סגור

לראשונה: הכשרה מקצועית לבלניות במועצות הדתיות

במסגרת הניסיונות לשפר את תפקוד השירות במקוואות יצא פיילוט ראשון מסוגו בשומרון להדרכה מקצועית של בלניות במועצות הדתיות

חנן גרינווד, כיפה
יא באדר ב'
,
13 במרץ, 2014 8:11
יחצ

יחצצילום: יחצ

בשנים האחרונות עולים שוב ושוב תלונות על אופי פעילותן של בלניות ועל כך שאינן מבצעות את תפקידן באופן מיטבי מבחינה שירותית. אמש (ד') במטרה להיאבק בתופעות הללו ולנסות להסדיר את פעילות הבלניות מפרסם המשרד לשירותי דת כי פיילוט להכשרה מקצועית של בלניות ייפתח לראשונה במועצה האזורית שומרון.

"במסגרת תפקידן, נחשפות הבלנית במקווה לנשים מכל הזרמים והמגזרים, הממשק של הבלניות עם כל אוכלוסיית הטובלות הנו רגיש ואקוטי לתחושת הטובלת", מסבירים במשרד ל'כיפה'. "הדבר בולט עוד יותר בנשים שאינן שומרות תורה ומצוות לפחות לא באופן מלא המגיעות בחשש מפני המצפה להן".

מטרת הקורס היא לשפר באופן משמעותי את חווית הטבילה, אשר נתפסת כיום כחוויה מפוקפקת למדי בציבור הטובלות, עד כדי כך שחילוניות נמנעות מהגעה למקווה בשל יחס הבלניות. ההכשרה היא אקדמית בחסות מדרשת "נשמת", ומופעל בידי מכון מגיד, הפיילוט של הקורס הראשון התחיל אמש (ד') באירוע חגיגי במועצה הדתית שומרון.

סגן השר לשירותי דת, הרב אלי בן דהן בירך את המשתתפות ואמר: "זו הפעם הראשונה בה בלניות מוכשרות בתחומים של קשר בינאישי, פיזיולוגיה, זיהוי פגיעות מסוגים שונים. חשוב מאוד שלבלניות יהיה ידע כללי רחב בתחומים שונים שיכול לסייע להן למלא את תפקידן טוב יותר ובכך תאפשרנה לטובלות חוויית טבילה נעימה ומקרבת. אני מאמין שהכשרה היא המפתח לשירותי דת טובים יותר. אני מאחל לכלל הבלניות בהצלחה."

מנכ"ל המשרד לשירותי דת אלחנן גלט ציין: "מאז תחילת הקדנציה הצבנו לעצמנו יעד להפוך את שירותי הדת לידידותיים ומאירי פנים. הקורס לבלניות כמו גם ההכשרה שהחלה בשבוע שעבר למקצועות הקבורה באוניברסיטת אריאל הם חלק חשוב ומשמעותי בשיפור שירותי הדת בישראל"

אבי חליבה, סמנכ“ל משאבי אנוש של המשרד לשירותי דת, ציין כי ״אנו רואים ערך רב בקידום ההון האנושי במועצות הדתיות אשר מספק במסירות שירותי דת ברחבי הארץ. אנו שמחים להתחיל את תוכנית ההכשרה לבלניות במועצה הדתית בשומרון ובקרוב יפתחו קורסים נוספים עד להכשרת כלל הבלניות במועצות הדתיות."

משה כהן ראש המועצה הדתית שומרון אמר עם פתיחת הקורס הראשון: האוכלוסייה בשומרון מגוונת ביותר. ובניגוד למה שנהוג לחשוב רובה חילונית, לכן הצורך בקורס כזה ברור מאליו ואני שמח על כך שהשומרון נבחר להיות הראשון לקיים את הקורס".

תחיה נענה, בלנית בישוב מעורב בשומרון המשתתפת בקורס ציינה כי יש לו חשיבות רבה בעיניה: "הקורס הזה הוא לא פחות מחיוני לבלניות, ואני שמחה שהמשרד לשירותי דת והמועצה הדתית שומרון הרימו את הכפפה. יש הרבה מקרים בהם בלנית זקוקה ליד מכוונת. בסופו של דבר אנחנו נפגשות עם נשים ברגע מאוד רגיש מבחינתן, עבור אחדות אפילו רגע קשה, היו מקרים בהם נפגשתי בנשים שחוות קשיים בזוגיות או אפילו נשים שיש להן פחד ממים, והדרכה עבור רגעים כאלו הייתה עוזרת לי מאוד". עוד היא ציינה כי היא מודעת לרגישות של טובלת חילונית ואמרה: "אני שמחה לשמוע מאנשי מקצוע על הצרכים והחששות שמלווים טובלת חילונית במקווה בכדי לשפר את החוויה שלהן".

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

אביתר בנאי צילום: מרים אלסטר

אביתר בנאי בריאיון מרגש במיוחד: "עשיתי חוזה עם אלוקים"

קרא עוד