חדשות כיפה

מי מחק חלקים מספרו של הרב יוסף משאש?

הרב דוד מנחם הופתע לגלות השבוע כי קטע מספרו של רבה של חיפה, הרב משאש ז"ל נמחק לאחר פטירתו בשל היותו עוסק בלימוד תורה ותפילה לנשים

צילום:

הרב דוד מנחם רכש השבוע את ספרו של הרב יוסף משאש ז"ל - 'נחלת אבות' שהיום (ב' שבט) חל יום השנה ה-41 לפטירתו והופתע לגלות כי הספר צונזר והושמט ממנו קטע שעסק בתפילת נשים.

"וראיתי על ספר, כי באיזה מקומות בספרד, היו הנשים הכשרות המלומדות קמות בהשכמה גדולה לבית הכנסת שלהן. והיו מתפללות בציבור. ואחת מהנה היו מקימות לשליחא דציבורא. והיו מוציאות ספר תורה. ויש שהיו מניחות גם תפילין וכל אחת הייתה עטופה טלית. וכן היו עושות גם בשבתות גם בימים טובים. ואחר-כך היו חוזרות לבתיהן, ומעוררות לבעליהן ולבניהן לעמוד להתפלל. וזה היו עושות מצד החומרא על עצמן, מפני שהנשים פטורות ממצוות עשה שהזמן-גרמן, כדי שיהיו פנויות להכין הצריך לבעליהן. ולכן היו הן מקדימות להתפלל בעוד בעליהן ישנים", זה הקטע המדובר מדברי הרב משאש (חלק ז' דרוש תח).

כאמור, גילה הרב דוד מנחם כי הפסקה נמחקה מספרו של הרב, "את דבריו אלו קראתי וזכרתי מלפני עשור ויותר. לאחרונה קניתי מנכדו את המהדורה המחודשת של הספר ולא מצאתי את השורות הנ"ל. מישהו הרשה לעצמו לעשות בספרו של הרב כבתוך שלו ולמחוק מדבריו. (אגב, מבלי לידע את המשפחה. כשסיפרתי הדבר לנכד הרב שיחיה הוא כעס על כך מאוד)", מספר הרב דוד מנחם. לדבריו, שמע טענות כי מפאת החשש שמא ייקחו ה"מחדשים" ראיה לשיטתם מדברי הרב נעשתה המחיקה.

הרב יוסף משאש ז"ל כיהן כרבה הספרדי של חיפה והיה בן דודו של הרב שלום משאש ז"ל רבה של ירושלים והביע לא אחת את דעתו בנוגע לחיוביות לימוד התורה לנשים.

"זו אם תרצו הטרגדיה של בני היהדות הספרדית/ מזרחית. נתנו ליהדות זו להרגיש שהיא אורחת בבית הלאומי, והיא כאורחת מחויבת לנקוט צד בסכסוך הקהילתי שנולד ביהדות האירופאית. דעו וראו, גאולתנו תבוא כאשר נשוב לאוצרות הרוח של אבותינו. לא ניקח צד אלא נביא את שלנו. את מסורתנו בשלמותה. את אהבתנו לכל בפשטות. כשדעתנו תהיה יפה בלי ערבובים בסכסוכים אחרים", אומר הרב דוד מנחם.

לטענתו, נושא הרפורמים והאורתודוקסים הוא סכסוך "אשכנזי" שאינו קשור ליהדות המזרחית שבה הדברים היו פשוטים יותר, "לפני כשנה פרסמתי תשובה שכתבתי לאדם שהיה חשוב לו לברר האם אני שייך לזרם האורתודוקסי? עניתי שאם היו שואלים את הסבא שלי בעת עלותו ארצה אם הוא "אורתודוקסי" נראה לי שהוא היה משיב "אני מרגיש טוב בדרך כלל..."".

עקבו אחרינו בטוויטר
19.12.2018

1. במהדורה החדשה של הספרים שלו זה מופיע בשלמותו!! כנסו (אריאל)

יצאה כעת מהדורה חדשה על ידי נינו (הרב אריאל אלקובי, דתי לאומי) וכל החומר מופיע שם בשלמותו.
אפשר לקרוא על זה באתר של ההוצאה לאור:
https://textratz.co.il/product/%D7%A9%D7%95%D7%AA-%D7%9E%D7%99%D7%9D-%D7%97%D7%99%D7%99%D7%9D/

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ראש הממשלה נתניהו צילום: פלאש 90, יונתן סינדל

"אובדן ההרתעה", "בסוף לא תהיה לו ממשלה": נתניהו מותקף משמאל ומימין

קרא עוד