פרוייקט הסקי הדתי

מעלעל

מה גרם לעלוני השבת לתפוח דוקא בערב פסח (רמז: זה לא היה בגלל התוכן) וגם התנצלות חשובה של המדור

דוד פרוידיגר 28/03/10 00:00 יג בניסן התשע

עולים על המשקל

לקראת הפסח נחתו אצלינו השבוע קילו-גרמים רבים של כרומו (קצת רחמנות על מחלקי העלונים ועל הגבאים לא תזיק). כיוון שבשבוע הבא, שבת חול המועד, אף עלון לא מתכנן להיות מופץ, ומכיוון שפסח הוא חג האירועים, הטיולים והפרסומות, זכינו למנות כפולות ואף יותר של עמודים במרבית העלונים. כך שאם לא הספקתם לעיין בכל העלונים (כמו הח"מ למשל), יש לו עוד חג, שבת, וחג שני כדי לעשות זאת. בהצלחה.

אחד המרבה ואחד הממעיט

"מצב הרוח" ו"מעייני הישועה" מוציאים זה השבוע השלישי מהדורה הכוללת 32 עמודים, מתוך תקווה להמשיך זאת גם לאחר הפסח. "עולם קטן" עם עלון כפול כהרגלו בחגים, "מעט מן האור" "יש"ע שלנו" ו"גילוי דעת" עם מספר העמודים המקסימלי שלהם, ואילו "השבת" ושבתון" היו דווקא אלה שיצאו עם גירסא סולידית למדי. גם העלונים הדו-שבועיים, החודשיים והחד-פעמיים הגיחו השבוע. אך הגדיל לעשות "שבת בשבתו" ששבר שיא והוציא עלון בן 24 עמודים. אך למי שחשב שגם התוכן הוכפל, נכונה לו אכזבה מרה, שכן למעלה ממחצית העלון הכיל הפעם דפי פרסום, הרבה הרבה יותר מהרגיל, בעוד התוכן נשאר די זהה.

היי קדימה ליש"ע

ולגבי התוכן? אז מלבד מדורי הטיולים הקבועים לחגים ב"מעט מן האור" (שאגב הפעם לא פרסמו טיולים מספרי "מסלולים" אלא מפיהם של מדריכי בתי ספר שדה ומדרשות הטיולים השונות), "יש"ע שלנו" ועוד (שרובם ככולם ברחבי יו"ש), ושלל הראיונות וכתבות התוכן בעלונים האחרים, נדמה שהעלון הכי מעניין היה דווקא זה של צוהר, שפתח לנו צוהר לסיפורים אישיים על לילות סדר שחרגו מהסדר הרגיל והיו יוצאי דופן.

התנצלות

ועוד חוב אחד יש לנו - בפעם שעברה כתבתי כאן על התייחסותו של הרב יהושע שפירא ב"שבת בשבתו" לתופעת הפייסבוק. קיבלתי על הדברים תגובות נזעמות, בכך שלמעשה שיבשתי והפכתי את תוכן דברי הרב. אני חורג הפעם ממנהגי, ושולח התנצלות לרב ו/או למי מהקוראים שנפגע מכך. בכל מקרה, השבוע הרב כתב פינת המשך בנושא זה, שבה גם הדברים הובהרו יותר. אגב, השבוע גם התראיין הרב שפירא לעלון של "ראש יהודי", וכמובן התייחס לסוגיית הסינון באינטרנט.

נפרדים

ואפרופו סינון - חברת "אינטרנט רימון" סיימה השבוע את שיתוף הפעולה ההדוק שלה עם "מעייני הישועה" לאחר שנה וחצי בו פורסם המדור שלהם בעלון. המעלעל תוהה האם שיתוף הפעולה החדש עם דברי שיר נועד למלא את החלל.

מתחברים

בשעה טובה ומוצלחת, לאחר כחודש וחצי של "עלון ללא גג", החל מהשבוע "באהבה ואמונה" של מכון מאיר החל להיות מופץ בצורה קבועה ע"י חברת "אשדיר" (המפיצה בין היתר את "שבתון", "השבת", "מצב הרוח", ועוד). והשבוע, כמידי שנה בערב הפסח, צורף גם דף מדבקות ה"חמץ" ו"כשר לפסח" הידוע של המכון לתועלת עקרות הבית.

מתחדשים

ואילו העלון הפורש "גילוי דעת", לא מפסיק להתחדש, כאשר השבוע הוא הצטרף לרשימת העלונים הנושאים בגאון את לוגו "התו הירוק". אומנם הסמל לא הוצב בגלוי ובבולטות, אך הוא שם. אז מהיום ניתן גם את העלון הזה לזרוק לפח המיחזור הקרוב ואין צורך לגונזו. עלון נוסף ששודרג מעט היה "ארץ ישראל שלנו" שיצא בשבועיים האחרונים ברציפות בפורמט מועט עמודים, אך באיכות נייר משובחת בהרבה.

חוגגים

מידי שנה בפרשת תולדות זוכים כמעט כל העלונים לארח במדורם את "בני עקיבא" לרגל שבת האירגון. תנועת "עזרא", המבוגרת ממנה, כמעט ולא זוכה להתייחסות. והנה השבוע, לאור החגיגות המתוקשרות של שנת התשעים לתנועה הצליחו לסייע לתנועה להגיע גם כן לכותרות העלונים. עם זאת, אחת מהחלטות הועידה היו לעשות החל מהשנה הבאה שבת אירגון מאוחדת לכלל הסניפים גם ב"עזרא", כך שכנראה בעתיד המצב הולך להשתנות קצת.

הקדשת השבוע

והשבוע, לכבוד הפסח ולקראת הטיולים, החלפנו את פינת השטו"ת להקדשה ההזויה ביותר אולי שפורסמה אי פעם בעלון פרשת שבוע, ואולי בכלל: [השיר] "מוקדש לקרוקס סגולה ימין שעפה לי בהרי נחל אוג, מאת קרוקס סגולה שמאל. כל המוצא אותה מתעופפת בנחל אוג מתבקש לעזוב אותה לנפשה. תודה!" ("עולם קטן").

בברכת חג כשר ושמח לכל בית ישראל.

לקימחא דפיסחא ומתנות לאפיקומן mealel@kipa.co.il

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר