פרוייקט הסקי הדתי

כך נצליח

איך נצליח להשפיע על הציבור הישראלי? הרב אליקים לבנון מציע תוכנית עוקפת אליטות. המטרה: "ללמד אותם לחיות נכון"

אפרת רוט הלוי 25/03/10 00:00 י בניסן התשע

בתוכנית שהגה הרב לבנון לפני כשמונה שנים מתכוון הרב לבנון להגיע למרכז הקונצנזוס הישראלי על ידי נתינת מענה לבעיות הקיימות בציבור החילוני. "בשיטה זו נשפיע על ישראל ומאוחר יותר גם על ההנהגה" מסביר הרב לבנון בראיון שיתפרסם בשבת הקרובה בעלון "מעייני הישועה".

התוכנית, הנקראת "פרויקט הקהילות", מתמקדת בשלוש בעיות עיקריות בציבור החילוני, להם קיים מענה רחב בציבור הדתי. בבסיסו של הרעיון הוא חזרה לערכי הקהילתיות, לאו דווקא בקהילות שומרות תורה ומצוות, אלא עצם החיבור האישי-שכונתי. "היום אין חיים קהילתיים" אמר הרב לבנון "אדם יושב מול המחשב או הטלוויזיה ולא יודע מי השכן שלו".

הבעיה הראשונה אותה מגדיר הרב לבנון כזקוקה לטיפול היא העדר כתובת בבעיות הצצות בענייני זוגיות וגידול ילדים. לדבריו לאדם הדתי מוצעים שלל פתרונות ללא תשלום בארגונים כמו בנין שלם וצהר ובעוד שלאחד החילוני אין ארגונים דומים המסייעים לו.

הבעיה השנייה היא כלכלית. העדר תמיכה כלכלית בציבור החילוני כמו גמחי"ם או כדוגמת ארגון פעמונים העוסק בתכנון תקציבי וכדו. הנושא השלישי הוא העדר תמיכה בתחום הרפואי כמו למשל ארגוני חסד של הרב פירר ואחרים הקיימים בציבור הדתי.

בגלל שלציבור אין דרך, גם להנהגה אין דרך

הרב לבנון הסביר את הבחירה לפנות לציבור ולא להנהגה. "האומה בנויה כפירמידה שאומרת שלמטה יש תשתית רחבה יותר וככל שעולים למעלה החומר מתקטן והגובה נעשה גבוה יותר. כשמתחילים לבנות זה לא נכון להתחיל מההנהגה אלא מהציבור. בגלל שלציבור אין דרך, גם להנהגה אין דרך. אם היו מגיעים אנשי תורה יכול להיות שאפשר להתחיל מלמעלה למטה, במציאות שלנו זה דבר כמעט בלתי אפשרי. האגנדה של כל השרים תשתנה כשתשנה האגנדה של הציבור".

הרב לבנון רואה את הציבור הדתי ככזה המסוגל להשפיע על הציבור החילוני. לדבריו בכל קנה מידה השוואתי של חברתיות ונתינה, הציבור הדתי עולה בעשרת מונים על הציבור החילוני.

תוכניתו של הרב לבנון כוללת מתן עזרה בתוך הקהילה. התוכנית תעודד בעלי מקצוע לתרום לקהילה מזמנם ומניסיונם. כך למשל יוכלו רופא או פסיכולוג לקיים מפגשי ייעוץ לחברי הקהילה וכדומה.

הרב לבנון רואה בגרעינים התורניים את מנוע הצמיחה העיקרי לפרויקט. לדבריו הקהילה הראשונה המתפקדת על פי השיטה נמצאת היום ברמלה ומתחילה בימים אלה בשלבים הראשונים לבניית הקהילה.

"אני לא מתנשא התנשאות גאוותנית, אלא התנשאות של בעל ניסיון" מסביר הרב לבנון בראיון. "תראה מה צמח מהציבור הדתי. אנחנו רוצים לשתף אתכם בניסיון שלנו ותלמדו גם אתם איש לרעהו. זה התהליך שיצמיח את המנהיגים האמיתיים.

"עכשיו זה הזמן. כבר יש מעבר מאוד גדול לעבר הערים בחזרה. היום אין כמעט עיר בארץ שאין בה ישיבה או גרעין תורני שחלקו או כולו מבוסס על תושבי יש"ע. זו תוכנית ל-15 שנה רק בחלוף הזמן נוכל לראות פירות".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר