעלון יהפוך לירחון. כסלו אוטוטו נגמר, ירחון לא הגיע, וגם האתר כבר לא מתעדכן (כולל הגיליון האחרון שלא עודכן). חבל - עד שהם הגיעו למקום הראשון בחיפוש של גוגל.

בקרוב אצלכם - שמעתם פעם על העלון "פלפול"? אז מסתבר שהיה מי שנענה לקריאתי הנרחבת, וסיפר לי ש"השבוע יצא לאור לישיבות התיכוניות, לאולפנות ולחלק מבתי הכנסת הגיליון ה-11 של פלפול בנושא נס", לדבריו של העורך, "עלון זה מיועד לבני נוער ומטרתו להיות קרקע למאמרים תורניים בנושאים מעניינים אך ברמה גבוהה".

אני עדיין מחכה לעותק של העלון, ובמידה ומי מהקוראים נתקל בו אשמח גם לקבל רשמים.

טימבקטו - שלא תגידו שאני לא מתייחס:

ספארקי, תרגיש חופשי לשלוח את העלון של הרב מאיר אבוטבול, נשמע מעניין.

בת ימי - בלנ"ד אני אעיף מבט בעלון של ר' אריה בן נחום, ואני מזמין גם את הקוראים לקפוץ, לראות ולהגיב.

ולך מוריה - כפי שכתבתי כאן בעבר, יש שתי חברות הפצה - "א.ש הפצה למהדרין" ו"הפצה מקור ראשון". את הטלפון של מקור ראשון תוכלי למצוא באותיות הקטנות של העלונים הרלוונטיים (בניהם "עולם קטן" ו"קוממיות"), את הטלפון של א.ש לא מצאתי בחיפוש ראשוני, מצטער. אם זה מספיק חשוב, את תמיד יכולה להרים טלפון למערכת של אחד העלונים שעובדים איתם ("שבתון", "השבת" ועוד).

בכל בעיה המציקה לכם, תרגישו חופשי לשלוח לכאן, לכאן או פשוט לטקבק כאן.

אל תשחקו אותה: כך תוכלו ללמוד בקלות את ההלכה. כל הפרטים >>

כתבות נוספות

/
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר