לראשונה: קצין חינוך במקום רב בהשבעת טירונים בכותל

3 חודשים לאחר הודעת קצין חינוך ראשי על המלצת הוצאת הרבנים מטקסי השבעת הטירונים, ועל רקע הידיעה על צמצום סמכויות הרבנות הצבאית, הערב יערך לראשונה טקס בנוכחות קצין חינוך ללא רבנים

חנן גרינווד, כיפה 04/06/15 18:57 יז בסיון התשעה

Shutterstock, צילום: Shutterstock
Shutterstock, צילום: Shutterstock

שלושה חודשים לאחר הודעת קצין חינוך ונוער ראשי, אבנר פז צוק, כי הוא ממליץ על הוצאת הרבנים הצבאיים מטקסי השבעת הטירונים בצה"ל, ועל רקע הידיעה על צמצום סמכויות הרבנות הראשית, הערב לראשונה ייערך טקס השבעה לטירונים של גבעתי בכותל ללא נוכחות רבנים כלל, כך מפרסם יאיר שרקי בחדשות 2.

בהשבעת הטירונים שתיערך הערב יישא דברים קצין חינוך ראשי במקום רב צבאי אשר ממלא לרוב את התפקיד בהשבעות בכותל. הרב שמואל רבינובץ, רב הכותל והמקומות הקדושים הגיב על הדברים ואמר כי הוא מתכוון לקיים דיון בנושא עם הגורמים הרלוונטים בצה"ל מכיוון ששונה הסטטוס קוו.

בצה"ל טענו כי הסיבה לאי נוכחות רב בטקס הינה מאילוצים של לוחות זמנים, אך לא ניתן להתעלם מכך שרק לפני חודשים ספורים המליץ קצין חינוך ראשי כי רבנים לא ישתתפו בטקסי השבעת הטירונים.

במרץ 2015 פורסם ב'כיפה' מכתבו של קצין חינוך ראשי אבנר פז צוק בו הוא קרא לבטל האפשרות של רבנים צבאיים להשתתף בטקסי ההשבעה בצה"ל. במכתב אותו שלח לראש אכ"א הוא כותב "מספר מפקדים פנו אליי בתקופה האחרונה ושאלו לדעתי על מבנה הטקס תוך הבעת תרעומת על מרכזיותם של הרבנים הצבאיים בטקס שמהותו הינה השבעת הטירון אמונים לצה"ל ולמדינת ישראל", טען פז צוק, והוסיף כי הוא מוצא טעם לפגם בכך שהדמויות המרכזיות בטקס לצד מפקד היחידה הינם הרב החיילי ורב היחידה הטקס אינו טקס דתי ולדעתו אין סיבה שזה יראה כך.

לאור זאת הוא ביקש כי ראש אכ"א ייבחן מחדש את התנהלות הטקס והציע כי מפקד היחידה ילווה את האישיות המרכזית ללא ליווי רב חיילי או רב אחר. עוד הוא המליץ כי את הקראת פרק מהתנ"ך יבצע אחד ממפקדי הטירונים להחלטת מפקד היחידה כשהוא מציין, כי "אין בלעדיות לרבנות בנושא התנ"ך". כמו כן המליץ פז צוק לבטל את 'דבר הרב החייל', "אין שום סיבה שדווקא רב יישא דברים בטקס השבעה לצה"ל ולמדינה".

דבריו עוררו סערה בציונות הדתית, והרב הצבאי הראשי לשעבר אביחי רונצקי אף הגיב ואמר כי "זו סטירת לחי, מלחמה ענקית נגד הרבנות ופגיעה ביהדות".

הבוקר (ה') פורסם כי הרמטכ"ל גדי אייזנקוט עומד להורות לאגף כוח האדם במטכ"ל לבחון מחדש את חלוקת הסמכויות בין הרבנות וחיל החינוך - שני גופים שביניהם ניטש בעשור האחרון מאבק שליטה חריף, שהיו לו גם משמעויות פוליטיות. קצין בכיר בצה"ל הסביר כי "נדאג שהרבנות תעסוק בפעילות שעניינה רבנות והחינוך יעסוק בחינוך". נראה שהכוונה היא בעיקר לפקח ולהסדיר את הפעילות החינוכית בצה"ל, כדי למנוע את התחרות שנוצרה בין הגופים ולהחזיר את השליטה בפעילות זו לידי חיל החינוך.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר