מלחמת יולי

על אף ההתקפות מצד הציבור הדתי לאומי, במשרד החינוך טוענים כי אין קשר בין פוליטיקה לקיצוץ בש"ל

אלעד רותם 15/05/08 00:00 י באייר התשסח

סערה בכל רחבי הציבור הדתי לאומי בעקבות הפרסום אודות החלטת משרד החינוך להפסיק לתקצב את בנות השירות הלאומי במוסדות החינוך.

גורמים רבים מאשימים את אנשי משרד החינוך ובעיקר את השרה יולי תמיר, בהתנכלות פוליטית לציבור הדתי לאומי. מן העבר השני, במשרד החינוך ממהרים להדוף את כל ההאשמות.

"הניסיון לגרור את המשבר בתקנת בנות השירות הלאומי לעימות פוליטי הוא חסר בסיס ומזיק לשירות הלאומי בכך שהוא הופך אותו לנחלתו הבלעדית של ציבור מצומצם ומפחית מחשיבותו הלאומית", אומרים במשרד החינוך.

במשרד החינוך טוענים כי הקיצוץ בש"ל, הינו חלק מקיצוץ כולל בכל תקציבי המשרד. לדבריהם "במסגרת הקיצוץ המתגלגל שהושט על תקציב הפעולות במשרד החינוך מאז שנת 2000, קוצץ תקציב זה בכ-60%. כתוצאה מכך נפגעו פעולות רבות ובמסגרתן גם התקנה של בנות השירות הלאומי וכל התקנות בסעיף הפעולות נפגעו באופן שווה".

את הפגיעה המיוחדת בשירות הלאומי מקשרים במשרד החינוך לא לתקציבים אותם מעביר המשרד, כי אם להסכמי התקציב הקואליציוניים שנפגעו בהיעדר נציגות דתית לאומית בקואליציה "בשנה הנוכחית לא הועבר הכסף הקואליציוני שהיה מועבר מדי שנה לתקנת בנות השירות הלאומי, וכך נוצר מחסור כספי ניכר שאינו מאפשר את הפעלת השירות הלאומי על פי המודל שהיה קיים בעבר. העובדה שגורמים פוליטיים מנסים להפוך את הסוגיה למאבק פוליטי מצערת ומיותרת".

שרת החינוך הקדיחה את תבשילה

עם זאת, בארגונים הדתיים מסרבים להירגע, וממשיכים לטעון כי ישנו קשר הדוק בין הקיצוץ לבין עובדת היותן של רוב בנות השירות מהציבור הדתי לאומי. "שרת החינוך, יולי תמיר, הקדיחה כבר מזמן את תבשילה ושברה את כל הכלים והכללים. היא הפכה את הציונות הדתית לשק החבטות שלה, ואת חניכי ובוגרי מערכת החינוך הדתי - לבני ערובה. הגיעה העת שתתכבד ותשוב אל ביתה או אל כיתות הלימוד באקדמיה, ובלבד שנשתחרר מעולה המעיק ומאחיזתה הרעה בצווארנו" כך הגיבה היום ליאורה מינקה, יו"ר תנועת האישה הדתית-לאומית "אמונה", בפורום ההנהלה של התנועה. יש לצין כי "אמונה" היא אחת ממפעילות עמותת השרות הלאומי - "בת עמי", המעסיקה במסגרות השונות כ-3000 בנות במהלך השנה.

"השיקול הענייני", הוסיפה וציינה מינקה, "הוא כבר ממנה והלאה. לא רק שהשרה יולי תמיר מקצצת בנטיעות ללא רחם, בלי שום שיקול הגיוני של טובת המדינה והחברה. אם לא יעצרו אותה במועד, יהיה כבר מאוחר להתחרט ולבכות על חלב שנשפך".

ח"כ ניסן סלומינסקי, מהאיחוד הלאומי-מפד"ל הצטרף לטענות נגד תמיר ואמר כי "שרת החינוך, במודע ובמתכוון ומתוך מאבק אידיאולוגי נגד הציונות הדתית, מקצצת באופן דרסטי בכל הגופים והמוסדות של הציונות הדתית, ובתוכם גם בשירות הלאומי ובמכינות הקדם צבאיות. כמו שלא יעלה על הדעת שמשרד הביטחון מקצץ בתקציב לגיוס חיילים, כך לא יתכן שהיא תקצץ ולא תאפשר לבנות למלא את שירותן הלאומי למדינת ישראל".

כתבות נוספות

/
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר