לראשונה: הושבעה שופטת חרדית

11 שופטים הושבעו במשכן נשיא המדינה, וביניהם חוי טוקר שתשתמש כשופטת הראשונה מהמגזר החרדי. שקד: "את עושה היום היסטוריה. את מהווה סמל מעורר השראה"

משה ויסטוך 27/03/18 13:03 יא בניסן התשעח

לראשונה: הושבעה שופטת חרדית
שקד עם השופטת החרדית החדשה ובני משפחתה, צילום: דוברות שרת המשפטים

11 שופטים חדשים הושבעו היום (שלישי) במשכן נשיא המדינה, כשהבולטים ביניהם שופט עליון, נשיאת בית הדין הארצי לעבודה ולראשונה שופטת מהמגזר החרדי.

האירוע נערך במעמד נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, שרת המשפטים איילת שקד ונשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות.

המינויים הבולטים כאמור היו של עופר גרוסקופף לתפקיד שופט בית המשפט העליון, ורדה וירט לבנה לנשיאת ביה"ד הארצי לעבודה וחוי טוקר שהושבעה לתפקיד שופטת בבית משפט השלום.

הנשיא ריבלין אמר במעמד הטקס כי "אנו חיים בעידן של 'שפוט השופטים'. הציבור שופט, הוא דורש שקיפות, הוגנות, תהליך נקי וזכותו לעשות זאת. אין לבית המשפט ארנק או חרב. כוחו נובע מן האמון הציבורי ואסור לו לכרות את הענף עליו הוא יושב. בהיעדרו של אמון ציבורי, אין לבית המשפט זכות קיום. השופטים נשפטים, יותר מאשר כל גורם אחר

על מינויה של השופטת החרדית הוסיף, "אנו זוכים למנות גם הרכב מגוון של שופטים ושופטות, אחת מהם היא שופטת בוגרת בית יעקב. הרכב שמבטא יותר ויותר, את פניה העתידיות של החברה בישראל. חברה מגוונת שכולם נושאים באחריות עליה. זו היא זכות גדולה, לְהַשְׁבִּיעַ אתכם. להשקיף דרככם על העומד להתרחש. אני מאמין בכם, וביכולת שלכם לבצע את תפקידכם ביושר וללא משוא פנים. היו ברוכים".

שקד וריבלין מברכים את טוקר

שקד וריבלין מברכים את טוקרצילום: לע"מ. מארק ניימן

השרה שקד פנתה לשופטת החרדית החדשה ואמרה: "את עושה היום היסטוריה. את מהווה סמל מעורר השראה. אני מקווה ומאמינה שאת כוח החלוץ לפני המחנה, המעיד על ההמשך. את מהווה סמל מעורר השראה, כמי שחתרה באומץ במים סוערים והגיעה אל כס השיפוט בעשר אצבעותיה. כולי תקווה שאחרייך, יגיעו רבות ורבים מבני הציבור החרדי".

השרה בירכה את השופט גרוסקופף למינויו כשופט עליון ואמרה כי "כשופט בית המשפט המחוזי משנת 2009 בלבד, ובכל זאת כבר קנית לך שם של שופט בעל עצמאות מחשבתית נדירה. מקצועיותך המובהקת ניכרת בכל תחום, ורוחב אופקיך מותיר את חותמו בפסקי הדין שיוצאים מתחת ידיך. המילה אולי שהכי מזוהה עם שמך היא "עילוי"... אתה מהווה דוגמא ומופת למקצוע השיפוט- מקצועיות ואנושיות הכרוכים זה בזה ומפרים זה את זה".

לורדה וירט לבנה, שהושבעה כנשיאת בית הדין הארצי לעבודה, אמרה שקד, "אין לי ספק שלו היינו מניחים קלפי בקרב השופטים ועורכי הדין העוסקים בתחום דיני העבודה, היית נבחרת ברוב מוחץ לכהן כנשיאת בית הדין הארצי לעבודה. האנושיות, המקצועיות, וכמובן המנהיגות, הן תכונות שכל הפוגש בך מבחין בהן מיד".

