מכתב לנשיא

אלישיב רייכנר מזהיר את הנשיא אובמה מפני ההצהרה הפוליטית והחד משמעית שתוכרז בסוף ליל הסדר אצל כל היהודים

אלישיב רייכנר 25/03/10 00:00 י בניסן התשע

לנשיא ארה"ב, ברק אובמה

שלום רב


השבוע, יציין העם היהודי את חג הפסח. מיליוני יהודים בארץ ובעולם ישבו מסביב לשולחן ערוך ויקיימו טקס שנקרא סדר פסח. במהלך הסדר הזה, הם יקראו טקסט די ארוך, להלן הגדה. ובכן, מצאתי לנכון ליידע אותך שבסיום הטקסט הזה, עומדים כל אותם יהודים להצהיר הצהרה פוליטית חד משמעית ודי בעייתית מבחינתך. הם יכריזו בקול: "לשנה הבאה בירושלים הבנויה", ותאמין או לא, הם אפילו ישירו את זה.


שתבין, לא מדובר בהתרסה ישראלית חדשה שנועדה להביך אותך או לתקוע גלגלים בתהליכי המשא ומתן הצולעים עם הפלשתינאים. מדובר בהצהרה עתיקה הרבה יותר מהמדינה שלך, שיהודים נהגו להצהיר בכל רחבי העולם, הרבה זמן לפני שהחלטת שיש בעיה לצרף כל פועל משורש ב.נ.ה למילה ירושלים.


אני מתאר לעצמי שלא קל לך עם ההצהרה הזאת, וכמו במקרה של שכונת הר שלמה אתה מצפה מאתנו למקצה שיפורים. מן הסתם תדרוש מאתנו להסתפק בהכרזה "לשנה הבאה בירושלים", ולהשמיט את המילה האחרונה, אבל במקרה הזה, צר לי לבשר לך, אין מצב לויתור.


תבין, אדוני הנשיא, אנחנו לא סתם מייחלים להגיע באופן פיזי לירושלים, כי את זה, בניגוד לעבר, אנחנו יכולים לעשות כבר היום בקלות, מבלי להפוך את זה לשיר. השאיפה שלנו דורות על גבי דורות היא לראות את ירושלים בנויה במובן הכי מלא של המילה, בלי פשרות ובלי התנצלויות. ואגב, הסיבה שאנחנו אומרים לשנה הבאה היא לא בגלל שאנחנו מקפיאים את הבנייה בירושלים לשנה, אלא בגלל שבסוף ליל הסדר אנחנו כבר משלימים עם העובדה שהשנה זה כבר לא יקרה, אז אולי בשנה הבאה.

ירושלים הבנויה, שיהיה ברור, היא ירושלים עם בית מקדש, ירושלים שעולים אליה מכל העולם ושיש בה מקום לכל אותם עולים, ובשביל זה היא צריכה להיות שלנו לגמרי, בלי שותפים.


מצטער שאני אומר לך את האמת ככה בפנים, אדוני הנשיא, אבל אם לא נגיד אותה עכשיו, בחג שאחד משמותיו הוא חג החירות, אז באמת שנשארנו עבדים


חג שמח

אלישיב רייכנר

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר