סגור

מנדלבליט על פרשיות נתניהו: "נגבו עשרות עדויות"

היועץ המשפטי לממשלה התייחס בכנס במכללת נתניה לחשדות והחקירות של ראש הממשלה. לדבריו נעשו בדיקות יסודיות ו-"נגבו עדויות רבות". לתקשורת שרוצה'לעזור' בחקירות הוא אומר: "תודה רבה, אנחנו מסתדרים מצוין"

משה ויסטוך
יח בטבת התשעז
,
16 בינואר, 2017 20:48

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט נאם הערב (ב') בכנס המצטיינים של בית הספר למשפטים במכללת נתניה, והתייחס לחקירת הפרשיות של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

בפתח דבריו ביקש היועמ"ש לעדכן בנוגע לחשדות לפיהם נתניהו קיבל טובות הנאה מאנשי עסקים (פרשת 1000) ולחשדות בדבר הקשר והשיחות שהיו בין ראש הממשלה למו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס( פרשת 2000). "חקירות אלו, כפי שאתם בוודאי יודעים", אמר מנדלבליט, "נפתחו לפני כחודש ימים, כאשר אישרתי לחקור את ראש הממשלה באזהרה לאחר בדיקה משטרתית שארכה חודשים ספורים. שתי החקירות מנוהלות ע"י הבכירים והטובים שבחוקרי המשטרה, בראשותם של ראש אח"מ, ניצב מני יצחקי, ומפקד יאח"ה, תנ"צ כורש ברנור, וצוות החוקרים המצומצם שפועל בהנחייתם".

בהמשך הוא הדגיש את עומק החקירות של אנשי המשטרה, "בחודשים האחרונים, פועלים חוקרי המשטרה ביסודיות ובדקדקנות על מנת לבדוק כל טענה וכל ראשית חשד המתעוררים באותן פרשות. בכל אפיק שבו התעוררו טענות לביצוע עבירות, בוצעו כל הפעולות הדרושות לחקר האמת. במקרים מסוימים, פעולות אלו הזימו את הטענות, כפי שהודענו לפני זמן קצר. לעיתים, אותן פעולות חקירה חשפו טענות נוספות הדרושות ברור, שגם הן בתורן נבדקו. המשטרה פעלה, כל אותה עת בתאום עימי ועם פרקליט המדינה, לביצוע הפעולות הדרושות".

לדבריו נגבו עדויות רבות בטרם הוחלט על פתיחה בחקירה פלילית, "עדויותיהם של עשרות מעורבים נגבו, כולל בחו"ל. במידת הצורך, בוצעו פעולות נוספות שנדרשו לצורך בירור הטענות. השיקול היחיד שנלקח בחשבון היה טובת החקירה".

מנדלבליט סיפר על חלקו בליווי תהליך הבדיקה של פרשת קבלת טובות ההנאה לכאורה מצד ראש הממשלה, "אני באופן אישי ליוויתי מקרוב את פעולות הבדיקה השונות שנעשו במסגרת פרשה 1000. מדי שבוע או שבועיים כינסתי במשרדי ישיבת סטטוס בהשתתפות פרקליט המדינה, המשנה הפלילי ליועמ"ש לממשלה, בכירי הפרקליטות, ובכירי אגף החקירות והמודיעין במשטרה. יחד עם צוות החוקרים והפרקליטים המלווים. הכול, על מנת לוודא כי הבדיקה מתקדמת בקצב משביע רצון".

היועמ"ש סיפר גם ש-"במקביל, התקיימו דיונים באשר לפרשה 2000. כדי לעשות שימוש בהקלטות שבפרשה זו, נדרשה בחינה משפטית מורכבת וזהירה ביחס להקלטות ולנסיבותיהן, על מנת להכשיר את השימוש בהן כחומר חקירה. כך אכן נעשה. השאלה בדבר מועד הפתיחה בחקירה גלויה בפרשה 2000 לא הייתה פשוטה. בהחלט הייתה התלבטות בעניין, שמא נכון להמתין להבשלת החקירה בפרשה 1000. בסופו של יום, הוחלט בעצה אחת עם ר' אח"מ ופרקליט המדינה, להתקדם בפרשה 1000, מבלי לחשוף את פרשה 2000. החלטה זו נבעה בסופו של יום משיקול אחד ויחיד: מה יקדם באופן מיטבי את האינטרס הציבורי של ניהול החקירות וההגעה לחקר האמת".

לדבריו, ההחלטה הוכיחה את עצמה. "היום, לאחר מעשה, אנוכי, פרקליט המדינה וראש אח"מ תמימי דעים כי ההמתנה עם המעבר לחקירה גלויה בפרשה 2000 הייתה מוצדקת. היא אפשרה למשטרה לפעול באופן שיטתי ויסודי לאסוף ראיות בפרשה 1000, בדרך של גביית עשרות עדויות וביצוע פעולות חקירה רבות מגוונות, חלקן מעבר לים".

(צילום: Emil Salman/POOL)

מנדלבליט לא התעלם מהסערה התקשורתית שנוצרה בעקבות החקירות, "הסיטואציה הזו, של חקירה המתנהלת תוך כדי סערה תקשורתית, ציבורית ופוליטית, מטילה עלינו כמערכת אכיפת החוק, ועליי - כיועץ המשפטי לממשלה - אחריות כבדה, להקפיד שבעתיים על כך שהבחינה המשפטית של החקירה ושל חומרי החקירה תיעשה משיקולים ענייניים ומקצועיים בלבד".

בהמשך הוא ציין שהרוחות הסוערות בחוץ לא ישפיעו על הליך החקירות, "אני אומר את זה כאן בצורה הברורה ביותר - אני ואנשיי, בהובלת פרקליט המדינה, ואנשי משטרת ישראל, בהובלת ראש אח"מ, נמשיך ונפעל בתיקים הללו אך ורק מתוך שיקולים מקצועיים, מתוך מטרה אחת ויחידה - להגיע לחקר האמת ולשמור בכך על שלטון החוק. זו הדרך היחידה שאנחנו מכירים. היא ולא אחרת. ואנחנו לא נסטה ממנה כמלוא הנימה. אנחנו סוגרים את החלונות ברח' סלאח א-דין, ומתמקדים במלאכת אכיפת החוק - קולות הרקע מבחוץ של אלו המבקשים להסיט אותנו מדרכנו, לא חודרים, ולא משפיעים. אלה שיקולים זרים. אסור שהם ישפיעו".

היועמ"ש לא חסך את ביקורתו מתפקידה של התקשורת בפרשה, "אני ער לעניין הציבורי והתקשורתי שכרוך בחקירה. אני גם ער לכך שבתיק כה רגיש כמו פרשת 2000, בו המוקד הוא התקשורת ומה שקורה מאחורי הקלעים במערכות שלה, כל התפתחות זוכה למשנה תהודה. אני גם שומע לעיתים ספקולציות חסרות שחר, ואם יורשה לי לומר - גם חסרות אחריות, שמנסות לייחס למערכת האכיפה כל מיני שיקולים זרים, בנוגע לעיתוי של פעולות חקירה מסוימות, בנוגע לסדר הפעולות, בנוגע למהות הפעולות שאושרו כביכול או שלא אושרו, ועוד".

לדבריו, "נדמה שכולם רוצים לתפוס טרמפ, ו'לעזור' לנו לנהל את החקירה - ואני אומר להם: תודה רבה, אנחנו מסתדרים מצוין. זה המקום לשוב ולומר - כל הדיבורים האלה לא יזיזו אותנו מדרכנו, דרך שבה שלטון החוק הוא מעל לכל, דרך שאותה מכוון המצפון המקצועי בלבד, דרך שבה החלטות מתקבלות ביושר מקצועי ובאומץ".

היועץ המשפטי לממשלה הוסיף, "אני מודע לכובד האחריות הכרוך בקבלת החלטה בתיקי החקירה הקשורים לראש הממשלה. אין לי את הפריבילגיה שלא לקבל החלטה בתיקים האלה. זוהי סמכות שהמחוקק הפקיד בידיי, שבצידה גם חובה.חובה לפעול לאורם של עקרונות שלטון החוק, ולאורם בלבד; חובה לשרת את האינטרס הציבורי, ואותו בלבד; חובה לקבל הכרעות קשות ומורכבות, ולעמוד מול כל ניסיון להשפעה בלתי ראויה על שיקול דעתי. כך עשיתי וכך אמשיך לעשות".

בעקבות הסיקור התקשורתי ועל רגע העניין הציבורי, מנדלבליט שוקל לפרסם את תמלול השיחות המלא בין נתניהו למוזס, "במסגרת חובתי לאינטרס הציבורי, בכוונתי גם לשקול בבוא העת, את סוגיית פרסום הקלטות במלואן, בשים לב למשמעות הציבורית של הנושא שאני מודע לה היטב ולכללים המשפטיים הנוגעים בדבר. בנקודת הזמן הנוכחית מוקדם עדיין להכריע בנושא, מאחר שפרסום כאמור יפגע בחקירה שעודנה מתנהלת", סיכם היועץ את דבריו.

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

נתניהו וגנץ בהשבעת הממשלה צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן

בצל משפט נתניהו, הממשלה תקיים ישיבה הראשונה

קרא עוד