באופן כללי התייחסה שרת המשפטים לחשיבות האמון שעל הציבור לרחוש כלפי בתי המשפט, "אני מבקשת להפנות את הזרקור אל המושג הכה חמקמק, 'אמון הציבור'; מושג שמחד הוא עולם ומלואו, ומאידך הוא כחומר ביד היוצר. אמון הציבור במערכת המשפט ניצב על שתי רגליים". 

לדבריה, "הרגל הראשונה היא כמובן העצמאות השיפוטית. עצמאות שיפוטית משמעה כי אין על השופט מרות, זולת מרותו של הדין. על מנת לזכות באמון הציבור, על השופטים להנות מעצמאות בלתי תלויה, במובן הרחב ביותר. תודה לאל, כך בדיוק נבנתה מערכת המשפט הישראלית, כך היא פועלת עד היום, וכך גם תמשיך לפעול.  

"הרגל השנייה עליה נשען אמון הציבור היא גיוון הרכבו האנושי של בית המשפט, כך ששופטיו ישקפו, גם אם לא ייצגו, את חלקי האוכלוסייה השונים. ככל שמערכת בתי המשפט תשקף במידה גבוהה יותר את הקולות השונים בציבור, כך יגדל אמון הציבור במערכת. נכון הדבר בכל מדינה, וביתר שאת במדינה רב תרבותית כמדינת ישראל".

11 השופטים שהושבעו בבית הנשעא

11 השופטים שהושבעו בבית הנשעאצילום: לע"מ. מארק ניימן

שקד ציינה את מה שלדעתה שיקף העבר לעומת מה שהיא מנסה לשנות בהווה ולקראת העתיד, "האמת צריכה להיאמר - דווקא בישראל הרב תרבותית - הרכבו של בית המשפט, וזאת לאורך שנים, לא שיקף כראוי את האוכלוסייה המגוונת".

עוד היא אמרה כי "לא יתכן כי מתדיינים מקרב קבוצות שונות בחברה יחושו כי הם מודרים ממערכת המשפט. סופו של מידור להביא לניכור. איננו מעוניינים להגיע למציאות בה חלקים באוכלוסייה מתקשים לקבל את מרותה של המערכת המשפטית.  עולם המשפט הישראלי המתפתח - לעולם יהיה חסר אם לא כל שבעים הפנים של עולם המשפט ייקחו בו חלק. הפנים החדשות מביאות איתן דעות חדשות, ועולם המשפט מתפתח בזכותן עוד ועוד. 

"הוועדה לבחירת שופטים זכתה, ונפל בחלקה לבחור בשתי שופטות מצוינות מקרב בני העדה האתיופית. השופטות שנבחרו מהוות מקור לגאווה  ואני בטוחה שצעד זה יחזק את האמון במערכת בקרב העדה האתיופית".

השרה ציינה בנוסף שכחלק מהליך התיקון הזה הם מינויים של השופטת החרדית חוי טוקר ופרופ' אלכס שטיין. "כניסתו של הציבור החרדי לעולם המשפט הישראלי תתן את אותותיה בשדה המחקר המשפטי, וודאי שבמלאכת השפיטה. גם אין לי ספק בעובדה שפרופסור שטיין, שיתמנה לאחר פרישת השופט שוהם, בצד מומחיותו והמוניטין הבינלאומי שיביא איתו לבית המשפט בתחומים משפטיים מגוונים, ישמש גם כמקור גאווה עבור העולים ממדינות ברית המועצות לשעבר. מדובר באוכלוסייה עצומה שעדיין אינה מיוצגת דיה במערכת המשפט ושילובה בו הוא משימה לאומית.

"הוועדה לבחירת שופטים בראשותי שמה לה למטרה לממש את עקרון השיקוף החברתי במערכת המשפט. עוד לא הגענו אל היעד, והאופק עוד רחוק, אך כעת לראשונה -  אני מאמינה שעלינו על הדרך הנכונה".

שקד אף התייחסה לעובדה שנשים רבות משתלבות במערכת המשפט בדגש על תפקידים בכירים, "כאן המקום לומר – מערכת המשפט כולה מונהגת בידי נשים. נשיאת בית המשפט העליון,  נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, ואני כשרת המשפטים. וזאת מלבד הרוב הנשי שיש כיום במערכת המשפט".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר