יכולות להתחתן

הכנסת אישרה את התיקון לחוק אלמנות צה"ל. הרב סתיו מברך, ומבהיר: "מצבן של אלמנות שנישאו בסתר לא פשוט"

אפרת רוט הלוי 24/11/09 00:00 ז בכסלו התשע

יכולות להתחתן

מליאת הכנסת אישרה פה אחד בקריאה שנייה ושלישית את התיקון לחוק משפחות חיילים שנספו במערכה, לפיו אלמנת צה"ל המתחתנת בשנית תמשיך לקבל את התגמולים שקיבלה בטרם נישאה. התיקון בחוק שהוצע על ידי חברי הכנסת אורי אריאל, יואל חסון ואיתן כבל, יחול גם לגבי גופים נוספים השייכים לכוחות הביטחון כמו המוסד, השב"כ, המשטרה ושירות בתי הסוהר וכן לגבי נפגעי פעולות האיבה.

במסגרת החוק שננהג עד היום, אלמנת צה"ל שהחליטה להינשא איבדה את כל הזכויות הניתנות לה מהמדינה, כולל הקצבה החודשית. חבר הכנסת אריאל הסביר כי הסיבה היתה "שבשעת חקיקת החוק הובן כאילו אובדן הבעל הוא בעיקר אובדן מפרנס המשפחה, ולפיכך יביא לקושי כלכלי - שאותו באה הגמלה למלא. בהתאם לכך, מיד עם נישואיה של האלמנה, ומציאותו של מפרנס חדש, אין צורך להמשיך ולשלם לאלמנה את הגמלה". אריאל הדגיש כי אובדן בעל לאישה, איננו בשום אופן רק אובדן מפרנס - אלא בעיקר איבוד טעם החיים, החצי השני של האישיות, ולפעמים אפילו אובדן שמחת החיים והתקווה לתמיד.

האלמנות הדתיות ציינו כי הקושי שלהן היה גדול יותר שכן הן ביקשו להינשא לבן הזוג ולא יכלו להסתפק בחיים משותפים יחד ללא חתונה. "סירבתי לשתף פעולה עם החוק הזה" אמרה שולי מועלם בתקופת המאבק לשינוי החוק, "הצהרתי על כך עוד בהתחלה. כשנישאתי מחדש לא הצהרתי על כך ונישאתי בדרך הלכתית בלבד. סירבתי להיכנס לנישה שרצו להכניס אותי אליה. החוק הזה נוראי. אלמנות צה"ל הן אלמנות ולא משנה אם הן מחליטות להינשא או להקים זוגיות. האלמנות הדתיות הן בעיקר אלה ששילמו את המחיר".

"אפשר לברך שהחיינו וקיימנו", אמר חבר הכנסת אורי אריאל לאחר שהחוק אושר. "במהלך השנה קיבלתי מספר טלפונים מאלמנות צה"ל שהתקשרו ושאלו האם להתחתן או לחכות שהחוק יעבור. בכיתי ואמרתי להן שאני אעשה כל שביכולתי שהחוק יעבור. בשעה טובה, עכשיו אפשר לברך על המוגמר".

שר הביטחון, אהוד ברק, הודיע בשם הממשלה כי ממשלת ישראל נושאת עליה את העלות התקציבית של אישור החוק. יושב ראש וועדת העבודה והרווחה, ח"כ חיים כץ מהליכוד הוסיף ואמר לאחר אישור החוק כי "נפלה בחלקנו הזכות לתקן עוול היסטורי שגרמה המדינה לאלמנות צה"ל. אני מנצל הזדמנות זאת לבקש מכן אלמנות צה"ל - סליחה. סליחה על העוול שנגרם לכם במשך כל השנים".

"זה איום ונורא שהמדינה הביאה אותן למצב הזה, ממש נורא" אומר הרב דוד סתיו. "אני בעצמי השתתפתי בחתונה של שולי מועלם. זה נורא שמדינה מאלצת את תושביה לחיות ככה. על הברכה יבואו אלו שתיקנו את החוק, שעוזר לא רק מבחינה משפטית אלא גם מבחינה חוקית.

"ראוי שהחוק יהיה מוחל על כל האלמנות בארץ ולא רק אלו שקשורות לגופי הביטחון, לצערנו התיקון בחוק לא חל עליהן, וישנם נשים דתיות נוספות הנאלצות לחיות בשקר".

בנוגע לנשים שהתחתנו בעבר באופן חשאי, וכעת מעוניינות להפוך את הנישואים לרשמיים מבהיר הרב סתיו כי הנושא אינו פשוט כלל. "הזוגות הנשואים יצטרכו לקבל הכרה מבתי הדין הרבניים כדי שהמדינה תכיר בהם. ומכיוון שהרב שחיתן אותם עבר בעצם על החוק לא בטוח שהוא ירצה להיחשף. גם היום זה הליך ממש לא פשוט".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר