סגור

מהפכה בכשרות: הרב שטרן מבטל את ההעסקה הישירה

רבה של ירושלים מוביל שני מהלכים משמעותיים לשיפור השקיפות במערכת הכשרות בבירה, הצגת הקריטריונים וביטול ההעסקה הישירה

נתנאל לייפר, כיפה
ו באדר התשעה
,
25 בפברואר, 2015 14:48
לשכת הרב שטרן

לשכת הרב שטרןצילום: לשכת הרב שטרן

הרב אריה שטרן, רבה הראשי של ירושלים, החל בימים האחרונים להוביל תכנית מהפכנית שמטרתה להגביר את השקיפות בכשרות בירושלים ולמנוע בה מצבים של ניגוד עניינים. לפי התכנית, לראשונה, יוצגו הקריטריונים לקבלת תעודת הכשרות עבור בתי העסק בעיר באופן שקוף באתר הרבנות של ירושלים, על מנת להקל על תהליך קבלת הכשרות מהרבנות ולמנוע תופעות פסולות של תשלום דיפרנציאלי, עליו התקבלו תלונות בלשכת רבה של ירושלים.

אות הפתיחה לתוכנית השינוי ניתן בנייר עבודה שהורכב לאחר התייעצות עם כל ראשי הציבור מכל המגזרים בעיר לפני כחודשיים, ועתה קרם עור וגידים לכדי מעשה. לפי התכנית החדשה, כל אחד יוכל למצוא באתר האינטרנט של רבנות ירושלים.

עוד שינוי מהפכני שיוכנס הוא ביטול ההעסקה הישירה של משגיחי הכשרות על ידי בעלי המסעדות - דבר שיוצר מצב של ניגוד אינטרסים ברור. מצב זה מביא לפגיעה הן בעבודת המשגיח ובכשרות - בשל חשש המשגיח מתגובת בעל העסק במקרים של לקות בכשרות - והן באיכות השירות שמקבל בעל העסק בשל חוסר בפיקוח חיצוני שמוודא שהמשגיח אכן עושה את מלאכתו. הפתרון שיונהג מעתה הוא העסקה של משגיחי הכשרות דרך חברות כוח האדם. יש לציין, שהרב אלישיב זצ"ל יצא בחריפות נגד העסקה ישירה זו בעבר.

שינוי נוסף הנוגע למשגיחים של הכשרות הרגילה הוא פיזורם באזורים שונים בשעות מתחלפות, כדי למנוע את המצב שהיה עד כה ובו המשגיחים נכנסו בשעה קבועה פעם ביום ולא התבצעה השגחה רצופה.

אלעד מלכא, חבר מועצת העיר מטעם סיעת "התעוררות" שהתלוננו בשנים האחרונות על נושא הכשרות בירושלים, מסר כי: "צעדים אלו משרשים גחמות ואינטרסים של מאן דהוא שנמצא בשטח, ותחתיהם מביאים כללים ברורים ושקופים. ותודה רבה לרב אריה שטרן, שעושה רבות לשיפור וייעול המהלך".

בלשכת רבה של ירושלים מציינים כי "מטרת השיפורים הללו היא לחזק בקרב כלל הציבורים אשר משתמשים בשירותי הכשרות בירושלים את הביטחון בכשרות ולהביא קהלים חדשים אשר מסיבות כאלה או אחרות אינם משתמשים בה. ירושלים, שהיא עיר הבירה והעיר הגדולה בארץ, זכאית לכך שיהא בה מערך כשרות מתקדם ומשופר ויהיה בזה מסר חיובי שיכבד את מוסד הרבנות באופן שיתקדש שם שמים על ידינו".

כזכור, ביום ב' דווח ב'כיפה' שברבנות הראשית הוחלט לבטל את החיוב לגשת למבחני ההסמכה למשגיח כשרות דרך מכונים מתווכים והנבחנים יוכלו לגשת בקרוב באופן עצמאי כשהם לומדים את החומר מספר שמחולק בחינם על ידי הרבנות.

צעדים אלו מצטרפים למהפכות המשמעותיות של מערכת הכשרות של הרבנות הראשית ושל רבנות ירושלים ויובילו לשיפור השירות ולהפיכתו לנקי ונכון יותר.

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

סגר צילום: נתי שוחט, פלאש 90

נתניהו: "יכול להיות שנצטרך להאריך את הסגר"

קרא עוד