סגור

מירי רגב: לא יתכן שהמדינה לא מסוגלת להפסיק ההתנכלויות כלפי יהודים בהר הבית

בדיון אודות כניסת יהודים להר הבית בחגי תשרי התפרצה יו"ר ועדת הפנים מירי רגב לעבר מפקד מרחב דוד בירושלים וטענה כי ילכו לבג"צ בנושא ההתעמרות נגד יהודים בהר הבית

חנן גרינווד, כיפה
כז באלול התשעד
,
22 בספטמבר, 2014 12:23
אילוסטרציה: באדיבות ועדת הפנים

אילוסטרציה: באדיבות ועדת הפניםצילום: אילוסטרציה: באדיבות ועדת הפנים

דיון סוער בועדת הפנים. היום (ב') התקיים דיון של הועדה בנושא היערכות המשטרה לעליית יהודים להר הבית בחגי תשרי, זאת על רקע טענות על התעמרות בעולים היהודיים להר בעבר.

במהלך הדיון התפרצה יו"ר הועדה מירי רגב לעבר מפקד מרחב דוד במשטרת ירושלים, ניצב משנה אבי ביטון וטענה כי תלך לבג"צ כועדה בנושא ההתעמרות ביהודים בהר. לדבריה "לא יתכן שמדינת ישראל לא מסוגלת להפסיק את ההתנכלות כלפי יהודים בהר הבית. אם צריך אביא את השר לביטחון פנים ואת המפכ"ל לכאן בעזרת צו".

"כאשר ההר נסגר בעקבות הפרות סדר, רק לעליית יהודים, המוסלמים משיגים בדיוק את מה שהם רוצים. בכל מדינה מתוקנת, מי שעובר על החוק לא מקבל פרס", אמרה רגב. "הקמנו ועדת משנה בראשות ח"כ דוד צור, ואחת המסקנות הייתה שאם יש התפרעות בהר הבית ההר צריך להיות סגור ליהודים ומוסלמים כאחד. אם מוסלמים מרגישים שהם יכולים לשרוף תחנת משטרה בהר הבית ואנחנו עוברים על זה לסדר היום זו אוזלת יד של המשטרה. לא יכול להיות מצב שמדינת ישראל מבחינה חוקית לא מסוגלת להביא לסדר בהר הבית, ושמספר המבקרים היהודים נקבע בהתאם לכמות המוסלמים המתפרעים. המשטרה נכשלת בתפקידה וזו עובדה."

נצ"מ אבי ביטון, ממ"ז דוד: "בהתנגשות בין הסמל לבין שפיכות דמים, חיי אדם הם מעל לכל. עשרות מוסלמים חשודים נעצרו בעניין השריפה בהר הבית והחקירה עוד לא הסתיימה. אנחנו גם מודאגים מהתופעות שהוצגו כאן. מי שעומד בראש הארגון הזה שממן את המיזם הזה נקרא "ימר אל אקצא", בחודש האחרון הארגון הזה הוכרז כהתאחדות בלתי מותרת. בוצעה פשיטה על משרדי הארגון. נתפס כסף שהיה מתוכנן למימון הפעילות. האנשים האלה שבאים להתסיס לא מגיעים בחינם אלא משלמים להם. בחגים יש הערכות אחרת בסד"כים הרבה יותר גדולים. המדינית היא לאפשר ליהודים לעלות אך יחד עם זאת אם לפי הערכות המצב נראה שזה מסכן חיים יש לנו את הזכות למנוע עלייה להר על מנת למנוע פגיעה בחיי אדם".

ח"כ משה פייגלין העיר: "כולם מבינים שקריאות ה"אללה הוא אכבאר" הן לא תפילה אלא קריאת קרב. מה המאמצים שאתם משקיעים שהשופט שנמצא בעולם אחר לחלוטין, להכניס אותו להבנה של התופעה? אם תסבירו לבתי המשפט שמקריאת ה"אללה הוא אכבר" הראשון פורצת כל האלימות, אז אתם תקבלו את מה שאתם רוצים."

נצ"מ ביטון השיב: "בית המשפט לא מקבל את הטענה שצעקות אללה הוא אכבר הם עבירה פלילית. קשה להוכיח קשר לוגי סיבתי."

ח"כ דוד צור: "כמות היהודים שמבקרים בהר היא פי כמה יותר גדולה מהשנים שעברו. יש כמה המלצות של הוועדה בראשותי שלא קורה איתם כלום וחבל מאוד. כמות המעצרים גדולה אבל להגיש שזה מרתיע? לא בטוח.

ח"כ משה פייגלין: "המשטרה משתמשת ברשת לתפיסת יתושים במקום לייבש את הביצה. כל התפיסה שלנו שאנחנו אורחים ואין שום סמל שקדוש לנו כאן שורש הבעיה וכאן שורש האלימות. זו תפיסה אסטרטגית מוטעית. צריך היה להפעיל את כל הכוחות כדי שלא יפגע סמל הריבונות הישראלית בהר הבית. התוצאה של מה שקורה בהר הבית היא שברגעים אלה ממש יש אינתיפאדה רצחנית בירושלים. מסירת הריבונות בפועל בהר הבית לאסלם הקיצוני זה לא אירוע נקודתי. זה מסר ששולח גלים לכל הארץ. אין ברירה אלא להפריד את שעות הביקור בין יהודים למוסלמים. האסלם הקיצוני הביא על עצמו את הדבר הזה. בנוסף, צריך לבקש ממבקר המדינה שיוציא דו"ח מסודר על מה שקורה בהר הבית"

יו"ר הוועדה ח"כ מירי רגב סיכמה את הדיון ואמרה: "אם הייתה למשטרה מדיניות ברורה לא היינו מגיעים למצב הזה. אתם מביאים למצב שאין יהודים על ההר וכשאין יהודים על ההר גם לא צריכים אתכם שם. אתם שם בגלל שהמקום רגיש, ולכן אנחנו מצפים שהמשטרה תעשה יותר. אנחנו נבדוק אם אפשר ליזום הצעת חוק בעניין המקוננות כדי לעזור למשטרה לעזור לעצמה להוכיח את הקשר בין הצעקות לאלימות. יכול להיות שבהר הבית צריך כללים מיוחדים שמתאימים למקום. אני חושבת שמבקר המדינה צריך להביע את עמדתו והוועדה תפנה בקשה למבקר לבדוק את זה. בתחילת המושב נזמן את השר והמפכ"ל לכאן כדי שיסבירו אם הם מאמצים או לא את הדו"ח של וועדת המשנה. אנחנו לא נבחנים על סמך הכוונות שלנו אלא על סמך המעשים והתוצאות."

בעבר התייחסה רגב לנושא הר הבית ואמרה כי "הר הבית הוא מקום קדוש ליהודים, בדיוק כמו למוסלמים. עלינו לפעול מתוך כוונה לאפשר לכל אזרח, יהודי מוסלמי ונוצרי, להתפלל במקום המקודש לו. ואם יש בעיה - צריך להתמודד. התחושה היא שבעניין הר הבית יש גורמים שרוצים שקט על חשבון הסמלים היהודיים ועל חשבון עלייתם של יהודים להר הבית. צריך לדאוג שיהודים יוכלו לעלות להר בחלון הזמן שלהם".

במהלך דיון בנושא ביוני 2014 הציעה רגב לחלק את הר הבית בין יהודים למוסלמים - באותה מתכונת המתבצעת במערת המכפלה בחברון, וקראה גם להגדיל את נקודות הבידוק ולייעל את הכניסה והתורים הארוכים. "בתחילה אמרו 'אם יהודים יעלו להר הבית יפלו השמים ותהיה אינתיפאדה' - ולא קרה כלום. שאף אחד לא יאיים על התפתחויות קשות או אינתיפאדה. צריך לכבד את זכותם של היהודים בהר, עוד לפני שמתייחסים לתפילות או טקסים דתיים. בסופו של דבר לא יתכן מצב שיהודים לא יעלו להר הבית על פי הנחיית הדרג המדיני" אמרה רגב שפנתה גם לשר הפנים, אהרונוביץ במטרה שיפתור את הנושא, והציעה שאם יהיו התפרעויות הר הבית יסגר הן ליהודים והן למוסלמים.

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

נפתלי בנט צילום: Oren Ben Hakoon/POOL

בנט נפגש עם חולה קורונה - ונכנס לבידוד רק אחרי יומיים

קרא עוד