כתב אישום חמור יוגש נגד הרב מצגר: נטל מיליונים לכיסו

הפרשיה המביכה מגיעה בסופו של דבר לבית המשפט. היועץ המשפטי לממשלה החליט באופן סופי להגיש בקרוב כתב אישום חמור נגד הרב הראשי לשעבר עם שורת עברות ארוכה במיוחד הקשורה בעיקר לנטילת כספים רבים לכיסו

נתנאל לייפר, כיפה 13/10/15 09:24 ל בתשרי התשעו

כתב אישום חמור יוגש נגד הרב מצגר: נטל מיליונים לכיסו
פלאש 90, צילום: פלאש 90

לאחר ניסיונות כושלים להגיע להסדר טיעון, היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, צפוי להגיש כתב אישום חמור נגד הרב הראשי לישראל לשעבר, הרב יונה מצגר, בגין ניצול מעמדו לקבלת שוחד בשווי של כשבעה מיליון שקלים, כך דווח הבוקר ב'ידיעות אחרונות'.

היועמ"ש השלים כתב אישום חמור נגד הרב מצגר והוא יוגש במהלך השבוע הקרוב לבית המשפט המחוזי בירושלים, בגין קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, גניבה בידי מורשה, קשירת קשר לביצוע פשע, הלבנת הון ועבירות מס. העבירות המיוחסות לו בוצעו במסגרת תפקידו ותוך ניצול מעמדו.

על פי הפרקליטות, במהלך ביצוע העבירות וכתוצאה מהן קיבל הרב מצגר סכומי שוחד בהיקף משוער של כעשרה מיליון שקלים, שמתוכם נטל לכיסו סך משוער של כשבעה מיליון שקלים. כזכור, מגעי הפרקליטות עם מצגר לעסקת טיעון הסתיימו ללא הסכמות, בין השאר בעקבות עדותו של עד מדינה בתיק - נהגו של מצגר לשעבר, שעל פי החשד שימש כשליחו לקבלת כספי העבירות. בשל מערכת היחסים הקרובה בין השניים ובשל חלקו בביצוע העבירות, חילק לכאורה הרב מצגר את כספי השוחד, והנהג קיבל בחלקו עשרות אחוזים.

בטיוטת כתב האישום נטען כי במסגרת "פרשת הגיורים" קיבל הרב מצגר טובות הנאה מרב היושב בחו"ל, לאחר שהפנה אליו תושבי חוץ בעלי ממון המתעניינים בהליכי גיור ובבירור יהדותם. בעד כל הפניה כזו מצגר קיבל מחצית מן הסכום שקיבל אותו רב מתושבי החוץ. כמו כן, בחלק מהמקרים קיבל לכאורה הרב מצגר את הכספים תוך שהוא מקפיד ששמו לא יירשם כמוטב העברות הכספים, במטרה להסתיר את מקור הכספים, את מיקומם ואת בעלי הזכויות בהם. באחד המקרים, ב-2011, הפנה הרב מצגר לרב בחו"ל איש עסקים שעלה מרוסיה לישראל, על מנת שיגייר את בנו ובתו. לאחר גיורם, קיבל הרב המגייר סכום כולל של 360 אלף דולרים, שמהם העביר מחצית לרב מצגר - 180 אלף דולרים סכום שכמובן לא דווח והיה אסור עליו לקבלו.

כתב האישום משרטט את השיטה של הרב מצגר לנטילת אחוזים מכספים שיועדו לתרומה. יחד עם נהגו פעל לגיוס תורמים לעמותות, שבעלי התפקידים בהן הסכימו להעביר לרב עשרות אחוזים מן התרומות שיתקבלו בתיווכו.

באחד המקרים המצוינים בכתב האישום, גייסו השניים תרומות לישיבה שפעלה בבית הכנסת של הרב מצגר. על פי החשד, אחת התרומות בסך 28 אלף דולרים ניתנה לידי הנהג, אשר העבירה לרב מצגר, והיא חולקה בין שניהם מבלי שהועברה כתרומה לישיבה כלל. תרומה אחרת בסך כ-72 אלף שקלים ניתנה על ידי איש עסקים ישראלי לעמותת "בית התבשיל" המספקת מזון לנזקקים. לאחר קבלת הכספים, העביר לכאורה מנכ"ל העמותה לרב מצגר 30% מסך התרומה, כ-22 אלף שקלים וחצי, מבלי ליידע את התורם. בכתב האישום נטען כי כך נעשה פעמים רבות. .

על פי כתב האישום במהלך שנות כהונתו כרב הראשי לישראל בין השנים 2013-2003, קיבל הרב מצגר לכיסו טובות הנאה בסכומי כסף משמעותיים מאנשים פרטיים בעד פעולות הקשורות בתפקידו. טובות הנאה אלו התקבלו במספר רב של הזדמנויות, הן במסגרת אירועים פרטיים והן כתמורה להשתתפות הרב באירועים שערכו נותני טובות ההנאה. כמו למשל, בחסות נישואי בנו של הרב ביולי 2010. בשיחה שהתקיימה לפני החתונה בין הנהג לבין שניים מהמוזמנים, סוכם כי השניים ייתנו לרב טובת הנאה בשווי רב, שתועבר כ"מתנה" לכבוד החתונה. בהתאם לכך הועבר תשלום בסך 500 אלף דולרים ישירות לרב, בעשרה תשלומים במזומן.

הרב מצגר נחשד בשורת שחיתויות ארוכה במיוחד, בהן קבלת סכום של 70 אלף שקלים בתמורה להכתרת מקורבו של יהודי עשיר ממוסקבה לרב העדה הקווקזית בארץ, וכי השמיט מרווחיו בדו"חות השנתיים שמסר למס הכנסה, בכוונה להתחמק מתשלום מס. בנוסף, נחשד הרב כי ביקש מהנהג להציג גרסה שקרית בחקירתו והפציר בו עשרות פעמים כי ימשיך "לשמור עליו" במסגרת החקירה בידי המשטרה ישנן הקלטות של שיחות כאלו שחלקן אף פורסם בכלי התקשורת במהלך סיקור הפרשיה המביכה.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר