יואב גלנט על המנהרות בצוק איתן: "יעלון לא יכול להגיד שהוא לא ידע"

אלוף פיקוד דרום לשעבר השר יואב גלנט, תוקף את ההתנהלות במבצע בעזה וטוען שמדובר ב-"התרשלות בפיקוח מצד שר הביטחון יעלון". בנט מצידו מנסה להנמיך את האש ואומר שהדו"ח צריך להיות "כלי ללמידה ולא לעריפת ראשים"

משה ויסטוך
כז בטבת התשעז
,
25 בינואר, 2017 14:22
פלאש 90. Marc Israel Sellem

פלאש 90. Marc Israel Sellemצילום: פלאש 90. Marc Israel Sellem

ממשיכה הסערה סביב דו"ח המבקר על צוק איתן והדלפת תמלולי חלק מדיוני הקבינט. שר השיכון יואב גלנט מ'כולנו', תקף היום את התנהלות הדרג הצבאי והמדיני בזמן המבצע בשנת 2014.

בראיון לרדיו ת"א אמר היום (ד') מי שהיה אלוף פיקוד דרום בזמן 'עופרת יצוקה': "מה שראיתי במבצע 'צוק איתן' זה חוסר היערכות חמור והססנות בהפעלת הכוח מצד הדרג הצבאי, והתרשלות בפיקוח על המערכת הצבאית של שר הביטחון הקודם יעלון". לטענתו עצם קיום המנהרות היתה ידועה לגורמים הרלוונטים, "היו 40 מנהרות שחצו את הגבול לישראל. המערכת ידעה מהן. מדוע לא פעלתם לפני? מדוע לא התכוננתם? מדוע לא רכשתם ציוד? מדוע לא הכנתם כוחות? מדוע יום לפני כן תקפתם את המנהרות מהאוויר ולמחרת שלחתם כוחות, מה זה מעיד על החשיבה שלכם? זה מעיד על זה שהתכוונתם לעשות פעולה קרקעית יום למחרת? לא. לא תוקפים מהאוויר מקום שאחר כך אתה צריך ללכת ולמצוא אותו. כל הדברים האלה הם תסמונות של התנהלות כושלת, בלגן, חוסר התארגנות".

גלנט המשיך לתקוף, כשעל המוקד הוא שם את שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון, "תפקידו של שר הביטחון הוא להגדיר עדיפויות ולפקח על ההכנות, כרפרנט מטעם ממשלת ישראל והקבינט, הממונה על הגוף המבצע, צה"ל, הוא צריך לוודא שהתהליכים קורים כפי שהם תוכננו", אמר גלנט. "לאורך ארבע שנים אין תהליך התכוננות, לא בתוכניות, לא באימונים, לא ברכישת ציוד ובתהליכים אמל"חיים, ואין התרעה על העניין הזה. שר הביטחון דאז מצטלם בתוך מנהרה שנתיים לפני, ברור לו שיש מנהרות והוא לא יכול להגיד לציבור שהוא לא ידע, כי הציבור ראה אותו שם. לאחר מכן, אל מול המנהרות, אין תוכנית, למרות שברור שבכל דרך, כאשר תעשה מבצע בעזה, תצטרך להתמודד עם העניין הזה. זו התרשלות".

יש לציין כי גלנט היה אמור להתמנות לתפקיד הרמטכ"ל בשנת 2010, אך לאחר שבוטל מינויו מי שהחליף אותו היה בני גנץ. עם זאת טען האלוף במילואים בראיון כי אין בדבריו החריפים נגיעות אישיות, "שום דבר לא קשור לעניין אישי. אני לא אמרתי שום דבר אישי. הרמטכ"ל ושר הביטחון מקבלים לידיהם את הדבר היקר מכל שמדינת ישראל יכולה לתת, את ביטחון ישראל, את טובי בנינו בגיוס חובה, יחד עם 70 מיליארד שקל בשנה וסמכויות אינסופיות שמדינה דמוקרטית יכולה להעמיד לרשות אדם. כדאי שנדרוש ממי שנותנים לו את הטוב ביותר והיקר ביותר תוצאות אחרות. והכי גרוע, שאם נגיד לעצמנו, כמו שמערכת הביטחון וצה"ל ניסו להגיד לאורך זמן, שאלה ביצועים טובים, אנחנו מכוונים את כל הדורות הבאים לסטנדרט הלקוי הזה. וזה חמור מאוד. אל תציג לבן כשחור ושחור כלבן. אני חושב שאפשר לעשות טוב יותר, הרבה יותר, בכל המובנים".

(צילום: הלל מאיר TPS)

שר החינוך נפתלי בנט, התייחס גם הוא לדו"ח המבקר וללקחי צוק איתן. בנאום שנשא בוועידה המשותפת של מרכז השלטון המקומי והקרן הקיימת לישראל, הוא אמר כי "בימים הקרובים יפורסם דוח מבקר המדינה על תפקוד הקברניטים במהלך צוק איתן. דוח זה בעל חשיבות ביטחונית רבה. השאלה היא לא כיצד עלינו להתכונן לאיום המנהרות אליו הגענו לא מוכנים בצוק איתן, אלא מה עושים כדי להיערך להפתעה האסטרטגית הבאה. עלינו להשתמש בדוח ככלי ללמידה ותיקון ולא לעריפת ראשים".

בהמשך הוסיף שר החינוך: "יושבים כעת בבית מאות אלפי מילואמניקים, לוחמים, הורים לחיילים ומשפחות שכולות. להם אנו חייבים להעניק מנהיגות ביטחונית שקולה ואחראית. צה"ל יודע להילחם, וצה"ל יודע לנצח, כי כשישראל רוצה ניצחון, ישראל מנצחת ואנחנו הפעם ננצח".

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

מתמודדים עם קורונה צילום: shutterstock

תוך 24 שעות: אלפי פניות למוקד החירום הארצי לסיוע

קרא עוד